12 NIEUWS siste Ook buiten Amsterdam is er discussie over prostitutie in de binnensteden. Verplaatsing gaat altijd gepaard met gedoe. Als burgemeester moet je verdomd stevig in je schoenen staan'. iflÜ Burgemeester Femke Halsema heeft het afgelopen week aangedurfd de si tuatie op de Amsterdamse Wallen ter discussie te stellen. Variërend van verplaatsing van de ramen tot het sluiten van bordelen of juist de uit breiding van het aantal werkplekken: alle opties liggen op tafel. Die discussie is interessant, maar het wordt pas echt ingewikkeld als er een besluit moet worden genomen, waarschuwt prostitutiedeskundige Rodney Haan van het Centrum voor Criminaliteitspreventie en Veilig heid. Hij heeft ze al genoeg voorbij zien komen, gemeenten die beden kingen hebben bij raamprostitutie in het oude stadshart en ambitieuze plannen hebben het sekswerk te ver plaatsen. Zijn ervaring leert dat dit soort projecten erg lang duren en een ga rantie zijn voor veel protest. ,,Als bur gemeester moet je verdomd stevig in je schoenen staan. Buurtbewoners zijn meestal zeer fel tegen de komst van een bordeel, waardoor dit soort beslissingen al heel snel politiek wor den, vóór of tegen prostitutie'', zegt Haan. ,,De acceptatie en tolerantie van sekswerk zijn heel relatief.'' In de gemeente Den Haag speelt de kwestie ook; daar worden al sinds 2010 concrete plannen gemaakt om enkele tientallen ramen in de Dou bletstraat en de Geleenstraat in zijn geheel te verplaatsen naar de Sporen- driehoek. Dit is een stuk grond tus sen de stations HS, Centraal en Laan van NOI: een gebied waar niemand woont, omringd door treinsporen. Een nieuw te bouwen prostitutie- centrum op deze plek is op het eerste gezicht een perfecte oplossing. Toch is er kritiek dat de sekswerkers uit het zicht worden verwijderd, hoewel het een legaal beroep is. Volgens op positiepartij HSP speelt verplaatsing vooral de projectontwikkelaars van de Haagse binnenstad in de kaart. Hoofdpijndossier In Utrecht is het ingrijpen in de pros- titutiebranche uitgemond in een hoofdpijndossier. In 2013 sloot de ge meente alle raambordelen, gevestigd in diverse woonboten langs het Zandpad aan de Vecht, vanwege het grote aantal signalen van mensen handel. Sinds de sluiting is er on danks beloften nog geen legaal alter natief voor het Zandpad geopend. Dit voorjaar kondigde de gemeente aan op zoek te zijn naar drie exploitanten, die gezamenlijk 96 tot 128 nieuwe werkplekken mogen uitbaten in een nieuw te bouwen prostitutiecom- plex. De bouw van dit Nieuwe Zand pad is pas voorzien in 2021, maar on der omwonenden is de weerstand al groot. Het gevolg van de verplaatsing van bordeelramen is volgens Haan vaak dat het aantal werkplekken afneemt, om boze omwonenden tevreden te stellen. In het uiterste geval ver dwijnt de prostitutie helemaal uit het straatbeeld, zoals in Arnhem. Die stad had met het Spijkerkwartier de grootste hoerenbuurt na Amsterdam, maar sloot alle ramen in 2006 zonder alternatieven te organiseren. Het zorgde ervoor dat de vrouwen in ero tisch centrum Escape in Doetinchem veel meer klandizie kregen. De Arn hemse sekswerkers zijn vooral vanuit privélocaties gaan werken, een grijs gebied tussen legaal en illegaal. Zondebok De Haan vindt het kwalijk dat prosti tutie, in het bijzonder raambordelen, steeds vaker wordt aangewezen als de oorzaak van allerlei problemen. ,,In veel gemeenten zijn de raambor- delen de zondebok voor van alles, va riërend van mensenhandel tot de toeristische overlast, zoals in Amster dam. Ik snap dat de drukte een pro bleem is, maar is de prostitutie weg drukken naar de stadsranden wel een oplossing?'' Los van ambitieuze burgemeesters staan raambordelen volgens Haan so wieso onder druk. De moderne pros tituant kijkt steeds vaker online rond, leest recensies en bezoekt de sekswerker in kwestie dan gericht. Haan stelt dat steeds meer seks- werkers hun activiteiten naar het on- vergunde circuit verplaatsen. De thuiswerkers worden ze genoemd: zij werken vanuit huis of gehuurde ap partementen die veranderen in kleine bordelen. Dat heeft positieve kanten - een happy hooker die haar vak onafhankelijk beoefent zonder dat ze een deel van haar inkomsten hoeft af te dragen aan de bordeelhou der - maar de regelgeving biedt wei nig houvast: thuiswerken mag zolang het geen bedrijfsmatig karakter krijgt. ,,Ook in Amsterdam is het aan tal sekswerkers dat op deze manier werkt vele malen groter dan de groep die nog achter de ramen staat. Daar zijn de huren hoog, en de verdien sten door de grote groepen toeristen steeds lager'', zegt Haan. Overdekte complexen Een alternatief voor raambordelen is om zoals in Haarlem de ramen open te houden, maar dan in overdekte complexen en niet meer langs de kant van de weg, zodat de toeristi sche overlast verdwijnt. Bij het Nieuwe Zandpad in Utrecht wordt zeker 20 procent van de werkkamers geschikt gemaakt voor de ontvangst van prostituanten die online een af spraak hebben gemaakt, waardoor het raamwerk niet meer nodig is. Maar zolang Amsterdam niet écht tolerant wordt, en bijvoorbeeld ook in nieuwbouwwijken als IJburg of Haven-Stad legale werkruimte in plant voor sekswerkers, wordt de ver plaatsing vanuit de Wallen een hei dens karwei, denkt Haan. ,,Het stigma op dit werk is ook in deze li berale stad niet verdwenen.'' dinsdag 9 juli 2019 GO De gemeente Utrecht zoekt ex ploitanten die 96 tot 128 nieuwe werkplekken mogen uitbaten in een nieuw prostitutiecomplex. Rode lampjes altijd de zondebok Ruben Koops Amsterdam De prostitiezone in Haarlem. FOTO'S ELMER VAN DER MAREL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12