kennen Vakantie, de stresshoogmis van het jaar Het mooiste in het leven is vaak het meest nutteloze: pauwen en lelies bij voorbeeld 19 René Diekstra Draaideurpartner Actieve relatiezoeker maal meer aanleg voor monogamie dan de ander. Je 'basistype' is aange boren. Maar psychologische en soci ale factoren, zoals veilige of onveilige hechting, spelen mee volgens Rut gers. „Kinderen wiens behoeften goed worden vervuld ontwikkelen een basisvertrouwen in andere men sen.'' De mate waarin je veilig gehecht bent heeft invloed op je oxytocineniveau, en speelt dus een belangrijke rol in latere relaties. Helaas zijn maar weinig mensen zich bewust van hun seksuele per soonlijkheid, zegt Rutgers. In de hoop daarin verandering te brengen heeft zij een vragenlijst ontwikkeld, te vinden via jouwseksuelepersoon- Geboren single lijkheid.nl. Rutgers spreekt geregeld monogame mensen die verliefd wor den op hun seksuele tegenpool. ,,Dan maak je het jezelf zo moeilijk. We moeten onze roze bril afzetten. Kijk kritisch naar jezelf en naar je partner. Als je weet wat je seksuele type is en in welke categorie je geliefde valt, kan dat relatieproblemen voorkomen. Al is het maar omdat je elkaars impul sen beter begrijpt.'' Het stoort Rutgers dat monogamie wordt gezien als goed, en promiscuï teit als slecht. ,,Onze hormoonhuis houding bepaalt onze behoeftes, mét onze moraal. Zoveel mensen probe ren zich aan te passen. Terwijl het één niet beter is dan het ander.'' Passievolle player ie heeft ooit bedacht dat we ten minste één keer per jaar, in ieder geval in de zomer, op vakantie moeten? Worden we daar geluk kiger, relaxter, gezonder van? En klopt de aanname dat iedereen graag met vakantie gaat? Er is een aanzienlijke groep men sen voor wie vakantie, zeker als daarvoor huis en haard verlaten moeten worden, eerder een straf dan een zegen is. Voor een nog veel grotere groep - daar behoorde ik ook lang toe - vormen de laatste dagen voor de vakantie de stresshoog mis van het jaar. We willen wel weg, maar er moet nog zo snel zo veel geregeld worden. Zo dat we gestrest, met een schedel vol vraagtekens en de verzuchting 'waarom doen we dit onszelf ieder jaar toch weer aan', de voordeur achter ons dichttrekken. positieve kant. Als iets zijn toppunt bereikt, kan het daarna alleen maar afnemen. Dat geldt ook voor stress. Eenmaal op weg naar de vakantie bestemming doven de vertrekstressgevoelens geleidelijk uit en maken plaats voor een gevoel van ontspanning. Dat heeft vooralsnog met het ware vakantiegevoel (nietsdoen, en de hele dag hebben om dat te doen) weinig of niets te ma ken. Onderzoek toont aan dat gezondheid en Diekstra stelt voor niet alleen tijdens de vakantie maar ook thuis af en toe niets te doen. Dat scheelt stress. welbevinden tijdens lange(re) zomervakanties verbeteren. De piek wordt na circa acht dagen bereikt. Helaas gaat die winst na thuiskomst grotendeels verloren. Voor zover we daar toch iets van vasthouden, komt dat niet van actieve maar vooral van passieve bezigheden tijdens vakantie; ontspanning in plaats van inspanning, eenvoudig genieten van omgeving, natuur, cultuur en gezelschap. Dingen die je niet doet vanwege hun nut - dat hebben ze niet - maar enkel omdat ze aangenaam of mooi zijn. Hou je op vakantie dus vooral met nutteloze dingen bezig. En blijf dat thuis dagelijks een uurtje doen. Het verduurzaamt je vakantie winst. En onthoud, er is geen leven waarin alles nut moet hebben. Om met de Britse kunsthis toricus John Ruskin te spreken: het mooiste in de wereld is vaak het meest nutteloze, pauwen en lelies bij voorbeeld. dinsdag 9 juli 2019 GO Monogaam Onveilig gehecht Lage seksdrive Dit type wil héél graag een relatie. Maar helaas lukt het de draaideurpartner niet een relatie in stand te houden. Dit type kan claimend of juist afstande lijk zijn in relaties, het klassieke aan trekken en afstoten. De draaideur partner haalt weinig bevrediging uit vluchtige seksuele contacten. Een rela tie kan alleen stand houden als dit type een veilig gehechte partner treft. Dat geldt overigens voor de meeste onveilig gehechte types. Monogaam Onveilig gehecht Hoge seksdrive Ook de actieve relatiezoeker wil héél graag een duurzame relatie. Maar relaties lang volhouden lukt zelden. Dit type heeft een hoge seksdrive en kan na een seksdate of kortdurende relatie claimend of stalkend gedrag vertonen. biologisch wel? Promiscue Onveilig gehecht Lage seksdrive Eveline Stallaart, seksuoloog en psycholoog (Praktijk ESSH): „Goed dat Carla Rutgers de mo- nogamienorm ter discussie stelt. Maar ik vind haar model een beetje kort door de bocht. In de seksuologie proberen we mensen juist niét in hokjes te stoppen. Want de kans is aanzienlijk dat zij zich verschuilen achter deze hok jes en dat is zonde. Zo van: jij bent dit, en ik dat dus wij zijn geen match. Ja, een relatie met de één zal een grotere uitdaging zijn dan met de ander. Mijn advies: verken waar grenzen liggen en wat voor soort relatie, monogaam of niet monogaam, bij jullie past.'' Promiscue Onveilig gehecht Hoge seksdrive Maar de prevakantiestresspiek heeft ook een iff. tojEtff. i j De passievolle player wil liever geen relatie. Dit type laat zich er door niemand van weerhouden om op avontuur te gaan, ook niet door de partner, als die er is. De passie volle player geniet van wisselende sek suele contacten. Avontuur en span ning zijn het be langrijkst voor dit type. Daarom is de kans op een duurzame relatie klein. De geboren single vindt het wel prima in z'n uppie. Dit type haalt liefde en intimiteit uit wisselende seksuele contacten. Het beste scenario: friends with benefits. Met diepgaande sociale relaties heeft dit type moeite. Het is niet waarschijnlijk, maar als de geboren single toch in een relatie belandt, dan zijn geheime avontu ren niet uitgeslo- Reageren? rene.diekstra@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19