In het Oranjecafé mag je juichen voor de VS 5 Met opgeheven hoofd terug Ja, in voetbal is Amerika de beste, maar in feesten is dat Nederland i dost als Oranjepaus - al wat somber. ,,Als ik chauvinistisch ben, dan zeg ik: we winnen met 2-1. Maar als ik realistisch ben, dan zeg ik: we verlie zen met 3-0.'' Kramer zit er uiteinde lijk niet ver naast. Na een hele cyclus van emoties in de eerste helft (geklap als VS-speler Rapinoe onderuitgaat, gejuich als Miedema een bal voor de goal van Van Veenendaal wegpoeiert, en een 'oeoeoe' als Van Veenendaal zelf een bal uit de goal tikt), is de stemming in de rust nog buitengewoon opti mistisch. In de rij voor de wc zetten de Nederlanders een Hup Holland Hup in en zijn de Amerikanen stil. Alleen Debby Hamery uit New York waarschuwt de uitgelaten Oranje fans: ,,Oké, jullie zijn tougher dan we dachten, maar wij? Wij komen in de tweede helft terug.'' Eén groot feest De winst van dit WK zit 'm volgens Rick Verschure, de voorman van dat dweilorkest uit Zutphen, uitein delijk niet in het wel of niet halen van goud. ,,Het allermooiste aan dit toernooi was de sfeer. De spelers wa ren positief, de toeschouwers waren positief, alles was positief. Het was gewoon van begin tot het einde één groot feest. En, ja, we hebben de we reld ook nog even laten zien dat we kunnen voetballen. Móói kunnen REACTIES voetballen." Hij reist ook de 'man- nenwedstrijden' af en hem is opge vallen dat het tijdens dit WK toch al lemaal even anders was. ,,Het WK voor vrouwen is veel meer een fami liegebeuren en we zien natuurlijk ook veel meer vrouwen op de tri bune. De meerderheid, zou ik zelfs zeggen.'' Dat tekende volgens Ver- schure de stemming op het toernooi. ,,Het was hartstikke gemoedelijk, geen wanklank te bekennen.'' Het echtpaar uit Hoorn dat nooit naar een wedstrijd van de mannen ging, is 'gegrepen' door het Oranje virus rond de vrouwen. José: ,,We zijn van plan de vrouwen nu ook in de toekomst achterna te gaan.'' Wat José de spelers na de match uit volle borst toeroept, gaat in het tumult van vuurwerk en pompende muziek ver loren. Ze schreeuwt: ,,Meiden, jullie mogen best even balen, maar jullie moeten ook trots op jezelf zijn.'' De familie Yip uit New Jersey zit er een beetje ongemakkelijk bij, in bar Tonic in New York, om de hoek van Times Square. Moeder Yip en haar twee voetbalgekke dochters gaan naar een musical op Broad way, ze zijn eerder naar de stad gekomen, zodat ze van tevoren de finale van het WK kunnen zien in een sportcafé in de buurt. Dat ze in een oranje enclave terecht zouden komen, waar in de rust Hollandse meezingers uit de speakers klinken, dat was een verrassing. ,,Het is alright, ik ben weieens in Neder land geweest en dat was leuk. En ze zijn aardig", zegt voetbalfanaat Kate Yip (21), wijzend op de Oranjefans die haar omringen. Op veel wangen prijkt de Hollandse driekleur, een enkeling heeft zelfs een oranje verenboa naar New York ver scheept. 'Holland! Holland!' scandeert het café op aangeven van Bob Brouwer - hij is het niet verleerd na 38 jaar Amerika. Elk jaar bakt hij oliebollen en hij viert steevast 8R Koningsdag. Ik heb een USA-shirt in mijn tas, voorde zekerheid Zijn Amerikaanse vrouw Gretta juicht mee in haar Holland-tenue. De redding van keeper Sari van Veenendaal vindt ze amazing. ,,Ik heb een USA-shirt in mijn tas, voor de zekerheid'', geeft ze toe. Ze kan zich omkleden, na 90 minuten. De spreekkoren zijn dan al even verstomd. De dochters Yip joelen voor hun favoriet, Megan Rapinoe. De serveerster die bier en chicken wings opdient, klapt even. Dat kan prima, zoals sportland Amerika ook de Oranjefans verwelkomt. ,,Ik zat in de metro met een oranje slinger om m'n nek en iemand riep: good luck", vertelt Tineke Henselmans die met andere expats in de kroeg zit. Voor de Nederlanders maakt het niet eens zoveel uit, dat hun team de aftocht blaast. Ze vinden het vooral mooi om overzee het Oranjegevoel te be leven. Als de koning in beeld komt, gaat gejuich op aan 7th Avenue, trots paraderen landgenoten in oranje door de stad. Patricia Kabel uit Tilburg, op vakantie in de VS, zit tevreden met haar oranje sjaal onder de stars and stripes die aan de gevel van de bar hangen. ,,Je krijgt er echt een wij- gevoel van'', zegt ze - juist hier in het hol van de leeuw. ,,Het voelt toch een beetje raar, dat oranje shirt'', vindt Domique Mensinck. ,,Maar ik ben niet minder trots.'' Dat gevoel blijft, ook zodra de wed- trijd is geëindigd in verlies voor Oranje. ,,Mooi, de saamhorigheid tussen de Nederlanders hier.'' maandag 8 juli 2019 GO V v"'"' -■ Éfj'f' tili - —José en Angelo uit Hoorn kwamen de Leeuwinnen toejuichen DEN HAAG 'Met vechtlust, teamspirit en slimheid heeft Oranje een prestatie neergezet waar Nederland trots op mag zijn', liet premier Mark Rutte weten op Twitter. 'De teleurstel ling zal ongetwijfeld nog over heersen na deze verloren finale, maar ze kunnen Frankrijk met opgeheven hoofd verlaten.' Ko ning Willem-Alexander bracht na afloop van de finale samen met zijn dochters Amalia en Ariane een bezoek aan de kleedkamer van de Leeuwinnen om ze te feliciteren met het zilver. In hartje New York, om 11 uur 's ochtends, juichen voor de Oranje Leeuwinnen. Of voor Team USA, dat mag ook in het Oranjecafé. Karlijn van Houwelingen New York —Gretta, de Amerikaanse vrouw van Bob Brouwer, is overal op voorbereid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5