II 8 Twee gele truien in twee dagen; het is amper te bevatten voor de renner van WIELRENNEN TOUR DE FRANCE 2019 Terug naar: 8 juli 1954 Mike Teunissen (26) schreef afgelopen weekend zijn eigen wielersprookje. Voor de start van de Tour de France ging het nooit over een gele trui voor de renner van Jumbo-Visma, maar hij deed in Brussel wat niemand voor mogelijk hield. Tijdwinst op concurrentie Opeens gaat de gele trui ervandoor. De andere renners van Jumbo- Visma blijven achter in de finish- straat en slaan elkaar nog op de hel men van ongeloof. Ze hebben zo juist de concurrentie vermorzeld in de ploegentijdrit. Een historische prestatie. Voor de tweede dag op rij. Mike Teunissen weet wat er moet gebeuren en maakt zich los uit het feestgedruis. Adel verplicht ten slotte. Hij is de geletruidrager. De leider van de Tour de France, de grootste wielerwedstrijd ter we reld. Ook op dag 2. Dus met ferme passen, borst vooruit, in zijn compleet gele tijd- ritpak gaat hij op weg naar Eddy Merckx. Die staat hem voor de tweede opeenvolgende dag op te wachten op het podium. „Gisteren was al een droom, maar ik droom gewoon door. Het blijft ongeloof lijk. De kans dat ik hier ooit weer sta voor geel is klein. Ik moet van elk moment genieten. Ik wil hier ook niet aan wennen. Het is zo speciaal, maar morgen kan opnieuw een mooie dag worden voor mij en de ploeg'', zegt Teunissen over de etappe van vandaag die in Épernay eindigt. ,,Dus ik hoop dat ik van avond wél kan slapen.'' Hotelkamer Tijdens zijn eerste nacht als gele truidrager heeft Teunissen amper een oog dichtgedaan. Om half twaalf ging het licht uit in de hotel kamer die hij deelt met de geha vende Dylan Groenewegen, die in de openingsetappe hard ten val kwam. Teunissen heeft het één uur zien worden, ook twee uur en drie uur. ,,En toen begon Dylan een beetj e te woelen. Maar het volgende moment dat ik keek, was het zes uur, dus ik heb wat geslapen. Alles wat op mij is afgekomen, is eigen lijk te veel om te bevatten. Het kost te veel moeite voor ieders hersenen om dat te kunnen verwerken. Het kwam allemaal terug. Mijn kop stond niet stil.'' Want sinds Teunissen zaterdag middag, even voor vijf uur, Peter Sagan klopt in een millimeter- KRUIJSWIJK sprint, is zijn leven voorgoed veran derd. Kopman Groenewegen is even daarvoor tegen de grond ge klapt, waarna Teunissen zijn eigen wielersprookje schrijft door de etappe te winnen en geel te pakken. ,,Het is een vrij imposant rijtje na men van Nederlanders die ooit die trui hebben gedragen. Echt bizar om daar opeens tussen te staan. Dat pakken ze mij nooit meer af.'' De afgelopen weken ging het in Nederland veel over de gele trui, maar bij de start van de openingsrit op het Koningsplein in Brussel wa ren alle ogen gericht op Groenewe- Echt bizar om in het rijtje Nederlanders te staan die ooit die gele trui hebben gedragen gen. Teunissen, sinds dit jaar terug in de ploeg na twee seizoenen Sun web, moet zijn kopman zo goed mogelijk afzetten in de finale. Pa en ma Teunissen met de cam per, vriendin Corine en zijn beste vriend Ike zijn speciaal naar Brussel gekomen om hem succes te wen sen. Na de start zoekt deze Mike Teunissen-fanclub een koffiebar op. Daar rept nog niemand over een gele trui. Waar ze het nog wel even over willen hebben, is dat deze krant Teunissen ('wiens zelfverze kerdheid nog altijd wat groter is dan zijn palmares') in januari al had genoemd als een hemelbestormer voor het nieuwe jaar. Vijf uur later heeft Teunissen de meest iconische wielertrui aan en weten pa en ma, Corine en Ike van gekkigheid niet waar ze het zoeken moeten. Vandaag, op de verjaardag van zijn vader, wil Teunissen met de lastige aankomst heuvelop in Éper- nay proberen het geel vast te hou den. Maar Teunissen weet dat twee gele truien in twee dagen cadeaus zijn waar zijn vader nooit van had durven dromen. ,,Ik ben vanaf mijn achtste begonnen met fietsen, dan moet je in de eerste plaats heel gekke ouders hebben. Het kost veel tijd, energie en geld. Ik had een droom om profrenner te worden en mijn ouders hebben alles gedaan om me te steunen. Voor hen is dit ook onbeschrijflijk. Het is niet voor niks geweest.'' Breukink Wat heet. Teunissen heeft getekend voor een van de meest onwaar schijnlijke wielersprookjes van de afgelopen jaren. Nederlandse wiel renners wonnen al zo ongelooflijk veel. Grote ronden, etappes en klas siekers, ineens blinken we overal in uit en het kon eigenlijk al niet op na jaren van schrapen. Maar dat Mike Teunissen uit het Limburgse Ysselsteyn 30 jaar na Erik Breukink, de laatste Nederlan der, de gele trui zou pakken, had niemand kunnen denken. Teunis- sen: ,,Vanaf nu sta ik in de geschie denisboeken en ik zal altijd herin nerd worden.'' GROENEWEGEN maandag 8 juli 2019 GO De Tour de France gaat op deze dag in het jaar 1954 voor het eerst buiten Frankrijk van start, en wel in Amsterdam. In het Olympisch Stadion knipt burgemeester Arnold Jan d'Ailly een lint door, waarna de karavaan zich in beweging zet. Wout Wagtmans wint uiteindelijk de sprint in Brasschaat. Teunissen droomt nog Daan Hakkenberg Brussel Steven Kruijswijk is dankzij de winst in de ploegentijdrit gestegen naar de derde plaats in het algemeen klas sement en staat er dus het beste voor van de klasse mentsrenners. Bernal/Thomas (Ine) +0.20 Mas (QSt) +0.21 Zakarin (Kat) +0.26 Kelderman (Sun) +0.26 Uran (Edu) +0.28 Pinot (FDJ) +0.32 Nibali (Bah) +0.36 A. Yates (Mit) +0.41 Fuglsang (Ast) +0.41 Buchmann (Bor) +0.46 D. Martin (Emi) +1.03 Quintana/Landa/ +1.05 Valverde (Mov) Porte (T re) +1.18 Bardet (AG 2) +1.19 -Mike Teunissen (26) Mike Teunis sen blijft Peter Sagan nipt voor tijdens de sprint van de eerste etappe en pakt daar mee eveneens het geel. Een dag later wint hij met Jumbo- Visma ook de tijdrit. ,,Vanaf nu sta ik in de geschiedenis boeken en ik zal altijd herin nerd worden.'' FOTO'S REUTERS, BELGA Groenewegen komt met een lach over de streep in de ploegentijdrit. foto cor vos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36