Rommelroute draait niet alleen om het scoren van koopjes BEVELANDEN EN THOLEN 19 JONGSTE DORP VERBROEDERING Ze is er in 1941 geboren en heeft nooit ergens anders gewoond. Maar een feest waar zoveel dorpsgenoten bij elkaar komen, vindt Digna wel héél bijzonder. ,,Ik schoot helemaal vol toen ik dit allemaal zag vanmorgen." De bewoonster van 'de mooiste bungalow' van zorgcentrum De Kraayert heeft toch al heel wat feestelijkhe den in Lewedorp meegemaakt. ,,Ik ben maar alleen, dus als er wat te doen is ben er altijd bij. Ik doe aan alles mee", zegt Digna stellig. Het dorpsontbijt, volgens velen het hoogtepunt van het feestjaar 'Le- wedorp 90 jaar' vindt ze ('achter naam is niet nodig, er is maar één Digna op Lewedorp') maar wat ge zellig. Ze zit aan de tafel die als laatste aan de beurt is om langs het buffet te lopen, maar Digna is ge duldig. Wat er precies te eten is, weet ze nog niet. ,,Ik eet van 't eale verrekn!", schatert ze. Sponsors Organisator Melvin Raas is beter op de hoogte van het menu. „Broodjes met beleg, boterham men, croissantjes, verse eitjes... En het mooie is dat alles gratis is voor de deelnemers. De supermarkt, het café en de biologische eier- boerderij hebben alles gespon- sord", zegt hij trots terwijl hij in de gaten houdt welke tafel aan de beurt is om een bordje te vullen. De voorzitter van het feestco mité had nooit gedacht dat er maar liefst 330 dorpsgenoten zouden aanschuiven bij het ontbijt. ,,Een maand geleden had ik iets van vijf tig aanmeldingen. Ik dacht: laat ik eens gek doen en gewoon 180 mokken met de dorpsvlag bestel len." Vooral de laatste week stroomden de aanmeldingen bin nen. ,,Iedereen die er vandaag bij is, krijgt een mok. Die gaan we ge woon nog bijbestellen en rond brengen." Terwijl een ballonnenartiest Een maand geleden had ik 50 opgaves, nooit gedacht dat het er330 zouden zijn met veel theater de mooiste crea ties maakt voor de kinderen, heeft Jeffrey de Kooning zijn ontbijtje al achter de kiezen. De 28-jarige jonge vader vindt het vanzelfspre kend om aan te schuiven bij het dorpsfeest. ,,Ik heb nooit overwo- gen om ergens anders te gaan wo nen en ben niet van plan om hier ooit weg te gaan. We hebben net mijn ouderlijk huis gekocht. Ik heb helemaal niks te zeggen in onze relatie, behalve de plek waar we wonen", lacht hij. Wat er zo leuk is aan Lewedorp? Jeffrey en z'n vrienden weten het wel. Iedereen kent elkaar, van de voetbal- of car navalsvereniging ,,Als je hier bui ten loopt met de kinderwagen, be groet iedereen je." Feestavond Na het ontbijt kan Jeffrey samen met een hoop andere vrijwilligers weer aan de bak. De grote feesttent op het dorpsplein, waar vrijdag de jeugd al een feestje mocht bou wen, moet klaargemaakt worden voor de feestavond. ,,Dan gaan we echt los, er komen wat leuke bands en dj's. We verwachten zo'n 500, 600 bezoekers schat Jeffrey in. Na het feestweekend is het even gedaan met de jubileumactivitei ten in Lewedorp. In september staan nog een paar kleinere activi teiten, zoals een historische markt, de Kraaieloop en een lichtjestocht. Veel Lewedorpers zijn het er al over eens. Over tien jaar, als het dorp haar 100-jarig jubileum viert graag wéér zo'n feest. Het concept, waarbij iedereen zijn tuin of stoep kan omtoveren tot rommelmarkt voor één dag, heeft in de afgelopen jaar niet aan kracht verloren. Sterker nog, het is volgens orga nisator Ilse Voorhoeve alleen maar leuker geworden. Zo kunnen be zoekers op steeds meer plekken eten en drinken. ,,Ook is er live mu ziek." Het mooiste vindt Voorhoeve dat de rommelroute mensen bij elkaar brengt. Dorpelingen komen bij el kaar over de vloer en raken in ge sprek. ,,Veel straten doen ook na af loop gezamenlijk nog iets. Bij ons aan de Doldijk eten we bijvoor beeld straks met z'n allen." Josette en Ed van Sliedregt wo nen ook aan de Doldijk. De stoep staat vol met spullen, deels uitge stald op het rijtje van drie kliko's die elk huishouden in Goes tegen woordig heeft. Voor de gevel ligt een stapel romans die Ed zelf heeft geschreven. ,,We doen niet elk jaar mee", zegt Josette. ,,Het is toch een hele dag werk. En we vinden het ook leuk om de rommelroute te be zoeken. Vorig jaar hebben we deze parasol voor 25 euro kunnen ko pen!" Nel Bouwhuis van Eigen Rich ting doet wel elk jaar mee. Naast overbodige huisraad verkoopt ze plantjes en spullen die door de mensen van de arbeidstraining en dagbesteding worden gemaakt. Heel druk heeft ze het nog niet ge had, maar het gaat haar juist om het sociale karakter van de dag. ,,Straks pak ik mijn accordeon en ga ik lek ker in de zon muziek maken." Buit Niet alleen dorpelingen genieten van de rommelroute. Aline Del- becke uit Doornik (B) is gék op het evenement. ,,Mijn moeder heeft een huisje in de Schelphoek." Ze maakt kaarsen in vintage kopjes, legt ze uit terwijl ze in haar fietstas tast naar de buit. ,,Voila!", klinkt het wanneer ze een kleurrijk kopje op diept. ,,Jullie zijn zo leuk in Neder land, dat heb je bij ons niet." maandag 8 juli 2019 'Ik schoot helemaal vol toen ik dit zag' Joeri Wisse Lewedorp -Melvin Raas Tegenwoordig heeft bijna elke wijk of elk dorp wel een rommel route, maar in 2009 was Wol- phaartsdijk in Zeeland nog ta melijk uniek. Joeri Wisse Wolphaartsdijk Kijk op de site bij /video 90 jaar Lewedorp: met 300 man ontbijten Ruim 300 mensen schoven aan bij het dorpsontbijt voor Lewedorp 90 jaar. foto johan van der heijden Ilse Voorhoeve tijdens de tiende editie van de rommelroute in Wolphaartsdijk. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 52