effeweg.nl 1 Genieten met onze busvakanties 9 effeweg.nl oF bel 08810 30 800 (jjfjfc Ze noemen hem 'de oude man', dat zegt iets over zijn houdbaarheid geldt ook voor Buitenlandse Za ken, het departement van minister Sergei Lavrov. Dat klaagt dat het weinig tot geen invloed heeft'', voegt Galeotti eraan toe. Met zijn raad van vertrouwelin gen wil Vladimir Poetin zo veel mogelijk risico uitsluiten. Hij stelt zich naar het Westen toe graag op als wispelturige avonturier en kwajongen, maar hij is behoed zaam. Dat vraagt om duidelijke keuzes in de jacht naar gegaran deerde successen. ,,Als het mis loopt, verstopt hij zich. Dan geeft hij niet thuis. Dan laat hij anderen puin ruimen.'' Bij de verovering van de Krim op Oekraïne eist hij de hoofdrol op in het licht van alle schijnwerpers. In de desastreuze operatie in Oost-Oekraïne, met als dieptepunt het neerhalen van pas- sagiersvlucht MH17 van Malaysian Airlines, is hij onzichtbaar. Net zoals in andere crises, zoals bij het dopingschandaal rond de Russische olympische ploeg, haalde het Kremlin na de dood van 298 onschuldige inzittenden van MH17 op 17 juli 2014 in Oe kraïne, een vast draaiboek van de plank. Dat bestaat volgens Galeotti uit vijf stappen. Desinformatie Eerst wordt alles glashard ont kend. Daarna volgt de tegenaanval. Beschuldig anderen van laster en een smaadcampagne, spreek van een provocatie. De derde stap is het zaaien van verwarring. Strooi met zo veel mogelijk alternatieve theorieën en 'bewijzen'. Stap vier: wijs met de vinger naar anderen. Zeg dat die geen haar beter zijn. Stap vijf: houd de desinformatie campagne vol totdat de crisis nog slechts voer is voor discussies on der historici. Galeotti: ,,In crisissituaties schrijft het Kremlin meteen een officiële lijn voor waaraan ieder een zich moet houden.'' In het geval van MH17 moet een rook gordijn volgens de Rusland-expert de harde werkelijkheid verbergen. ,,Het was een gênante, catastrofale gebeurtenis als gevolg van een rammelend, niet doordacht beleid voor steun aan de pro-Russische separatisten in Oost-Oekraïne. Er was geen groot plan, geen plan B. Het Kremlin dacht dat de operatie in het buurland kort zou duren. Er is nooit rekening mee gehouden dat het uit de hand zou kunnen lo- pen als er Russische BUK-raketten naar het gebied van de opstande lingen zouden worden gestuurd.'' BUK-raketten die volgens onder zoek van het Joint Investigation Team (JIT) MH17 neerhaalden. Zou Poetin zelf ervan hebben geweten dat de gewraakte raketten in Oekraïne waren? Galeotti: ,,Dat weet ik niet. Maar hij heeft er nooit behoefte aan om besluiten over militaire operaties tot in de tail te kennen. In algemene ter men zal hij er weet van hebben ge had dat er versterkingen met wa- penmaterieel zouden worden ge stuurd. Of hij wist dat daar ook BUK-raketten deel van uitmaak ten, zullen we nooit weten.'' De auteur voegt er onmiddellijk aan toe dat Rusland wel zijn lessen heeft geleerd. ,,Russisch wapen tuig dat zich nu nog in Oekraïne bevindt kan alleen met Russische toestemming worden afgevuurd.'' Galeotti verwacht niet dat Poetin zich anders gaat opstellen. ,,Zijn eigen karakter laat dat ook niet toe. Er zal geen enkel excuus over zijn lippen komen. Dat zou ook zijn ei gen status en imago ondermijnen, zeker in eigen land.'' Ook op medewerking aan het onderzoek van het JIT en het pro ces tegen de eerste vier verdach ten, onder wie drie Russen, vol gend jaar maart, hoeft niemand te rekenen. Elke medewerking zet de deur open naar een waarheids vinding die het Kremlin in proble men brengt. ,,Dat kan alleen maar leiden tot de conclusie dat Rus land heeft geblunderd met het sturen van BUK-raketten naar Oekraïne en dat het een grote rol speelde in de oorlog. Dan moeten ze met de billen bloot. Dat zal niet gebeuren. Rusland zal volharden in zijn standpunt dat het JIT be voordeeld is en dat het proces een showproces is.'' Kritiek Voor Vladimir Poetin is de be scherming van de Russische natie van cruciaal belang. ,,Hij wil res pect afdwingen. Hij probeert te doen alsof Rusland nog altijd een supermacht is. Veel Russen vin den dat hij het land heeft gered van de ondergang na het uiteen vallen van de Sovjet-Unie. Rus land telt weer mee in de wereld en daar is het trots op. Maar tegenover de steun aan Peter de tsaar staat de kritiek op Peter de politicus. Steeds meer Russen vertrouwen hem niet meer, worden hem moe. Zij zijn niet tevreden over zijn be stuurssysteem met alle corruptie en vriendjespolitiek. Ze praten over hem als 'de oude man' en dat zegt iets over zijn houdbaarheid.'' Vladimir Vladimirovitsj Poetin is echter geen man die zich laat wegjagen. Galeotti: ,,Hij weet wat macht is, hoe hij die moet behou den. Daarom zoekt hij naar een opvolger, een soort mini-Poetin, die ervoor zal zorgen dat hij zonder enig gevaar na zijn aftre den met zijn vergaarde rijkdom in Rusland kan blijven. In het buitenland heeft hij weinig te zoeken. Maar kan Poetin voor zichzelf een Poetin vinden?'' Volgens Mark Galeotti zal Rusland zichzelf na de heerschap pij van Poetin 'herdefiniëren'. ,,Russen worden mondiger, asser- tiever. De roep om democratie groeit. Ik ben er optimistisch over. Er zullen hervormingen komen.'' Hij gelooft dat Rusland langzaam in de richting van Europa en Euro pese waarden beweegt en zich los maakt van de trauma's die het land heeft opgelopen omdat het geen wereldrijk meer is. ,,Maar dat is eerder een kwestie van genera ties dan van jaren.'' Harzgebergte Q® Valken enBelc burg, Maastricht Ql Wenen en Ql Veelzijdig Polen Ql Rondreis Schotse Ql lische Ardennen het Wienerwald Hooglanden maandag 8 juli 2019 Poetin is geen filosoof. Hij is een judoka die de zwakke plek van zijn tegenstander zoekt, zegt auteur Galeotti. En buitenlandminister (b) Lavrov is zijn loopjongen. fotos epa -Mark Galeotti, Rusland-expert 1||| L lij 1111111 '7 jfii Lil) u bi int! tl Uil f ii i iii i 11 j. i \±W 1 t.l i«WH .uüj.i i Ontbijt en diner Ontbjjt e Vertrek: 22jul, 12 aug, 9 sep, 14 okt Vertrek: 22 1 diner Ontbjjt en diner Ontbjjt en diner Ontbjjt en diner juL, 5 aug, 2 sep, 14 okt Vertrek: 12,19juL, 9,23 aug, 13 sep Vertrek: 6juL, 3,31 aug, 14 sep Vertrek: 19jul, 2 aug, 6,20 sep Alle Fouten voorbehouden. Excl. reserveringskosten en CalamiteitenFonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9