Tv-makers Van Nieuwkerk presenteert nog één jaar DWDD Jinek blijft, maar verhuist naar 19.00 uur 26 MEDIA CULTUU ANGELA KIJKT TV TALKSHOWARENA OP DE SCHOP Quote van de dag Ik huil soms omdat ik in deze periode nog veel verwerk Eva Jinek is klaar met de late avond en Matthijs van Nieuwkerk flirt ernstig met RTL 4. Na gesprekken met ingewijden schetst deze krant de scenario's die worden besproken. Eén ding is zeker: verandering is op komst. De huidige lichting tv-makers zou de reacties van de Oranjevrouwen na hun verloren WK-finale eens goed moeten bestuderen. Ze kunnen namelijk heel wat leren van elf speelsters plus een coach die op het hoogtepunt (of dieptepunt) van de te leurstelling, de wangen nog nat van de tra nen, toch in staat waren om reëel naar hun ei gen functioneren te kijken. Het was niet goed genoeg, punt. Kom daar eens mee aan in tv- land, waar slechte kijkcijfers altijd de schuld zijn van de tv-criticus, het weer, de kijker, de lead-in, maar nooit van het programma zelf. Peter van der Vorst begon er dit weekeinde weer over in Boulevard, dat Zomer met Art 'een kans verdient' van de kijker. Kom op Peter, ik heb je hoog zitten en geloof in je als program madirecteur, maar hoeveel kansen moet de kijker een programma geven dat niet klopt? Het is niet alleen de weinig interessante in houd, maar ook de presentator, die nu al drie weken acteert een talkshowhost te zijn, in clusief de opgetrokken wenkbrauw die hij heeft overgehouden van Wie is de Mol?. De kijker is niet gek, sterker, die heeft al tijd gelijk. Die gaat geen uur van zijn avond opofferen aan een slecht programma als er betere alternatieven zijn, inclusief Netflix en zijn bed. Het is mooi als tv-bazen in een pro gramma geloven en het de kans geven om te groeien en beter te worden. Dat van de kijker eisen, kon misschien in 1986, toen er nog twee zenders waren, maar niet meer in 2019. Geloof me, er wordt zeker bij de commer- ciëlen geen programma ongetest de zender op geslingerd. Als een pilot dan al niet goed genoeg is, moet je als makers maatregelen ne men in plaats van de redenatie omdraaien en de bal bij de kijker leggen. Ik snap best dat dat frusterend is. Dat zag ik zondagavond ook bij Café Hendriks Genee waar ik te gast was. Ze willen zo graag en geloven er heilig in, maar waarom zet zich dat vooralsnog niet om in klinkende kijkcij fers? Als je dan zegt 'nou Wilfred, omdat je als kijker een beetje het spoor bijster raakt tussen de barmannen, Frans Duijts, Willi- brord, de jukebox, de holladiejeesfeer, een pittig interview en ook Hélène, die jou niet bij kan benen', dan wil hij dat liever niet ho ren. Het frappante is dat Hélène juist kritisch en eerlijk naar haar eigen functioneren kan kijken en fouten ronduit durft toe te geven. Die eigenschap neemt me zeer voor haar in. Maar ja, zij is een vrouw en komt uit de sport. Misschien is er een verband tussen die twee. dinsdag 9 juli 2019 Shownieuws verliest Van Plateringen Opnieuw record voor voetbalsters Vooralsnog staat De We reld Draait Door weer vanaf september in het uitzend schema van NPO 1. Het vijf tiende en tevens laatste sei zoen? Het contract van Matthijs van Nieuwkerk (58) loopt na de zo mer van 2020 af, het veelbespro ken moment dat de presenta tor - volgens de nieuwe regels van de NPO - in salaris te rug moet naar de balkenen denorm. Hij verdiende ooit een slordige 600.000 euro per jaar, dat wordt dan een 'magere' 194.000. Als hij ten minste een nieuwe overeen komst tekent met omroep BNNVara. Van Nieuwkerk is toe aan iets anders. De late avond voor zijn rekening nemen, staat nog op het wen senlijst je. Echter, de NPO zou een combinatie van het kijkcijferka non met Jeroen Pauw (foto) die niet de ambitie heeft terug te keren naar RTL en nu late night af wisselt met Jinekniet zien zitten. Is het moment van een langverwachte overstap naar RTL dan eindelijk daar? Eva Jinek (40) is het nacht werk beu. Ze presenteert al jaren, afwisselend met Jeroen Pauw, een dagelijks discussieprogramma om 23.00 uur op NPO 1. Niet zozeer omdat ze sinds septem ber vorig jaar moeder is, maar vooral vanwege dit 'loodzware tijdstip' verlangt de talkshowko ningin naar een om mezwaai. ,,Eva heeft bij de NPO aange geven op termijn naar de vroege avond te willen", be vestigt haar manager Kris- tien van Dillen. De NPO staat daar open voor. Sterker, de overkoepelende organisatie van de publieke omroep zet alles op alles om haar in elk geval te behou den. Ook omdat Jinek ge sprekken voert met RTL over een eventuele trans fer. Die 'vroege avond' is het tijdslot tussen 19.00 en 20.00 uur. Margriet van der Linden (foto) presenteert daar de talkshow M in de maanden dat Matthijs van Nieuwkerk en De Wereld Draait Door (DWDD) afwe zig zijn. Maar ook Van Nieuwkerk staat open voor verandering GO TELEVISIE Koos van Plate ringen (45) ver trekt na vijftien jaar bij Show nieuws. Op 30 juli presenteert hij het SBS 6- programma voor het laatst. ,,Het is tijd voor een volgende stap'', zo lichtte Van Plateringen zijn besluit toe. TELEVISIE De Oranjevrou wen vestigden een Nederlands kijkcijferrecord. Bijna 5,5 miljoen mensen keken zondag naar de verloren WK- finale tegen de VS. Nooit eer der keken zo veel mensen live naar vrou wenvoetbal. —Zangeres Ariana Grande (26). Tijdens een concert brak ze na een roerige tijd in tranen uit. Matthijs Gudo Tienhooven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 26