II Wiegman: 'Met deze selectie kunnen we voorlopig vooruit' maar trots zal emoties snel verdringen 3 Mbappé bekijkt finale Spitse: geen feestje HET MOMENT Sari heeft gelijk. We hebben alle maal zo kneiterhard gewerkt om hier te komen. Diep in mijn hart weet ik ook wel dat we best trots mogen zijn. Dat is nu alleen moei lijk te combineren met het verdriet van deze verloren finale.'' De aangepaste verdedigende tac tiek van Oranje werkt aanvankelijk tegen de titelverdediger. De VS voetbalt en Nederland houdt vooral tegen, maar doet dat goed. Een strafschop na ingrijpen van de videoscheidsrechter (Stefanie van der Gragt raakt Alex Morgan) is uit eindelijk beslissend. Megan Rapi- noe scoort, daarna vloeit alle ener gie uit de Nederlandse ploeg en heeft Oranje geluk dat het na een doelpunt van Rose Lavelle slechts 2-0 blijft. Vivianne Miedema is na afloop helemaal Vivianne Miedema. Foe terend op de Franse scheidsrechter Frappart. De spits geeft de arbiter na afloop nog wel een hand, maar gevolgd door een wegwerpgebaar. ,,Ik heb nog gezegd dat ze shit is. Ze kan er gewoon geen flikker van. Zo simpel is het. We zullen geen vriendinnen worden.'' Dan, koel en realistisch: ,,Uitein- delijk verliezen we niet door dat moment. Amerika is toptop. We dachten vooraf niet: dit is ons tweede WK, dus laten we even de finale halen. Dat hebben we tóch gedaan en dat is een gewoon een fantastische prestatie. Dat besef komt later op het strand wel. Nu is het vooral doodzonde dat we niet hebben kunnen stunten. Een WK- finale speel je misschien maar één keer in je leven.'' Ze kijkt naar de medaille. ,,Een strontlelijk ding, maar hij heeft zeker waarde. Ook al is hij niet van goud.'' Er zit nog altijd veel rek in deze selectie, weet Lieke Martens zeker. De voormalig beste speelster van de wereld was te vaak te flets dit toer nooi. Mede door haar veelbespro ken teenblessure natuurlijk. ,,We hebben ons hier geplaatst voor de Olympische Spelen'', zegt Martens. ,,Voor het eerst in de geschiedenis. We hebben aan het land laten zien wat we waard zijn. Het is nu moei lijk om daarvan te genieten. Maar dat komt vast nog wel.'' Ik heb nog gezegd dat ze shit is. Ze kan er gewoon geen flikker van. We zullen geen vriendinnen worden Doelpunten Als haar persconferentie in een zaal vol internationale journalis ten is afgelopen, zegt Wiegman het droogjes maar gemeend. „Allemaal bedankt voor de aan dacht.'' Want ja, aandacht is en was er in overvloed voor de voet balsters van Oranje. Het behalen van de WK-finale is een bevesti ging dat Nederland meetelt in de wereld van het vrouwenvoetbal. En dat vrouwenvoetbal meetelt in de Nederlandse sportwereld. ,,We hadden deze zó graag ge wonnen, maar Amerika is de te rechte winnaar. We hebben onze huid duur verkocht. Ik ben uit eindelijk supertrots op wat we hebben neergezet met ons team.'' Die strafschop? De bondscoach wil er de aandacht niet op vesti gen. Liever kijkt ze nu al over dit moment heen. ,,We waren al zichtbaar, nu zijn we nog zicht baarder. Dat is geweldig voor de ontwikkeling van onze sport. Dit is wéér een ongekende boost, na de Europese titel van twee jaar terug. Hopelijk beseft iedereen nu nog meer dat we moeten blij ven investeren in deze sport zo dat ook onze eredivisie een im puls krijgt.'' De nabije toekomst ziet er goed uit, volgens haar. ,,De ge middelde leeftijd van deze selec tie is 26 jaar, dus daar kunnen we voorlopig mee vooruit. Laten we zorgen dat ook de jeugdopleidin- gen top worden. Veel mensen werken daar keihard aan. Vol passie ook. Dat vind ik prachtig om te zien. Ik ben een bevoor recht mens dat ik met ambiti euze vrouwen mag werken. Dat wil ik heel graag nog heel lang blijven doen.'' Eind augustus begint de kwali ficatie voor het EK van 2021 al. Maar na dit WK kan de focus dus ook op de Olympische Spelen van volgend jaar in Tokio, waar Nederland zich als een van de beste drie Europese landen op dit WK voor kwalificeerde. Wieg man: ,,We gaan er alles aan doen om ons ook daar weer te meten met de absolute wereldtop. Ik denk niet dat we nog hoeven te bewijzen dat we geen eendags vlieg zijn. Dat hebben we hier wel laten zien. Daar ben ik heel erg trots op. maandag 8 juli 2019 I Verenigde Staten - Nederland 1 61Rapinoe (pen.) 1-0 69. Lavelle 2-0 Opstellingen Naeher Van Veenendaal O'Hara Van Lunteren 46. Krieger Dekker Dahlkemper 73. Van de Sanden Sauerbrunn Van der Gragt Dunn Bloodworth Lavelle Groenen Ertz Van de Donk Mewis Spitse Heath Beerensteyn 87. Lloyd Miedema Morgan Martens Rapinoe 70. Roord 79. Press Scheidsrechter: Frappart (Fra) Toeschouwers: 57.900 De speelsters van Oranje zijn in mineur na de finale. foto pim ras -Miedema over arbiter Frappart Tussen de hoogwaardigheidsbekleders op de tribune in Lyon ook grootheden uit de sport: Kylian Mbappé, sterspeler van PSG en het Franse elftal, bekeek de finale samen met onder anderen oud-topspits Didier Drogba. Voor Sherida Spitse kreeg haar 170ste interland niet de gehoopte afloop. ,,We zijn topsporters en willen altijd winnen, dus overheerst de teleurstelling. Maar we mogen ongelooflijk trots zijn op onszelf.'' Met de twee treffers tegen Nederland kwam de VS op 26 tijdens dit WK. Een record, het oude stond op 25. einde met snik ,,Een slimmigheidje", noemde Stefanie van der Gragt de val van Alex Morgan, die de VS na VAR-interventie een penalty op leverde. ,,De bal viel achter me. Ik wilde 'm wegschieten, maar zij kwam precies voor me langs. Ik had haar niet gezien.'' foto bsr Ze bleef stoïcijns, kalm en gevat. Sarina Wiegman (49) leidde Oranje dit WK tot de fi nale. ,,We waren al zichtbaar, nu zijn we nog zichtbaarder.'' Daniël Dwarswaard Stade de Lyon Wiegman krijgt haar medaille van FIFA-baas Infantino. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 31