NYNKEDEJONG Lichaam gevonden in zoektocht naar Loes Schiphol worstelt met de paspoortcontrole 6 Politie kan identiteit nog niet bevestigen Column EEen week geleden roeptoe- terde VVD-Kamerlid Je roen van Wijngaarden in De Telegraaf dat zijn partij het red den van migranten uit zee straf baar wilde stellen. Wanhopige vluchtelingen op gammele bootjes redden? Nee hoor, dat moeten we niet willen. Laat ze maar verdrin ken, want anders krijg je een boete van de VVD. En over die boete was Van Wijngaarden ook vrij concreet: maximaal vier jaar cel of een boete van 83.000 euro voor eenieder die zijn medemen selijkheid laat spreken. Het bleek uiteindelijk weer een proefballonnetje, dat net zo snel leegliep als het werd opgeblazen. Een paar dagen later, in een van de laatste Kamerdebatten voor het zomerreces, trok de VVD al schie lijk de keutel in. Dezelfde Jeroen van Wijngaarden zei dat de VVD alleen wilde onderzoeken wat nou mensensmokkel is en wat een legale reddingsactie. Alle re geringspartijen haalden opge lucht adem, want de Christen Unie had Ksiv ti al ge- U- N dreigd 'j T y meteen kabi- netsbreuk als de VVD dit plan zou doorzetten. Men dronk een glas, men deed een plas, en alles bleef zoals het was, zou je zeggen. Ie dereen een fijn zomerreces! Cara van inladen en met een schoon geweten de route du soleil op. Niks aan het handje, alle booteigenaren met een hart konden opgelucht ademhalen. Je kunt als VVD de plannen wij zigen, maar de woorden zijn ge zegd en blijven in de lucht han gen. En deze woorden dragen bij aan de ontmenselijking van vluchtelingen. Eerst noem je ze een 'plaag', of heb je het over een 'tsunami aan vluchtelingen'. Ie mand noemt ze 'dobbernegers' en dat woord corrigeer je niet. En stapje voor stapje creëer je het kli maat waarin mensen niet meer als mensen worden gezien, maar als iets wat je met alle macht buiten de deur moet zien te houden. Een bedreiging. moet je daar een oplossing voor verzinnen. Zorg voor een veiliger alternatief. Want mensen op de vlucht zullen altijd een manier zoeken om te kunnen vluchten, hoe gevaarlijk die weg ook is. Maar deze giftige retoriek, deze harte loze proefballonnetjes, zijn een re geringspartij onwaardig. Gebruik dit zomerreces maar om met een menswaardiger idee te komen. Zo ontstaat klimaat waarin ze niet meer als mensen worden gezien De politie kon gisteravond nog niet bevestigen dat het gevonden lichaam inderdaad van Loes is. Wel is duidelijk dat het om een vrouw gaat. Het lichaam werd ge vonden in het water naast de Mid- dendijk in het buurtschap Nij- broek. De plek waar ze werd ge vonden roept vraagtekens op. Loes had vrijdagavond een feestje van vrienden in Oene. Rond vier uur 's nachts zou ze daar in haar eentje zijn vertrokken op een elektrische fiets richting Vaassen. De politie meldde dat ze voor het laatst is gezien in de buurt van de Deventerweg en de Vloeddijk in Oene. De plek waar het lichaam is gevonden, is niet de meest logi sche route naar Vaassen. Er is geen duidelijke reden te bedenken waarom ze deze route zou nemen. De politie wil ook niet zeggen of een fiets in de buurt van het li chaam is gevonden. Omdat Loes zaterdagmiddag niet op haar werk verscheen, gingen alle alarmbellen rinkelen. De politie sprak al snel van een 'urgente vermissing'. ,,Dat komt doordat dit niet binnen het patroon van haar gedrag past.'' Op sociale media werd het opspo ringsbericht massaal gedeeld. Ook korfbalvereniging Regio '72 uit Vaassen, waar Loes lid van is, hoopt op tips of aanwijzingen. Volgens bekenden zou ze het feestje overstuur hebben verlaten, maar onduidelijk is of dat iets met haar vermissing heeft te maken. Afgelopen weekend trapte Schip hol de drukste maanden van het jaar af. De luchthaven verwacht tot 2 september 12,8 miljoen passagiers. ,,Er komen meerdere dagen dat we 233.000 vertrekkende en aanko mende passagiers zullen verwer ken'', zegt operationeel directeur Miriam Hoekstra-Van der Deen. De luchthaven zet net als vorig jaar het maximumaantal medewer kers in bij de controles voor passa giers en handbagage en bij de infor matiediensten. Kantoorpersoneel zal helpen de grootste drukte in goede banen te leiden, onder meer door groepen passagiers naar min der drukke punten te leiden. De flessenhals lijkt opnieuw de paspoortcontrole te worden. De marechaussee, die daarmee is be last, is nog altijd niet op sterkte. ,,Het zijn in ieder geval meer men sen dan vorig jaar'', zegt comman dant grensbewaking overste Pascal Wolf. ,,Van de ruim tweehonderd medewerkers die zijn toegezegd, hebben we nu twee derde aan de slag.'' De marechaussee blijkt, na de komst van 25 medewerkers, voor alsnog gestopt met het opleiden van 'burgeragenten' die ongewa pend achter de balies paspoorten controleren. Tegen het plan om vanaf deze zomer 120 burgeragen ten in te zetten, is volgens mare chausseevakbond Marver veel ver zet van het militair opgeleide per soneel. ,,Daarover wordt nu ge praat'', zegt Wolf. ,,We zijn bijna uit die cao-gesprekken.'' Chaos Schiphol vindt de door het kabinet beloofde tweehonderd agenten nog veel te weinig en pleit al twee jaar voor ten minste vierhonderd pas poortcontroleurs extra. Dit voorjaar waarschuwde vakbond Marver voorafgaand aan de start van de cao-onderhandelingen nog voor chaos op Schiphol door de structu rele onderbezetting. Naast bemande paspoortbalies staan er ook zelfscanners waar rei zigers hun papieren kunnen laten controleren. Vorig jaar werd veel geklaagd dat die poortjes vaak bui ten gebruik waren bij topdrukte. Van de toegezegde tweehonderd man hebben we nu twee derde aan de slag -Pascal Wolf ,,We zien dat het aantal storingen steeds verder afneemt'', zegt Wolf. ,,In de regel zijn ze altijd open.'' Hij verwacht dan ook geen grote pro blemen. ,,De meivakantie is goed verlopen. Wij krijgen van tevoren een indicatie hoeveel mensen we kunnen verwachten. Daarop kun nen wij het aantal medewerkers en balies afstemmen.'' Ook onvoldoende voorbereide reizigers veroorzaken oponthoud. Het afgelopen jaar verstrekte de marechaussee op Schiphol 11.000 noodpaspoorten aan mensen die hun pas waren vergeten. Wachttijd ontstaat ook doordat reizigers met openstaande boetes deze ter plekke moeten afrekenen. maandag 8 juli 2019 GO $0 @nynke Overtoch Als je als VVD problemen hebt met die illegale overtochten, dan De plek in de buurtschap Nijbroek waar het lichaam is gevonden. foto news united De vermissing van de 18-jarige Loes van Triest uit Epe stelt po litie, familie en vrienden voor een raadsel. De jonge vrouw verdween na een feestje in het Gelderse Oene. Het lichaam dat gisteren werd gevonden, ligt op een voor haar onlogische plek. Victor Schildkamp Epe Fiets Het blijft deze zomer op Schip hol druk bij de paspoortcontrole. De marechaussee is nog altijd niet op de gewenste sterkte. ,,We zitten nu op twee derde van het toegezegde personeel." Herman Stil Amsterdam Wachtrijen bij de paspoortcontrole lopen op. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6