Gaaischieters drijven spot met Westkappelse gebeurtenissen WALCHEREN 19 DE VROLIJKE TIPPELAARS JUBILEUM Wandelvereniging De Vrolijke Tippelaars uit Vlissingen bestaat dit jaar 60 jaar. Zaterdag was de jaarlijkse duin- en strandtocht van de vereniging, deze wordt al lange tijd gehouden en is nog altijd populair en drukbezocht. Hoe lang ik al lid ben? Poeh, daar vraag je me wat", zegt Corry Trieller uit Middel burg. Een bestuurslid van De Vrolijke Tippelaars (DVT) zoekt het snel even op op de le denlijst. ,,Sinds 2003, hoor ik. O ja, het was tijdens een Avondvier daagse dat ik besloot om lid te worden." Trieller vindt het heerlijk om te wandelen. In totaal heeft ze al zo'n 16.000 kilometer gehad. ,,Je maakt je hoofd vrij als je loopt. En je ziet bepaalde dingen die je bijvoor beeld niet ziet als je fietst. Zo zie ik weleens een bijzondere padden stoel of kikker." Ze neemt aan bijna iedere tocht die de vereniging organiseert deel. ,,Alleen als ik op vakantie ben niet. En ik heb ook weleens afgebeld toen het heel hard hoosde en stormde. Maar verder doe ik bijna altijd mee." In de maat Het 60-jarig jubileum van de ver eniging wordt later dit jaar gevierd met een gezellig dagje (deze keer zonder wandelen) naar Arcen. De vereniging telt vandaag de dag zo'n vijftig leden. Addy Meerman, secretaresse bij de vereniging, her innert zich de beginjaren nog goed. ,,Toen liepen we nog in ploegverband. En in de maat. En we hadden iedere woensdagmid dag zangles om wandelliedjes te oefenen." DVT was toentertijd de eerste wandelvereniging in Zee land en Brabant. ,,Eerst wandelden we veel in de buurt, maar later ook buiten de provincie. Bijvoorbeeld in België. Daar gingen we dan met bussen naartoe. En dat zijn we al tijd blijven doen." Meerman heeft in alle jaren dat ze bij DVT zit wel een en ander zien veranderen op wandelgebied. ,,We zien bij onze eigen tochten niet veel jeugd meer. En in het al- Het is heerlijk om zo vroeg te lopen. Dan adem je nog geen zonnebrand in gemeen zijn mensen kortere af standen gaan lopen en zijn de in schrijfgelden een stuk hoger ge worden." Het inschrijfgeld voor de Nijmeegse Vierdaagse (rond de tachtig euro) gaat voor haar bij- voorbeeld echt te ver. ,,Daar krijg je naast een medaille eigenlijk niks voor terug. Ja, blaren", grapt ze. Regencape Ook veel niet-leden lopen mee met de DVT-tochten. Zo ook Els Bastiaansen en Adje van Rijsber- gen uit Oudenbosch. Ze vinden het de ultieme voorbereiding voor de Nijmeegse Vierdaagse. ,,Onze laatste training is sinds jaren deze tocht. Prachtig, zo langs de duinen en het strand", zegt Van Rijsber- gen. ,,En heerlijk met dit weer. Dat is ook wel eens anders geweest", zegt Bastiaansen, die zich nog een tocht in regencape herinnert. Ivon de Pagter uit Oost-Souburg en Rosita Mesu uit Middelburg zijn ook al vroeg op pad. ,,Het is heerlijk om zo vroeg te lopen", zegt De Pagter. ,,Dan adem je nog niet van iedereen zijn zonnebrand in. En het is nog heerlijk rustig." De vrouwen gaan regel matig samen op pad. ,,Wij zijn echte gezelligheidslopers. Een paar weken geleden hebben we sa men nog 80 kilometer bij de Ken- nedymars in Rilland gelopen", zegt Mesu. ,,Vandaag lopen we de twintig kilometer. Kunnen we een beetje afkicken", grapt De Pagter. ,,Pang!", klinkt het onderaan de dijk. Luid gejuich stijgt op; de schutter heeft raak geschoten. Want dat is uiteindelijk het doel van het gaaischieten: een 'gaai' of een tronk, die aan een hoge mast bevestigd zijn, raken. Die 'gaaien' bestaan uit afbeel dingen van een stukje Westkap- pelse grap of ergernis, in de vorm van een zogeheten pop of schip. ,,Eigenlijk maken we gebeurtenis sen in het dorp een beetje belache lijk", legt schutter Jan Lous uit. Hij wijst naar een pop waarop een huis met luxaflex te zien is. ,,Dat ver wijst naar mensen met een tweede huis in Westkapelle. Daar zijn 's winters de luxaflex naar beneden." De gaaien bestaan uit afbeeldingen van een grap of ergernis En ook hangt er bijvoorbeeld een pop waarop een afgeplakte bushalte is afgebeeld. ,,We hebben nog maar één bushalte in het dorp, belache lijk. En daarvoor moeten we ook nog eens een heel stuk lopen." Maar de traditie bestaat uit meer dan schieten alleen. De deelne mende mannen dragen bijvoor- beeld titels als kapitein, foerier, tamboer en slokjesjongen. Spijs en drank zijn de hele dag rij kelijk aanwezig en er worden luid keels oude liedjes gezongen. En dat trekt ieder jaar heel wat publiek. Zoals Rinus en Koos Provoost uit Westkapelle. Zij komen elk jaar even naar de gaaien kijken. ,,Dan kunnen we zien welke rare dingen er dit jaar in het dorp gebeurd zijn", zegt Rinus. ,,En ze kloppen weer al lemaal", lacht Koos. Maar ook be zoekers van 'buitenaf' nemen een kijkje, zoals Adrie Boogaard uit Zoutelande. ,,Ik ben er niet ieder jaar bij, maar het is mooi om het weer eens een keertje te zien." maandag 8 juli 2019 WA Na 60 jaar nog volop de pas erin Marieke Kesteloo Vlissingen - Ivon de Pagter, wandelaarster Kijk op de site bij /video Gaaischieten Wie Westkappelse kermis zegt, zegt gaaischieten. Zo'n honderd mannen lieten de oude dorpstra ditie zaterdag weer herleven. Marieke Kesteloo Westkapelle Kapitein Jordy Conté van de gaaischieters leest de reglementen voor. FOTO RUBEN OREEL Deelnemers aan de duin- en strandtocht afgelopen zaterdag die in verschillende afstanden werd gelopen. foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19