Ouders stappen naar de rechter om afscheidsmusical NIEUWS 3 Teheran wil Europa dwingen economische sancties te verlichten Iran gaat meer verrijkt uranium produceren dan is afgesproken. Met deze schending van het nucleaire akkoord wil het Europa naar de onderhandelingstafel dwingen. Volgens de O.G. Heldringschool in de Haagse Vogelwijk verstoort de jongen met zijn gedrag al vanaf het begin van het jaar de rust in de klas. Halverwege juni besloot de schoolleiding dat de maat vol was: 's ochtends moet hij naar een andere klas, 's mid dags - als er geoefend wordt voor de afscheidsmusical - dient hij zich elders te vermaken. Mee doen aan het optreden is uitge sloten. Zijn vader Hans houdt sinds dien zijn zoon thuis en zit vrijdag met zijn vrouw bij de kortgeding rechter om de school te dwingen zijn zoon toch mee te laten doen. ,,Hoe kunnen ze hem zo krenken? Ik ben belastingadviseur, in mijn werk is het allerlaatste wat ik doe naar de rechter stappen. Maar wat is er nu nog te verliezen?'' De jongen is de jongste van drie kinderen. De andere twee waren modelzoons, zegt de vader. ,,Maar hij is anders. Hij schopt niet, hij slaat niet. Hij wil alleen antwoor den weten, waarom en hoe. Hij vraagt door en laat zich niet af schepen." De afgelopen jaren wisten leer krachten, zegt de vader, wel om te gaan met het gedrag van zijn zoon, die een IQheeft van rond de 140 op het gebied van rekenen. Met de juf die hij dit jaar kreeg, wilde het van meet af aan niet boteren, zegt de belastingadvi seur. ,,Om het minste of geringste krijgt hij straf. Zelf zegt hij dat de juf hem zoekt. En als ook anderen wat doen, krijgt alleen hij straf.'' De school wil zolang de zaak onder de rechter is, geen com- W Volgens de school verstoort de jongen al het hele jaar de rust in de klas mentaar geven. In een brief die afgelopen week naar de andere ouders uit de klas van de jongen is gestuurd, staat dat er al vanaf het begin van het jaar een ver- schil van inzicht is over de ge dragslijn op school naar de jon gen. Ondanks inspanningen van veel mensen is het niet gelukt is de 'situatie positief om te buigen'. Het doel van het 'aangepaste pro gramma' is om 'rust te brengen in de groep'. Het wordt hoe dan ook kort dag. Tussen de rechtszitting en de afscheidsmusical zit alleen een weekend. Een rol is er niet voor de 12-jarige jongen. ,,Maar als de rechter op tijd en positief beslist, gaat hij wel meedoen'', zegt vader Hans. ,,Dan improviseren ze maar wat.'' Brussel Hoewel Iran opnieuw benadrukt dat het niet van plan is om kernwa pens te maken, is het verder verrij ken van uranium wel een stap in die richting. Onderminister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi kondigde gisteren aan dat zijn land op het punt staat het ver rijkingsniveau boven de 3,67 pro cent te tillen. Een kernwapen is nog ver weg, daar is 90 procent verrijkt uranium voor nodig. Maar hoe ho ger de verrijking, hoe sneller dat percentage wordt gehaald. Het plafond van 3,67 procent was afgesproken in het akkoord dat in 2015 is gesloten tussen Iran, de VS, Groot-Brittannië, China, Rusland, Frankrijk en Duitsland. De Ameri kaanse president Donald Trump zegde precies een jaar geleden het akkoord eenzijdig op, omdat hij het te slap vindt. Hij wil een nieuwe, veel strengere deal. Alleen zo is Iran op de knieën te dwingen en ertoe te bewegen definitief af te zien van het produceren van kernwapens, zo meent hij. Olie Inmiddels piept en kraakt het in Iran aan alle kanten. Zo blokkeren de Amerikanen de uitvoer van Iraanse olie voor de wereldmarkt. Voor een land dat voor een groot deel afhankelijk is van oliegeld, is dat een forse dreun. Het water staat Iran inmiddels aan de lippen, dus er werd al langer actie verwacht. Veel deskundigen waren hier bang voor. Het opzeg gen van de deal door Trump zou Iran niet op de knieën dwingen, maar juist de hardliners in Teheran meer munitie geven. Eerder al meldde Teheran dat het zijn voor raad laagverrijkt uranium zou gaan verhogen. En gisteren kondigde on derminister Araghchi ook aan dat het elke zestig dagen met een maat regel komt die het akkoord verder uitkleedt. Tenzij, zo zei hij erbij, er iets gedaan wordt aan de sancties. Iran heeft maar één doel: kernwapens Volgens Ali Vaez van de Internatio nal Crisis Group, een organisatie die zich bezighoudt met het voorkomen van conflicten, is het breken van het nucleaire akkoord 'een gevaarlijke zaak'. ,,Maar Iran maakt tegelijk dui delijk dat het nog steeds graag wil praten. Ze moeten alleen iets heb- ben om over te onderhandelen", zegt hij tegen het persbureau AP. De Franse president Emmanuel Macron heeft gisteren meer dan een uur getelefoneerd met zijn Iraanse ambtsgenoot Hassan Rou- hani. De twee spraken af om te gaan onderzoeken of er op korte termijn opnieuw onderhandeld kan gaan worden over het akkoord. In een of ficiële verklaring spreekt Macron zijn zorgen uit over een verdere uit holling van de nucleaire deal. Ook is hij bang voor de consequenties die dat kan hebben. Iran is inmid dels ook al in gesprek met Turkije, China en Rusland. Gibraltar Rouhani wil dat met name Europa meer doet om de sancties tegen zijn land te verlichten. In dat kader viel de inbeslagname van een Iraanse olietanker door de Britten vorige week niet in goede aarde. Het schip werd bij Gibraltar onderschept, omdat het met olie op weg zou zijn naar Syrië. Dat is in strijd met EU- sancties. Iran ontkent de aantijgin gen. Een generaal van de Revoluti onaire Garde dreigde vrijdag zelfs dat de Britten moeten uitkijken: Iran kan zomaar een Britse tanker in de Golf aan de ketting leggen. Tegelijkertijd reageerde de Israë lische premier Benjamin Netan yahu woedend op de Iraanse aan kondiging. Hij eiste juist een on middellijke verscherping van de sancties. ,,Iran heeft maar één doel", zei hij. „Kernwapens." De aartsvij anden in het Midden-Oosten be twisten elkaar de macht in de regio. Waar Iran al verschillende malen heeft gedreigd om Israël te vernie tigen, staat Israël paraat om in geval van nood Iraanse nucleaire installa ties te bombarderen. EXECUTIEVERKOOP maandag 8 juli 2019 GO Ouders van een 12-jarige jon gen uit Den Haag hebben de basisschool van hun zoon voor de rechter gedaagd. De jongen mag niet meedoen aan de af scheidsmusical. Via de rechter willen ze een rol afdwingen. Jorina Haspels Den Haag rSIY BRU-A PSV X HOTPART COLDPART De Iraanse president Hassan Rouhani tijdens een bezoek aan de nucleaire reactor in Busher in 2015. fotos epa Iran verhoogt productie van verrijkt uranium Mark van Assen -Netanyahu, premier Israël vrilingdeurwaarder.nl Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst: kijk op www.veilingdeurwaarder.nl Belastingdienst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3