Jarenlange 'kunstroof' in paleis van president Macron 7 'Kinderen moeten steeds weer afscheid nemen, dat trekt een wissel op hen' Groep 7 van de Merkelbachschool in Amsterdam zat het hele jaar zonder vaste leerkracht. Op een vacature kwamen nauwelijks reacties binnen. Directeur Esther de Jong is een schooljaar later nog steeds zoekende. In maart zat het lerarenteam van de Amsterdamse Merkelbach school voor een noodberaad rond de tafel. Groep 7 was wéér een leerkracht kwijt. Tot de herfstva kantie stond een gedetacheerde juf voor de klas. Die vertrok naar een andere school. Een andere ge detacheerde leerkracht volgde haar tot maart voor drie dagen op, de andere twee dagen stonden er een leraarondersteuner en een on derwijsassistent. Ook deze mees ter vloog uit. ,,Er móést iets gebeu ren", vertelt directeur Esther de Jong. Het werd een nieuw noodver band dat tot de dag van vandaag Steeds weer die vraag, waarom kiest de leraar nu weer een andere school? voortduurt. Een kleuterjuf bood aan om drie dagen voor de groep te gaan staan. Haar duo-partner wilde wel meer gaan werken om het gat dat zij achterliet op te vul len. Op de resterende twee dagen stonden een onderwijssassistent en leraarondersteuner voor groep 7. De Jong: „Gelukkig gaat het heel goed. Maar dit trekt wel een wissel op de kinderen, hoor. Steeds weer afscheid moeten nemen. Steeds die vraag: waarom kiest de leraar nu weer voor een andere school en niet voor ons? Juist de relatie met een leraar is heel belangrijk voor de kinderen. Die heeft onze groep 7 dit jaar vier of vijf keer opnieuw moeten opbouwen." Een jaar lang lukte het de Mer- kelbachschool niet de vacature voor groep 7 in te vullen. Er kwa men wel wat brieven, maar het hield niet over. ,,Ik denk dat som mige mensen verplicht solliciteer den, want die kwamen helemaal uit Leeuwarden of Vlissingen", beschrijft De Jong. Bovendien greep ze nogal eens mis: tegen de tijd dat de sollicitatieprocedure was afgerond, hadden de leer krachten al voor een andere school gekozen. ,,Leraren hebben het voor het kiezen. Het is als met een huis dat al voor de bezichti ging weg is. Dat maakt dat de on derwijskwaliteit onder druk komt te staan, terwijl die zo belangrijk is." Onderzoek De directeur van deze Amster damse basisschool is zeker niet de enige die het lerarentekort aan den lijve ondervindt, zo blijkt uit on derzoek van de PO-Raad. Met 3400 openstaande plekken is het aantal vacatures voor het nieuwe schooljaar groter dan ooit. Basis scholen doen hun uiterste best de plekken deze zomer in te vullen, maar verwachten na de vakantie nog steeds te starten met 755 open plekken, plus een tekort van 600 tijdelijke leraren. Door het groeiende lerarente kort komt de kwaliteit van het on derwijs zwaarder onder druk te staan, ervaren de schoolbestuur ders. Ze stellen onder meer dat de werkdruk van leraren groeit en er minder tijd is om kinderen die ex tra zorg nodig hebben genoeg aan dacht te geven. De nood is zo hoog dat scholen de lat lager leggen om maar genoeg mensen voor de klas te hebben. Ze zetten vaker onbe voegden in, werven bij lerarenop leidingen, gebruiken stagiairs en werken meer met onderwijsassis tenten. Maar ze ontkomen ook niet aan een groot aantal verschil lende gezichten voor sommige groepen. Op de Facebookpagina van PO in Actie beklagen leraren zich over de problemen. 'Elke vrij- dag is er iemand anders. Een aan tal kinderen is helemaal van het padje', schrijft een juf. Een ander: 'In één groep op onze school heb ben dit jaar zestien verschillende leerkrachten gestaan.' Maar ook: 'Groep 7/8 ongeveer 20 dagen vrij geweest door geen invallers en een te kleine school om dat te kunnen verdelen.' Voor groep 7 van de Merkel- bachschool gaat het puzzelen nog steeds door. Op de vacature kwam één brief binnen. Directeur De Jong heeft de juf van groep 1/2 be reid gevonden een dag meer te gaan werken en de klas te draaien. Een andere kleuterjuf neemt de vijfde dag tijdelijk voor haar reke ning. Voor de kleuters is wél een nieuwe juf binnengehaald. In de zomervakantie houdt de directeur haar e-mail nauwgezet in de gaten, zodat ze snel kan rea geren als er tóch nog iemand solli citeert. Want een herhaling van dit schooljaar wil De Jong koste wat kost voorkomen. ,,Er waren behoorlijk wat kinderen verdrie tig. Dan hadden ze net iets met een leraar opgebouwd en ging die weer weg." Op het Élysée verdween bijvoor beeld een schilderij van de 18de- eeuwse schilder Giovanni Paolo Pannini, dat zeker tien duizenden euro's waard is. Op het ministerie van Binnenlandse Zaken raakte een tafel zoek van de beroemde architect en ontwerper Jean-Michel Wilmotte. Geschatte waarde: enkele duizenden euro's. Dat meldt de CRDOA, de Franse overheidscom missie die is belast met 'verloren voorwerpen'. Vermist In veel gevallen is de kunst kwijtge raakt, onvindbaar of niet meer te traceren, omdat een goede registra- tie ontbreekt. Zo vond ie mand laatst toevallig een kroonluchter op het paleis van Macron die al 25 jaar werd 'vermist'. Maar er wordt ook op behoorlijke schaal gesto len uit paleizen en minis teries, meldt de CRDOA in dagblad Le Parisien. ,,Eind 2018 lagen er 2300 aan klachten wegens diefstal'', aldus commissievoorzitter J ean-Philippe Vachia. Alleen al namens de Franse president werden de afgelopen ja ren 87 aanklachten ingediend. Vorige maand werd nog aangifte gedaan van diefstal van zeven kunstwerken uit het Élysée, ont hult Le Parisien. Het gaat onder meer om houten beeldjes en een bronzen buste. „Sommige werken zijn toch en kele tienduizenden euro's waard en ze horen natuurlijk gewoon bij ons erfgoed'', aldus Vacchia. ,,Onder werknemers bij prestigieuze over heidsinstellingen was het tot in de jaren 2000 gewoonte om een 'sou venir' mee te nemen als ze van baan wisselden.'' Dat was lang niet altijd met nos talgische gedachten of nobele be doelingen. Op een ministerie slaagde iemand erin het complete servies mee te nemen en te koop te zetten op de Franse versie van Marktplaats, Le Bon Coin. Op een prefectuur had de op één na hoog ste functionaris een schilderij 'meegenomen': op de lege plek aan de muur hing hij een slechte kopie van het schilderij. Inventarislijst De laatste jaren zijn de regels aan gescherpt. Er wordt beter geregis treerd in welk gebouw welke kunst hangt. Op het Élysée moeten me dewerkers die een eigen kamer krij gen een inventarislijst onderteke nen. Die wordt gecontroleerd bij vertrek, als ze bijvoorbeeld een nieuwe baan krijgen. maandag 8 juli 2019 De eeuwige zoektocht naar een vaste leraar voor groep 7 Ellen van Gaaien Amsterdam -Esther de Jong, directeur Meer dan duizend kunstwerken, interieurvoorwerpen en meubel stukken zijn op onduidelijke wijze 'verdwenen' uit het Élysée, het paleis van president Macron (foto). Nog eens ongeveer 50.000 voorwerpen zijn 'zoek geraakt' in de Franse Tweede Kamer, in de werkvertrekken van de Franse premier en in an dere overheidsgebouwen. Frank Renout Parijs Schooldirecteur: ,,De onderwijskwaliteit komt onder druk te staan.'' foto erik van t woud

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7