Breukink: 'Mooi dat leegte bruxelles IK 10 Een jaar geleden slechts 13de Het droomweekeinde van Jumbo-Visma is een gevolg van jarenlang bouwen aan Het openingsweekeinde in de Tour is volledig gedomineerd door Jumbo-Visma. Het uit de as van Rabobank herrezen team heeft een lange weg afgelegd. -ï>i. WIELRENNEN TOUR DE FRANCE 2019 u maandag 8 juli 2019 Pim Bijl Naast het podium van de Tour viert Jumbo-Visma groots feest, op deze bijzondere zondagmiddag. Vrou wen, kinderen, verzorgers, de ploegbaas, trainers, moeders, renners - ze lachen, knuffelen, of zijn in tranen, zoals Nine, de vrien din van Dylan Groenewegen. Alleen Merijn Zeeman, nota bene een van de architecten van het suc cesteam van nu, wordt tegengehou den door een halsstarrige bewaker. Maar wat maakt het ook uit? Want daarna wordt het podium een half uur lang bezet door de renners van Jumbo-Visma. Eerst de voltallige ploeg als grote winnaars van de ploegentijdrit, daarna Mike Teunis- sen, de ritwinnaar van een dag eer der, voor het geel en het groen. Dan Wout van Aert als beste jongere. En, hup, nogmaals de gehele ploeg voor het ploegenklassement. Het voelt haast vreemd als Greg van Avermaet (CCC) zijn bergtrui op komt halen. Verzorger ,,We durven voor de winst te gaan, maar dit is bizar. Alles waar we tot nu toe voor kwamen is gelukt. Twee keer de rit, het geel, en ik doe ook goede zaken in het klassement", zegt Steven Kruijswijk, terwijl hij zijn gekregen prijzen aan een ver zorger geeft. Die heeft alles in een gigantische kartonnen doos gestopt en vraagt zich nu af hoe hij die in hemelsnaam ooit bij de bus gaat krijgen. Kruijswijk is de grote win naar der klassementsrenners met twintig seconden tijdwinst op het Ineos-duo Geraint Thomas en Egan Bernal, en nog veel meer op alle an dere grote namen. Kruijswijk zag deze ploeg in alle gedaanten. De hoge pieken en de diepe dalen. Eerst voor Rabobank, daarna onder de namen Blanco, Belkin, Lotto-Jumbo en nu Jumbo- Visma. Nadat Rabobank zich terug trok, was het team een tijdlang zoe kende en waren er soms lange peri odes van sportieve droogte. Het is na dit voorbije Tourweekeinde bijna niet meer voor te stellen. ,,Het geeft aan waar we de laatste jaren mee bezig zijn geweest", zegt Kruijswijk. ,,Het doorselecteren, de juiste renners aantrekken, scouten van talent, en onszelf ontwikkelen. Ik ben zelf ook weer beter dan een paar jaar geleden. En er is nu vooral ook het geloof in eigen kunnen. Dit weekeinde geeft aan waar we jaren mee bezig zijn geweest. De juiste renners halen, doorselecteren Dan zie je tot wat voor mooie din gen je in staat bent." Richard Plugge werd de hoogste baas van de ploeg na het vertrek van Rabobank en schetst de moeizame geschiedenis. ,,We hadden het tweede budget van de wereld, maar daarna zakten we budgettair hele maal weg. We waren aan het over leven." Pas toen Lotto-Jumbo, Brand Loyalty en Bianchi als spon sors binnen waren, was er zeker heid. ,,Toen konden we écht gaan werken aan de organisatie. We zijn nog altijd in ontwikkeling, maar dit is het resultaat van de verbeterin gen die we sinds 2016 hebben inge zet." Ook vorig jaar reed de Jumbo- ploeg een droom-Tour. Drie ritze- ges met Dylan Groenewegen en Primoz Roglic én de vierde en vijfde plaats van Roglic en Kruijs- wijk in het klassement. Alleen lijkt er dit jaar nog meer in te zitten. Ook omdat de ploeg afgelopen winter wéér is versterkt. Winter Niet voor niets rijden met Tony Martin en Wout van Aert, Laurens De Plus en geletruidrager Mike Teunissen vier renners de Tour die zich afgelopen winter bij de ploeg voegden. Zij kwamen graag, omdat het budget is opgekrikt, maar vooral omdat zij zien dat dit team in het peloton momenteel een van de absolute voorlopers is op het gebied van professionaliteit als het gaat om training, materiaal en voeding. Exemplarisch is dat al maanden mi nutieus naar deze twee Tour-dagen werd toegewerkt. Het einde lijkt nog niet in zicht. Zo lanceerde het team een eigen opleidingsploeg. En met de nade rende komst van Tom Dumoulin (nu nog Sunweb) haalt de ploeg een van de sterren van het peloton. De verpletterende winst in de ploe gentijdrit was zege nummer 37 dit seizoen. ,,Als we met dit team een doel hebben, maakt het eigenlijk niet uit hoe hoog de lat ligt", zegt Teunis- sen op de persconferentie, in het geel, voor het oog van de wereld. ,,Dat zie je ook vandaag, we winnen de ploegentijdrit, één van de moei lijkste disciplines in het wielren nen." 1 IS Door Mike Teunissen is Erik Breu kink (55) nu ook verlost van de GO Vorig jaar werd Jumbo-Visma slechts dertiende in de ploegen tijdrit. „Maar toen was ik er nog niet bij'', grapte Mike Teunissen, om vervolgens vooral de rol van de Duitser Tony Martin en de Belg Wout van Aert als cruciaal te omschrijven. Zij gaven het team volgens hem net dat beetje extra in de laatste kilometers. 'Twee keer de rit, het geel. Bizar!' Brussel -Steven Kruijswijk (32) Wat een openingsweekeinde voor Jumbo-Visma. Hier viert de ploeg de s zijn eveneens gele teamgenoten, maar het feest is er niet minder om. foto c Erik Breukink in de gele trui in de Tour van 1989. foto cor vos Dertig jaar geleden reed Erik Breukink (foto) één dag in de gele trui na de zege in de pro loog in Luxemburg. Hij was er zaterdag in Brussel bij toen hij eindelijk werd opgevolgd door Mike Teunissen. ,,Ik denk dat Mike later pas écht gaat besef fen wat dit betekent.'' Pim Bijl Brussel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 38