Verdachte in zaak van doodgeslagen Van Luijn komt vrij f NIEUWS 13 Opsplitsing van het land is splijtzwam Je zou het bijna vergeten, maar de Belgen sleutelen nog altijd voort aan hun verschillende kabinetten. Helaas is er wel een beetje haast bij. Er is angst voor schade aan de economie. Eén ding weten ze zeker in België: het moet en kan en zal niet wéér 541 dagen (dat is 77 weken!) duren voordat er een nieuwe landelijke regering is. Dat was in 2010 zo en daar ligt nu nog iedereen wakker van. Eén blik op het politieke land schap hier leert echter dat het ook nu niet van een leien dakje zal gaan. De twee mannen die de moge lijkheden voor een federale coalitie aan het verkennen zijn, Didier Reynders en Johan Vande Lanotte, zijn al sinds 30 mei bezig. Hun op dracht is vorige week voor de derde keer verlengd. Vrijdag gaan ze weer eens langs bij de koning, maar ze hebben net als de voor gaande keren nog geen blijde boodschap. Het overleg zit muurvast. De winnaars van de verkiezingen in Vlaanderen en Wallonië (de Vlaams-nationalistische N-VA en de socialistische PS) weigeren met elkaar te praten. De N-VA heeft nog steeds de opsplitsing van Bel gië op de agenda staan, de PS is daar mordicus tegen. Waarschuwing Wat de informateurs vanaf het be gin wel zeiden, was dit: het moet snel gaan. Stel bijvoorbeeld dat er een geval van nood ontstaat door de naderende brexit, dan kan de huidige minderheidsregering (38 van de 150 zetels) geen potten bre ken. Het bedrijfsleven heeft al ge waarschuwd: ,,Dit mag geen 541 dagen duren, dat is slecht voor de economie'', aldus Bernard Gilliot, voorzitter van het Verbond Belgi sche Ondernemingen (VBO). Bo vendien willen de Europese regels dat er in oktober een nationale be groting ligt. ,,Dat is echt een dwin gend gegeven'', zei Vande Lanotte. Dit mag geen 541 dagen duren, dat is slecht voor de economie Een ander groot en dwingend ge geven is wat er in de verschillende regio's gebeurt. Want ook daar, in Vlaanderen, Wallonië en Brussel, vinden kabinetsformaties plaats. ,,Er moet naar de regio's worden gekeken vooraleer federaal verder te gaan'', zei Reynders. Dat maakt het extra ingewikkeld, want kijk maar eens naar de verschillen tus sen Vlaanderen en Wallonië. Bij de Nederlandstaligen zijn het vooral de rechtse partijen die met elkaar praten. De N-VA is de grootste, en is vooral intern aan het bekvechten of er nu wel of niet een coalitie gevormd kan worden met het rechts-populistische Vlaams Belang (het voormalige Vlaams Blok). Sommigen vinden van wel, maar 'alleen als ze een lijst met aanvaardbare en democratische voorstellen hebben'. En sowieso moeten 'alle vuile jongens er uit', zijnde Filip Dewinter en Dries Van Langenhove, de oprichter van de extreemrechtse jongerenclub Schild Vrienden. De andere partijen in Vlaande ren houden zich vooralsnog aan het cordon sanitaire tegen Vlaams Belang. De formateur is hier Bart De Wever en die wil eerst kijken hoe de landelijke puzzel wordt ge legd. Binnenkort gaat hij, in af- wachting daarvan, eerst op vakan tie. Rechts in Vlaanderen dus, maar links in Wallonië. Daar is de soci alistische PS de grootste, en die probeert momenteel een minder heidsregering te vormen met de groenen van Ecolo. Vooralsnog zonder succes. Woedend Om het nog ingewikkelder te ma ken, zijn het Vlaams Belang (ui terst rechts) en de Waalse Partij van de Arbeid (uiterst links) de enige twee partijen met wie infor mateurs Reynders en Vande La- notte niet spraken. Reden: in beide regio's zijn partijen die pertinent niet met een van beide in een lan delijke coalitie willen zitten. Het Vlaams Belang is daar woedend over: ,,Op welke planeet leven deze heren?'' Intussen wordt België al meer dan tweehonderd dagen geregeerd door het in december gevallen in terim-kabinet van Charles Michel. Die weet sinds een week dat hij de nieuwe voorzitter van de Europese Raad wordt. Als de kabinetsforma tie nog even voortduurt, is er straks een interim-kabinet dat ge leid wordt door een tijdelijke ver vanger van de interim-premier. De borgsom bedraagt 30.000 euro. Aan de schorsing van de voorlopige hechtenis is volgens de Spaanse nieuwssite ultimahora.es een reeks voorwaarden verbonden. Adrian H.F. mag Mallorca niet verlaten, moet zijn paspoort inle veren, dient zich elke maandag te melden bij de ic rechtbank van eerste aanleg in Palma én is verplicht om telkens zijn actuele verblijfplaats en telefoon nummer door te geven. De beslissing tot vrijlating op borgtocht volgt op een verzoek daartoe van de advocaat van de ver dachte. Die schreef in zijn in april ingediende verzoekschrift dat het, gelet op de definitieve autopsiere sultaten, wel duidelijk was dat Van Luijn (foto rondje) stierf door een W Hij mag niet van het eiland af, en moet zich elke maandag melden bij de rechtbank hevige bloeding tussen schedel en hersenen, veroorzaakt door een al bestaande aandoening (aneu- rysma, een plaatselijke verwijding in de slagader). „Kortom: verwerp de gedachte dat de dood het gevolg was van de klap die mijn cliënt het slachtoffer gaf betoogde strafplei ter Gaspar Oliver. Doodsoorzaak Over de inhoud van dat definitieve autopsierapport zegt het provinci aal hof niets in zijn motivering bij de vrijlating op borgtocht van de verdachte. ,,Dat eindrapport gaan we niet in detail analyseren, omdat dit het werk is van de rechtbank tij dens het proces'', citeert ultima- hora.es uit de toelichting. De drie raadsheren herinneren er volgens de Spaanse nieuwssite wél aan dat het forensisch onder- zoek al wees op 'een eerdere bloed vatbeschadiging die niet noodza kelijk het gevolg was van de onder gane agressie'. Artsen ontdekten volgens de magistraten dat Van Luijn een alcoholvergiftiging had, iets wat ook van invloed had kun nen zijn op de fatale afloop 'die wijst op een aneurysmatische oor sprong'. Lichte klap H.F. verklaarde aanvankelijk dat hij Van Luijn op vrijdag 13 juli 2018 te gen het ochtendgloren in kritieke toestand naar het ziekenhuis had gebracht. Dit na toe vallig te hebben gezien hoe hij was aangeval len en bewusteloos geslagen door vijf jongeren in een be ruchte drugswijk. Later beweerde de verdachte dat hij Wouter Van Luijn omstreeks vier uur 's morgens een lichte klap op het hoofd had gegeven. Dit tijdens een ruzie omdat de Nederlander wildplaste in de drugswijk waar hij cocaïne zou hebben willen kopen. Na de klap zakte Van Luijn volgens hem in elkaar en kreeg stuiptrek kingen. Een inwoner uit de wijk San Ba- nyo ontkrachtte dit verhaal in sep tember. Volgens deze getuige kwam de Nederlander niet om het leven als gevolg van een ruzie, maar van een aanval van achteren. ,,Het slachtoffer strompelde nog een paar passen, viel op de grond en stond niet meer op'', tekenden plaatselijke media destijds op uit de mond van een getuige. De verklaring van de getuige be vestigt het vermoeden van de poli tie dat F. de Nederlander neersloeg om hem te beroven. Van Luijn zou de Spanjaard opvallend zijn porte monnee met daarin 700 euro heb ben getoond, toen hij drugs wilde kopen van een dealer. Daarop zou F. hem hebben neergeslagen. Volgens het hof had Wouter van Luijn een 'zeer zwakke gezondheid' maar zal de rechtszaak uitsluitsel moeten geven over zijn dood. ,,In het bijzonder in welke mate die is toe te schrijven aan het gedrag van verdachte.'' Diens vrijlating op borgtocht zal volgens hen geen ge vaar betekenen voor de verzamelde bewijzen. ,,De zaak is volgens het OM praktisch al voorbereid zodat geknoei met bewijsmateriaal niet valt te verwachten.'' dinsdag 9 juli 2019 GO Kabinetsformatie België muurvast Mark van Assen Brussel Bart De Wever (r), formateur voor Vlaanderen, ontmoet koning Philippe in Brussel voor een gesprek. foto belga -Bernard Gilliot, voorzitter VBO Verdachte Adrian H.F. komt aan bij de rechtbank in Palma, vlak na zijn arres tatie in 2018. Een jaar na het drama met de doodgeslagen filmeditor Wouter van Luijn (34) op Mallorca mag verdachte Adrian H.F. (20) de gevangenis verlaten. Het provin ciaal hof op het Spaanse eiland besliste dat hij op borgtocht vrij komt in afwachting van de rechtszaak tegen hem. Caspar Naber Rotterdam/Mallorca

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13