Knuffelbeerte Oranje boven in '71 en '73 21 tweede en laatste dag in de gele trui Terug naar: 9 juli 1983 Vijf tellen voor Thomas THIJS ZONNEVELD Teunissen harkend het gat probeert dicht te rijden, trekt vooraan heu velkanon Julian Alaphilippe ten aanval op de Cóte de Mutigny. 16.45 uur: Als Jumbo- Visma straks het geel nog heeft, zal het om de schou ders van Van Aert of Kruijswijk hangen. Het geel-zwarte team is in achtervolging op Alaphilippe. In de groep met geloste renners doet Teunissen geen kopwerk meer. 17.19 uur: Teunissen komt M aan bij hotel Kyriad, zo'n 300 meter van de finish. Hij mag zijn gele trui dan nog aanheb ben, maar die behoort hem niet meer toe. Op het podium in de Rue des Coteaux wordt Alaphilippe ge huldigd als nieuwe leider. 17.30 uur: Samen met zijn ouders en vriendin deelt hij zijn laatste moment in de bekendste trui in het wielren- Mike Teunis- nen. Het waren twee bijzondere sen: „Twee dagen. ,,Wat dit voor mijn carrière dagen in het gaat betekenen, weet ik nog niet. geel, dat zal Op voorhand had ik uiteraard nooit voor altijd in verwacht twee dagen in het geel te mijn geheugen rijden. Het zal voor altijd in mijn blijven en ik geheugen blijven en ik denk bij heel denk bij heel veel mensen.'' veel mensen.'' Lachend verbolgt hij: ,,Ik ga ervan foto cor vos uit dat het niet nog een keer gaat ge beuren.'' 17.05 uur: InÉpernaykomt Teunissen als tachtigste over de finish, op 4.545 mi nuten van Alaphilippe, de nieuwe leider. Hij neemt een grote slok uit zijn flesje en daarna volgen de in terviews. Na een poos zegt hij: „Morgen zal ik weer Dylan Groene- wegen helpen. Terug naar de reali teit.'' 17.12 uur: Hij omhelst zijn •y";y jarige vader Martin, die treffend omschrijft wat de impact van deze gele dagen zijn: ,,Het zal nooit meer gewoon Mike zijn.'' Column Op het asfalt. Op spandoeken langs de kant van de weg. Op petjes. Op vlaggetjes. Op de walrusbuik van de voorzitter van een plaatselijke fanclub. En op de lippen van miljoe nen Fransen achter hun tv. Overal datzelfde koos naampje: 'Juju'. Of dat andere: 'Loulou'. Loulou, dat klinkt als de naam van de barbiepop van je buurmeisje. En Juju is meer iets voor een hip drankje, een dubbelsterke sinaasappelsap. Juju d'orange: voor diehard sinaasappelsapfans. Maar het zijn de bijnamen die het Franse publiek aan Ju lian Alaphilippe heeft gegeven. Van Poulidor maakten ze 'Poupou', van Jacky Durand 'Dudu', van Thomas Voeckler 'Titi' en van Julian Alaphi- lippe dus 'Juju' of 'Loulou'. Knuffelbeertjes moe ten nu eenmaal een knuffelbare naam hebben. Zelf vind ik 'Begbie' een véél mooiere en toepas selijkere bijnaam voor Alaphilippe. Begbie is een personage uit Trainspotting. Zo wordt hij soms ge noemd binnen zijn Quick-Step-ploeg. Oud-ploeg leider Brian Holm twitterde gisteren een fotootje van Begbie toen Alaphilippe in het geel werd gehe sen. De gelijkenis is treffend: Alaphilippe en Beg- bie lijken op elkaar zoals Simon en Adam Yates (van wie ik nog steeds vermoed dat ze één en de zelfde persoon zijn). Dezelfde gelaatstrekken, het zelfde snorretje, dezelfde ondeugende twinkeling in de ogen. De rol van Begbie in Trainspotting is die van een agressieve, rusteloze alco holist met het ADHD-ni- veau van een kleuter met een overdosis kleurstof achter zijn huig. Zijn vrien den doen er alles aan om hem een beetje rustig te houden. Maar dat lukt al leen als je een anker aan zijn onderbroek zou han gen. Alaphilippe lijkt niet alleen qua uiterlijk op Beg- bie. Hij is minstens net zo druk. Hij praat zoals hij fietst: van links naar rechts, met 100 per uur. Ver der koerst hij het liefst agressief en aanvallend. En hij houdt van een feestje. Zet hem 's avonds in een bar met een paar glazen en genoeg gezelschap, en voor hij het weet is het ochtend. Alaphilippe praat zoals hij fietst: van links naar rechts, met 100 per uur Hij is een knuffelbeertje, een clown en een ve dette ineen. Het is niet voor niets dat de Fransen met hem dwepen. De Tourorganisatie heeft deze drie weken een parkoers voor hem klaargelegd waarop hij zich helemaal kan uitle ven. Geef hem een heuveltje in de finale en hij gebruikt het als lanceerplatform. Bergop is nie mand zo explosief als hij. Nou ja, op Mathieu van der Poel na dan. Maar die doet (nog) niet mee aan de Tour. Wat hij gisteren deed, op weg naar Épernay, was slechts het begin van de Grote Alaphilippe Show. Hij is nog lang niet klaar. 'Begbie' kan in deze Tour zomaar drie of vier ritten win nen. Dat wil zeggen: als ze hem een beetje rustig kunnen houden. dinsdag 9 juli 2019 GO 106DE EDITIE TOT EN MET 28 JULI TV NPO 1/SPORZA/EUROSPORT De achtste etappe van de Tour van 1983 finisht in Bordeaux. Twee Nederlandse vluchters strijden om de zege. Bert Oosterbosch klopt Hennie Kuiper op de streep. Het is zijn tweede ritwinst in deze ronde. Oosterbosch krijgt tijdens zijn carrière problemen met zijn gezondheid en overlijdt in 1989 aan een hartstilstand, op 32-jarige leeftijd. In de strijd om het kopmanschap bij Ineos verloor titelverdediger Geraint Thomas gis teren vijf tellen op ploegmaat en mede-Tour favoriet Egan Bernal. Thomas kon op het slotklimmetje Bernal niet meer volgen. is IC 2 REIMS De vierde etappe is de eerste in deze Tour de France die helemaal op Frans grond gebied zal worden verreden. Het peloton start vandaag in Reims en komt na 213,5 kilome ter aan in Nancy. Onderweg staan twee beklimmingen van de vierde categorie op de rol. In Reims vertrekt het peloton om 12.10 uur. Het publiek zal voor het eerst in vijf jaar met Julian Alaphilippe een Franse wielren ner in het geel kunnen uit zwaaien. Nancy was in 1905 in de derde Tour de France voor het eerst finishplaats. Zeventien keer was de Ronde van Frankrijk in Nancy. De laatste keer was in 2014, toen de Italiaan Matteo Trentin de zege pakte. Twee keer won een Nederlander in Nancy. Rini Wagtmans in 1971 en Joop Zoetemelk in 1973. @thijszonneveld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21