ZEELAND GEBOEKT Slag om de Schelde toont karakter 'Zee, zeer, meer en min of meer' 24 ZEELAND Napoleons forten aan de Schelde Napoleon bouwde forten op de oevers van de Westerschelde om Antwerpen te kunnen verdedigen. De versterkingen zijn bijna allemaal verdwenen. Maar de ontwerptekeningen en plattegronden zijn er nog. Rudi Rolf laat ze ons in volle glorie zien. Iomenteel hebben we het vaak over De Slag om de Schelde, 75 jaar geleden. Een grootse herdenking in Terneu- zen, eindelijk erkenning voor de strijd in de herfst van 1944 die mogelijk beslissend is ge weest voor het verdere verloop van de Tweede Wereldoorlog. Even was er sprake van dat de Amerikaanse president Donald Trump op 31 augustus zijn kuif zou laten zien tijdens de festiviteiten op de boorden van de Wester- schelde. Geen paniek, hij komt niet. Altijd draait het om Antwerpen. Dat is nu, met de verdiepingen van de vaargeul. Dat was zo in 1944 en ook de eeuwen daarvoor met de bouw van verdedigingswerken. Steeds waren de oevers van de Westerschelde cruciaal. Als Republiek bouwde Nederland forten om te voorkomen dat er schepen ongehinderd en on belast naar de Antwerpse haven konden varen. Aan die sluiting van de Schelde kwam een einde, toen de Fransen in 1795 Zeeuws-Vlaan- deren en Vlissingen inlijfden. Waarmee ze van begin af aan duidelijk maakten hoe belangrijk ze de toegangsweg tot Antwerpen vonden. De Franse heerschappij duurde tot 1815, toen werd keizer Napoleon Bonaparte bij Wa terloo definitief verslagen. In de jaren daaraan voorafgaand was hij het geweest die de Wes- terschelde van nieuwe forten had voorzien. In Vlissingen verspijkerde hij voor ruim 12 mil joen Franse francs, in Breskens 3,75 miljoen, in Veere 3 miljoen. Veere Vrijwel alle forten en batterijen zijn verdwe nen. Alleen in de verdedigingswerken en de Grote Kerk van Veere leeft de Franse keizer voort. En in Vlissingen op de Oostbeer, waar nog een opgemetselde 'vorsttoren' te zien is. Voor kenners is er in het grondplan van de Scheldestad een 'gedetacheerd bastion' waar neembaar. Rudi Rolf (1947) uit Middelburg, kunsthistoricus en auteur van diverse boeken over bunkers en verdedigingswerken, zegt daarover: ,,In Nederland houden we niet van ruïnes. Wat geen functie meer heeft, wordt op geruimd. Daardoor is er heel veel van Napo leon verdwenen. In tegenstelling tot een land als Frankrijk, waar ze bij voorkeur alles laten liggen." Rudi Rolf ontdekte al twintig jaar geleden U t FT.KSSIXGUFV Rudi Rolf x Franse vestingbouw in Zeeland dat de documentatie van de fortenbouw langs de Westerschelde uitstekend werd bewaard in het militaire archief van Vincennes bij Parijs. Hij vond er als nieuw ogende tekeningen van de in Zeeland gebouwde versterkingen in de tijd van Napoleon. Dat materi aal heeft hij nu opgenomen in zijn nieuwste boek: Napoleonsforten aan de Schelde. Franse vesting bouw in Zeeland. Het resultaat is een schitterende uitgave die de koortsachtige bouwlust van de Franse keizer in volle omvang toont. Dat die fortificaties niet voor niets werden gebouwd, bleek in 1809. Een Engelse invasiemacht meldde zich begin dat jaar voor de Zeeuwse kust en wist zonder al te veel moeite Walcheren en Zuid-Beveland in te nemen. Alleen Vlissingen verweerde zich, waarop de stad intensief vanaf zee werd bestookt. Met alle schade en slachtoffers van dien. De bezetting was van korte duur, de toen beruchte Zeeuwse koortsen maakten zo veel slachtoffers onder de Engelsen dat ze eind 1809 alweer hun biezen pakten. Hoezeer de invasie ook was mislukt, hun invasie ver grootte de bouwwoede van Napoleon. Uit zijn bewaard gebleven brieven blijkt dat de keizer intensief betrokken was bij de fortenbouw in Zeeland. Rudi Rolf raadpleegde via internet de in i860 in druk uitgegeven corres pondentie. Hij nam relevante brieven in vertaling op in zijn j2 boek. Op 27 juli schreef Napo leon aan zijn minister van Oor- pf log over de batterij van Bres kens: „Generaal Clarke, de batte rij bij het signaal van Breskens moet niet zevenzijdig worden, maar worden gevormd door een halve ellips. Er moeten drie fronten van aardwerken ontwor pen worden van 360 meter lengte met grach ten gevuld met water. U zou kunnen be ginnen met eerst de redoute te bouwen en 300 man te vrijwaren van onverwachte aanvallen." Rudi Rolf: Napoleons forten aan de Schelde. Franse vestingbouw in Zeeland - PRAK Pu blishing, hardcover, 144 pagina's, 35,- euro. Ze zaten zonder brandstof! Dat was de belangrijkste re den dat de geallieerden na de verovering van Antwerpen op de Duitsers niet meteen naar Cad- zand, Bergen op Zoom en Vlissin- gen doorstootten. Sukkels, zou je denken. Maar was het hun schuld? Op 4 september 1944 was de Belgische haven vrijwel onbescha digd in handen gevallen van de ge allieerde strijders. Met 35 kilome ter kadelengte was het een prach tige aanvoerhaven voor alle beno digde oorlogsmaterieel. Alleen, de vaarweg naar open zee - de Wes- terschelde - was nog in Duitse handen. In plaats van alles op alles te zetten om Hitlers troepen met een van de Zeeuwse oevers te ver drijven, koos de Engelse veldmaarschalk Montgo mery - 'Monty' - voor een landing bij Arnhem in de hoop snel naar Berlijn te kunnen oprukken. Die mis lukking kennen we onder de naam Operatie Market Garden. Daardoor kreeg Hitier vijf weken extra tijd om zijn verdedi ging van Zeeuws-Vlaanderen, Be veland en Walcheren op orde te brengen. De Strijd om de Schelde werd voor de geallieerden een bloedbad met naar schatting 50.000 slachtoffers, zowel militai ren als burgers. Carla Rus (1953) is dochter van de begin dit jaar overle den verzetsstrijder Jaap Rus, de 'Zeeuwse soldaat van Oranje'. Drie maanden geleden verscheen haar boek Breekbare helden, over het vaak onderschatte ver zet in Zeeland. Nu ligt er een 'miniboekje' van haar hand in de winkel: Zeeland bevrijd! De Slag om de Schelde september-november 1944. Het is een bewerking van eerdere artikelen die ze schreef. Schrijfster Carla Rus werkte als psychiater, psychotherapeut en traumatoloog in Arnhem en Den Haag. Dat is te merken. Montgo mery dicht ze tunnelvisie toe. Over de Amerikaanse bevelheb bers die niets moesten hebben van de plannen voor Market Garden, schrijft ze: ,,De bezadigde Bradley overwoog hierdoor zijn ontslag en de gepassioneerde Patton verviel in lethargie - verrassende reacties gezien hun karakters." Zeeuwse schrijvers Hans Berghuis (1924-1994) zocht het vaak ver weg en in een ver verleden. Er zijn niet veel Nederlandse schrij vers die, zoals hij in 1959 deed, een roman aldus laten beginnen: 'Er was niemand op de kade van San Miguel de la Isla toen don Ramon in het holst van de nacht vertrok van het eiland waar hij zijn leven lang had gewoond.' Spaanse sfe ren, in 1979 publiceerde Berghuis, de zoon van een klompenmaker, een bundeltje bewerkingen van copla's bij het Zeeuwse Kunste naarscentrum. Hij woonde bijna zijn hele leven in Haelen, de Lim burgse plaats waar ze een straat naar hem heb ben ver noemd. Een lange periode van zijn let terkundige loopbaan be stond uit zwijgen, misschien omdat hem naast zijn religieuze zekerheden ook zijn li teraire zekerheden waren ontval len. De prozaschrijver Berghuis kwam helemaal niet meer terug, maar de vernieuwde dichter Berg huis liet zich gelden met een aan tal belangwekkende bundels. Denk aan 'Winter in Tomi' (1987), waarin hij namens de verban nen Romeinse poëet Ovidius sprak. Of aan 'Etruskische zangen' (1989) en 'Kleitabletten' (1990), ook bundels met een nieuwe kijk op oude beschavingen. Maar de wederkomst van Berghuis be gon in 1984 met 'Postpapier voor Nigra', met als belangrijkste on derdeel een reeks 'Telegrammen uit Zeeland'. Heeft de zilte Zeeuwse lucht hem opgepept? In ieder geval zijn het verfrissende, opbeurende ge dichten. Tussen een 'Avondgebed' en een 'Kindergebed' (in de trant 'Lief Zeemin Zoet/ En Wisse wees gegroet') gebeurt verbazend veel. Er komen Duitsers voorbij en er is een telegram 'Hoerenengels'. Er wordt gezwommen en er is volop seks. De dichter biedt een opmer kelijk dijkgezicht en hij laat in een duinkom zand door de vingers lopen. Ze zijn alle veertien goed, maar vraag je naar mijn favoriete poëtische telegrammen? Het ene komt uit Colijnsplaat: 'Zee, zeer, meer en min of meer'. Het andere komt uit Zoutelande: 'Zilte lucht wanneer ik opsta en adem haal.' Ga ze vooral zelf lezen, de 'Telegrammen uit Zeeland', opge nomen in het mooie boek 'Ik kan alleen maar zingen' (2006) met Hans Berghuis' verzamelde ge dichten. Hoe de Limburgse dichter weer ging ruiken. maandag 8 juli 2019 Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers GO Op Napoleons tekentafel Jan van Damme FbjtT fiAMMKSKENÈ nr Mo.vrKfun.tra coimoxitj&bE FOKT: - LA CtKSZE 5^ [nmr .v jw.airf. tJ&<(MPF.RTA HOO O PI. AA T J inmb 1 vrv. Cover van Napoleons forten aan de Schelde. Rudi Rolf. Jan van Damme 7eeUnd bevrijd: Carla Rus: Zeeland bevrijd! De Slag om de Schelde september-november 1944 - Uitgave van Het Paard van Troje en het Bevrijdingsmuseum Zeeland, geïllustreerd, hardcover, 96 pagina's, 9,95 euro. Hans Bcrgh 'k kan alleen ■naar zingen Mario Molegraaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 24