1 Oranje aangeslagen na nederlaag in eindstrijd, 2 WK VOETBAL FINALE: VERENIGDE STATEN - NEDERLAND Alleen topfavoriet VS kon het Nederlands elftal op dit WK stoppen. Wat rest na de 2-0 nederlaag en bijna vijf intense weken zijn zilveren medailles, een berg trots en een verwachtingsvolle blik op de Olympische Spelen van volgend jaar. Column HUGO BORST De medailles die FIFA-baas Gianni Infantino uitdeelt, hebben de ver keerde kleur. Maar toch blijven ze na de uitreiking om de nek van de voetbalsters van Oranje hangen. Zie het als iets symbolisch. Nee, niet wegmoffelen achter de rug dat ding, maar dragen en laten zien tij dens de ereronde. En als koning Willem-Alexander in de kleedka mer langskomt. Natuurlijk zitten ze stuk, de Leeuwinnen. Hun licha men leeg na een wonderlijke reis van een maand op dit WK. Mentaal zijn ze op na deze tweede plaats, zo verafschuwd in de sport. Snel zal het gevoel anders zijn. Oranje presteerde veel meer dan verwacht. Dominique Bloodworth is na de uiteindelijk terechte neder laag compleet op. Maar haar brein is toch nog scherp, zo vlak na de wed strijd. Waarschijnlijk omdat de ver dediger spreekt vanuit haar hart. ,,We hebben die leeuwin op onze borst en we hebben gestreden als leeuwinnen. Het hele toernooi lang. Nederland heeft kritiek gele verd. Nederland heeft met ons meegeleefd. Nederland is blij ge weest. Nederland is misschien ver drietig nu. Maar ook: Nederland is trots op ons.'' Na het laatste fluitsignaal stort Bloodworth naar de grond. Die ul tieme droom komt niet uit. Ze blijft liggen onder de klamme Franse zo merlucht. Totdat keeper Sari van Veenendaal haar omhoogtrekt van het veld. Dat doet de aanvoerster bij iedereen. Zo van: hup, met opgehe ven hoofd gaan we hier vertrekken. Bloodworth: ,,Ik dacht wel direct: Speelsters gingen volwassen om met de kritiek, hulde werk. Ze hebben gezag (afge dwongen). Journalistiek was het meestal licht en lieflijk. Nogal wat volgers bleken supporters. Ik heb nooit gehugd met Wesley Sneijder, daar hebben we allebei geen be hoefte aan. Nu leende dit WK zich niet voor onafhankelijke on derzoeksjournalistiek hoor, maar bij een volgend toernooi: als je als journalist zo dicht op het elftal zit, lukt kritiek leveren echt niet. Overigens - hulde - kunnen coach en speelsters volwassen omgaan met de kritiek die op het vaak belabberde spel kwam. Wie wat over het uiterlijk van pakweg Alex Morgan zegt, is een male chauvinist pig. Het moet over haar voetbalkwaliteiten gaan zeggen feministen, althans een deel van de feministen. Dat Alex Morgan haar lichaam en haar ge zicht zelf omzet in klinkende munt, net als Ronaldo dat doet, telt niet. Tja, we leven in politiek correcte tijden, maar op het ge vaar af dat me een beroepsverbod wordt opgelegd, vind ik dat de keepster van Brazilië verdomd mooie ogen heeft. Ik behoor tot het slag mannen dat al een jaar of tien met inte resse naar vrouwenvoetbal kijkt. Niet dat ik dit WK altijd aan mijn stoel gekluisterd zat. Er zaten flink wat zaadwedstrijden tus sen. Ik zapte dan naar de samen vattingen op FOX Sports van de Copa America en de Africa Cup, maar ik keerde altijd weer terug op NPO 1 of NPO 3. De WK-wedstrijden van de Verenigde Staten tegen Frankrijk en Engeland móet iedere voet balliefhebber gezien hebben. Brazilië en Japan voetbalden ook leuk, maar team USA is de norm. Wie het vrouwenvoetbal een beetje volgt ziet dat de rest van de wereld dichterbij komt, Ne derland voorop. De leergierigheid en de disci pline zijn er, tactisch inzicht is aanwezig, maar technisch moet er een flinke inhaalslag worden gemaakt. Wat zou het geweldig zijn als er - net als in bijvoor beeld Engeland - een sponsor wordt gevonden die miljoenen in het meisjes- en vrouwenvoetbal pompt. G gelukkig werd het geen 5-0 en was het één helft een echte WK-fi- nale. De ettelijke Nederlanders die de Leeuwinnen de afgelopen maand ontdekten en in het hart sloten, konden trots zijn. Tac tisch, fysiek en mentaal deed Oranje het de eerste 45 minuten voortreffelijk tegen het van het zelfvertrouwen overlopende team USA - en het geluk bleek nog steeds niet op. De tweede helft donderde de Nederlandse vechtmachine in el kaar, en dat was geen schande, dat was te verwachten. Omdat het elftal van Sarina Wiegman amper kansen creëerde was Ne derland geen moment dichtbij het goud. Maar tweede van de wereld, plus kwalificatie voor de Olym pische Spelen in Japan, en Sari van Veenendaal als de beste keepster van het toernooi; er is een wereldprestatie geleverd. Kijkcijferrecords werden ge broken. Ik had dat niet verwacht: meer mensen die naar de Leeu winnen kijken dan naar Ajax in de Champions League. Vrouwen, oud-speelsters, kregen de kans om zich op tv en radio te laten gelden als voetbal analyticus. Onder anderen Daphne Koster en Mandy van den Berg deden dat erg goed, die zullen we vast terugzien als ook Matthijs de Ligt, Frenkie de Jong en Klaas-Jan Huntelaar weer moeten worden beoordeeld. Deze vrouwen doen hun huis- maandag 8 juli 2019 Leeuwinnen Werelds WK ten Verenigde Staten Nederland Daniël Dwarswaard Plaats Middenvelder Daniëlle van de Donk duelleert met de Ameri kaanse Julie Ertz. foto pim ras In de schaduw van dat aan doenlijke Nederlands elftal ge beurde er de afgelopen weken van alles:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30