Timmermans accepteert verlies 8 NIEUWS Reken niet op enig excuus of medewerking van Vladimir Poetin in de MH17-affaire. Daar is hij de man niet naar, zegt Mark Galeotti, auteur van We moeten het even over Poetin hebben. Oud-jeugdspelers MVV verongelukt POETIN PROFIEL Twee van de vijf inzittenden van een auto die zaterdagoch tend in de Belgische plaats Kortessem omkwamen bij een ernstig verkeersongeval, waren voormalige jeugdspelers van voetbalclub MVV. De auto boorde zich in de muur van een café. Daarbij kwamen de vijf inzittenden om het leven. Mo Nitcheu (19) en Gerrit Bos (22), twee voorma lige spelers in jeugdelftallen van MVV Maastricht, over leden bij dit ongeval, maakte de voetbalclub zaterdagavond bekend. MVV noemt het 'ver schrikkelijk nieuws', en 'wenst familie en vrienden heel veel sterkte met dit zware verlies'. Bos vertrok vanuit Maastricht om bij KRC Genk te gaan voet ballen. Nitcheu kwam vrijdag avond nog voor STVV uit in de oefenwedstrijd tegen VVV Venlo. Het ongeval gebeurde rond 06.00 uur zaterdagoch tend, toen de bestuurder door onbekende oorzaak de controle over het stuur verloor en fron taal tegen de gevel van een café aanreed. We laten ze online zien omdat we niet willen dat mensen hun verblijfplaats bezoeken Salvini: havens blijven dicht voor immigranten De Italiaanse minister van Binnenlandse Zaken Matteo Salvini het verzoek van zijn Duitse collega Horst Seehofer afgewezen om Italiaanse ha vens te openen voor schepen met migranten. „Absoluut niet'', verklaarde hij zaterdag. ,,We dringen er bij de regering Merkel op aan om de schepen hun Duitse vlag af te pakken, want die helpen mensenhan delaren en smokkelaars en hun burgers die de Italiaanse wet overtreden, terug te halen.'' Woede om 'kleurtickets' Vinnie Jones verliest vrouw Arrestaties om ontvoering ark Galeotti (54) tikt het Westen hard op de vingers. Het heeft een totaal verkeerd beeld van Vladimir Vladimirovitsj Poetin. ,,De Russische president is geen strategisch genie met een master- plan. Hij is geen schaker, geen filo soof. Hij is een judoka. Een oppor tunist die zoekt naar de zwakke plek van zijn tegenstander en toe slaat'', zegt de Britse Rusland-ex pert, verbonden aan het Institute of International Relations in Praag. Volgens Galeotti laat vooral Eu ropa zich door Poetin 'gijzelen'. ,,Onze denkbeelden over hem zijn gebaseerd op angst, op (voor)oor- delen die er niet toe doen.'' Vladimir Poetin weet heel goed dat het Westen sterker is dan Rus land, als het de rijen sluit. Daarom grijpt hij elke gelegenheid aan om te stoken, om verdeeldheid te zaaien. Hij is de onvoorspelbare Timmermans heeft gisteren voor het eerst iets van zich laten horen. ,,Het is net als Dylan Groenewe- gen in de Tour de France, je valt keihard vlak voor de finish terwijl je droomt van de overwinning. Maar daarna moet je opstaan en gewoon doorfietsen'', zei hij op de universiteit van Leuven in België, meldt de NOS. De regeringsleiders willen hem wel opnieuw als vice- voorzitter van de commissie. De naam van Timmermans werd aanvankelijk genoemd als de grootste kanshebber voor de Euro pese topfunctie, maar naarmate de onenigheid groeide, daalden zijn kansen. Diverse Oost-Europese landen hadden onoverkomelijke bezwaren tegen Timmermans. Hij zou zich de afgelopen jaren te kritisch hebben opgesteld over mensenrechten en grondrechten. Timmermans zegt de 60-jarige Duitse minister van Defensie Von der Leyen niet zo goed te kennen. ,,Dus moeten we eerst een inhou delijk gesprek hebben voordat ik ja zeg tegen deze functie. Maar ik wil alles wat ik heb beloofd aan de kiezer proberen waar te maken'', aldus Timmermans. Vrijdag zei premier Mark Rutte al dat Timmermans 'wel tegen een stootje kan' en niet uit het veld geslagen is. Volgens de premier lijkt Timmermans te kunnen le ven met het idee dat hij vicevoor- zitter blijft en dus opnieuw tweede man van de Europese Commissie lijkt te worden. Het plekje voor Nederland in de Europese Commissie is in elk geval gereserveerd voor Timmer mans, onderstreepte Rutte vrij dag. Toen Timmermans naast het voorzitterschap greep, gingen er aan het Binnenhof stemmen op dat regeringspartijen CDA en D66 liever een eigen kandidaat naar Brussel zouden willen sturen. lastpak in de hoop dat het Westen hem niet echt durft aan te pakken en liever met hem zaken blijft doen. „Hij weet heel goed dat hij niet zonder de westerse techno logie en de afzetmarkten voor olie en gas kan." In zijn nieuwste boek We moe ten het even over Poetin hebben schetst Galeotti een beeld van Poetins karakter en daarmee ook van zijn stijl van regeren. „Rusland is een adhocratie. Hij trekt aan alle touwtjes en zijn entourage in het Kremlin moet vandaag kun nen voorspellen wat Poetin morgen wil. Het systeem functi oneert als een hofhouding. Per soonlijke relaties doen er meer toe dan formele beleidslijnen. Het draait om loyaliteit, de vraag wat iedereen voor de baas kon doen." In die adhocratie is de Presidentiële Raad rond Poetin, het officieuze 'keukenkabinet', veel belangrijker dan de officiële regering. Zij is loopjongen, uit voerder en opruimdienst. „Dat maandag 8 juli 2019 GO MAASTRICHT Kongkiat Kittiwatanawong, di recteur van het Phuket Marine Biological Center in Thailand. Sinds gisteren kunnen mensen op internet 24 uur per dag twee zeekoeien volgen. ROME Demonstranten liepen gisteren met de oude koloniale vlag door de straten van Hongkong. In 1997 werd de Britse kolonie overgedragen aan China, maar hield een aparte status. Inwoners van Hongkong demonstreren al weken tegen de toenemende invloed van China. foto ap DETROIT Er is veel kritiek op de organisatie van AfroFuture Fest in de Amerikaanse stad Detroit, omdat die tickets verkoopt met prijzen die af hankelijk zijn van ie mands huidskleur. Mensen met een gekleurde huid kunnen voor het festival een POC- ticket kopen, voor 'People of Color'. Dat kost 20 dollar. Blanke festivalgan gers betalen twee keer zo veel. LOS ANGELES De vrouw van ac teur en oud-voet baller Vinnie Jones is overleden aan de gevolgen van kan ker. Tanya stierf op 53-jarige leeftijd in het bijzijn van haar familie in Los Ange les, melden Ameri kaanse media. BEVERWIJK De politie heeft een vierde arrestatie verricht na de ont voering zaterdag avond van een 37-jarige man in Beverwijk. Eerder werden al drie mannen aangehou den in de leeftijd van 25 tot en met 41 jaar. De inwoner van Beverwijk werd zaterdagavond rond 22.45 uur door een aantal mannen meege nomen in een bestelbusje. 'Er zal geen excuus over zijn lippen komen, nooit' Hans van Zon Londen Frans Timmermans, die in de race was voor het voorzitter schap van de Europese Com missie, accepteert tanden knarsend de beslissing van de Europese regeringsleiders om de Duitse Ursula von der Leyen tot voorzitter te kiezen. ANP Leuven Mark Galeotti. FOTO KAREN ROBINSON

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8