t Teleurgesteld, maar extra gebrand Fockina Mike 9 Jumbo-Visma die van elk moment wil genieten 'Gilbert terug naar Lotto' Topweekend voor Vos Ploegen Podium eerste etappe tweede etappe Ijfg Geel Column THIJS ZONNEVELD Zaterdagmorgen was Mike Teunissen nog een wielrenner zoals er zoveel rondrijden in de World- Tour. Leuke gozer, goeie prof, een handvol over winningen op zijn palmares. Hij ging naar de Tour als lanceerplatform voor het raketje dat de hele dag in zijn wiel fietst: Dylan Groenewegen. Zelf win nen? Dat scenario kwam alleen voorbij als hij in zijn bed lag. Dromen als helper - dat doe je met je ogen dicht en de gordijnen nog dichter. Maar toen hij vanmorgen wakker werd, droomde hij nog steeds. Dat lijkt me schromelijk overdreven. Maar van de honderden miljoenen liefhebbers die wél keken naar de eerste etappe had de helft (voorzichtige schatting) waarschijnlijk nog nooit van Mike Teu- nissen gehoord. En als troost voor al die kijkers en tv-commentatoren die hem niet herkenden: zelfs zijn eigen vriendin twijfelde of het haar Mike was die daar de beste sprinters van de wereld klopte. Al kwam dat misschien ook wel omdat ze het niet durfde te den ken. Teunissen hikte een paar jaar tegen zijn doorbraak aan. Hij sprint hard, hij klimt behoorlijk goed, hij rijdt uitslagen in de klassie kers - maar de jackpot wilde niet vallen. Hij wis selde van ploeg - van Jumbo naar Sunweb en weer terug - omdat hij op zoek was naar kansen. Afgelo pen zaterdag kreeg hij er een. En hij greep 'm met twee handen aan. Hij reed de sprint van zijn leven op het meest beslissende moment in zijn carrière, op het grootst denkbare podium en tegen de sterk ste concurrenten. Teunissen gehoord had. Maar die blik, vlak na de finish, verraadde dat hij net zo verrast was als de rest van de wereld. Dat zal niet nog een keer ge beuren. De Tour breekt renners en de Tour mddkt ren ners. Win een etappe en je wordt er je leven lang op aangesproken. Draag de gele trui en ze beginnen er in het hiernamaals ook nog over. Waar Teunissen ook rijdt, waar hij ook komt, waar hij ook naar binnen loopt: hij is nooit meer zomaar een renner. Hij is de man die één kans kreeg en 'm zo koeltjes afmaakte dat je er bang van werd. Hij is de eerste ritwinnaar in de Tour van 2019. Hij is de drager van de gele trui. Hij is Mike focking Teunissen. Over Mike Teunissen wordt in het hiernamaals nog gepraat maandag 8 juli 2019 GO De laatste 3 keer dat een ploeg de eerste 2 etappes in de Tour de France won, betrof het een Nederlands team: Jumbo - Visma (2019), Superconfex (1987) en TI Raleigh (1976). Philippe Gilbert keert volgens de Belgische krant Het Laatste Nieuws na drie seizoenen Quick-Step terug naar Lotto-Soudal. Bij het team van John Lelangue en Marc Sergeant kan de 37-jarige Waal een contract van drie jaar tekenen. Marianne Vos heeft een uitstekend weekeinde in de Giro Rosa achter de rug. De renster van CCC-Liv won gisteren ook de derde etappe. Een dag eerder had ze al de tweede rit op haar naam geschreven. De Poolse Katarzyna Niewiadoma voert het klassement aan. even verder Te midden van al het Jumbo-Visma-succes is daar Dylan Groene- wegen. De favoriet voor de ritzege en het geel op dag 1 zag zijn kans de mist ingaan door een val en rijdt gehavend door. ,,In de vierde etappe hoop ik weer te sprinten." Pim Bijl Brussel Met een brede glimlach komt Dylan Groenewe- gen over de streep. Helemaal alleen. Ruim vier minuten nadat zijn sterkste ploegmaten van Jumbo-Visma de win- nende tijd op de klok hebben gezet. De grimas die Groenewegen eerder op deze zondag zo vaak heeft getoond, is plots verdwenen. De overwin ning in de ploegentijdrit is ook zijn succes. Nee, naar de tijdslimiet had hij vooraf niet geke ken. En hoewel hij na tien kilometer van de ruim 27 kilometer al moest lossen, is zijn voortgang in de Tour de France niet in gevaar ge komen. ,,Het was een zware rit, maar toch wel weer mooi'', zegt Groe- newegen. Voor de start klonk de met pleisters over zijn schaafwonden beplakte sprinter nog zorgelijk. ,,We doen er echt alles aan om mijn stijve schouder soepel te maken, maar het gaat niet geweldig. Het wordt even afzien.'' Hij was de man die za terdag naar het eerste Nederlandse geel in der tig jaar zou sprinten. Hoe dichterbij de eerste Tourrit in Brussel kwam, des te groter de ver wachtingen werden. Tot die dramatische wending dus met de val, op anderhalve kilometer van de streep. Hoewel hij blij was voor zijn gele ka mergenoot Mike Teunis- sen, was de teleurstel ling voor Groenewegen groot. Deze dag stond al heel het seizoen in zijn gedachten gekerfd. De snelste sprinter van het peloton is nu extra gebrand, zien ploeglei ders en ploeggenoten. Morgen volgt op papier een tweede massasprint in Nancy. Al is het de vraag of Groenewegen dan hersteld is. Sportief directeur Merijn Zeeman heeft het in eerste in stantie over 'overleven'. Groenewegen zelf? Die ziet ondanks alles toch kansen. ,,In de vierde etappe hoop ik weer te sprinten.'' 1. Teunissen (Ned/Jum) 2. Sagan (Bor) }*i» 3. Ewan (Lot) 1. Jumbo-Visma (Ned) 2. Ineos (GBr) 3. Deceuninck - Quick-Step (Bel) 1. Teunissen (Ned/Jum) 2. Van Aert (Bel/Jum) 3. Kruijswijk (Ned/Jum) y @thijszonneveld AAls Peter Sagan een stripfiguur was ge weest, dan zou er een vraagteken boven zijn hoofd hangen. Het gebeurt vijf meter na de finish van de eerste Touretappe. Hij kijkt naast zich, naar de renner in geel en zwart die zijn wiel nét iets eerder over de streep heeft geduwd. Er vindt kortsluiting plaats onder zijn hersenpan. Who the fock is that? De Tourorganisatie claimt dat er wereldwijd drieënhalf miljard mensen naar de Tour kijken. Ik weet niet of Peter Sagan écht nog nooit van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37