Simpele regels beter dan boetes Zeehonden jagen op jonge bruinvissen Adrz krijgt roze lintje voor borstkankerzorg Bruiloft 16 ZEELAND ONDERSTROOM FESTIVAL Au!, weer van de sokken gereden. Dit keer is het een scootmobiel. Nog geen vijf minuten terug heeft een kinderwagen mijn knieholte pijnlijk geraakt. Als argeloze toeschouwer op het Vlissingse festival Onderstroom moet je bijkans scheen beschermers dragen. Commentaar in Zeeland zijn tot nu toe rond de 570 mensen met een ar- beidsbeperking aan een baan geholpen. Dat is nog maar een fractie van de 8000 tot 9000 Zeeuwen die door hun beperking nog thuis zitten. Een lichtpuntje is dat Zeeland het beter doet dan veel andere regio's. Maar, net als de meeste provincies/regio's haalt Zeeland zijn doelen niet. Eind dit jaar moet de teller op 1170 nieuwe banen staan. Hoewel de Zeeuwse gemeenten en werkgeversvereniging VNO-NCW Zeeland een duw aan de kar willen geven, lijkt dat een bijna on mogelijk opgave. Waar de werkgevers het goed doen (90 pro cent van de doelstelling gehaald), blijven overheid en onderwijs met enkele tientallen banen ver achter. Bij de overheid moet er een tandje bij. Tegelijkertijd is de telling niet altijd eerlijk. Veel overheden hebben werk uitbe steed aan bedrijven. Arbeidsgehandicapten zijn dan in dienst bij een bedrijf, maar ze werken wel op het gemeentehuis. Ze worden echter geteld onder banen die in het bedrijfsleven zijn geschapen. De strikte scheiding moet verdwijnen, vinden over heidswerkgevers. Daar is iets voor te zeggen. De grootste doorbraak om meer mensen met een arbeidsbeperking pas send werk te bieden, moet komen van staatssecretaris Van Ark. Zij presenteert na de zomer wetswijzigingen die het aan nemen van arbeidsbeperkten moeten versimpelen. Waarschijn lijk werkt dat beter dan werkgevers met boetes bestraffen als ze hun aantallen niet halen. Achterblijvers hebben dan ook geen excuus meer. Zeeland haalt net als de meeste provincies en regio's zijn doelen niet Bruinvissen zijn een beschermde walvissoort. Er zwemmen er tien duizenden rond in het Nederlandse deel van de Noordzee, waar de kleine walvissoort boven aan de voedselketen staat. Nederland heeft zich (internationaal) verplicht de populatie bruinvissen in stand te houden. Mede daarom wordt sinds 2008 onderzocht waaraan dode bruinvissen zijn bezweken. Vorig jaar is er sectie verricht op 50 dode bruinvissen, waarvan 19 uit ALMANAK Het is niet altijd pais en vree binnen families, zoals de recla memakers ons willen laten ge loven. Alles van liefde tot en met oorlog komt voor. Zo ook in die ene familie, die eigenlijk in de loop van de jaren gewoon als los zand uiteen was geval len. Onlangs trouwde een van de Zeeuwse wateren. Van de 50 bruinvissen waren er 31 vrij jong. Bruinvissen overlijden het vaakst aan infectieziekten en dan met name aan longontsteking. Jonge dieren blijken ook dikwijls gepakt te zijn door grijze zeehonden: 18 bruinvissen overleefden de beten van zeehonden niet. Dat is 28 pro- Bruinvissen overlijden het vaakst aan infectieziekten, als longontsteking cent van het aantal onderzochte dode bruinvissen. Daarnaast vond 16 procent de dood als bijvangst in de netten van vissers. de mannelijke familieleden. Op het bruiloftsfeest kwamen twee vrouwen elkaar tegen. De een stelde zich voor en zei: ,,Ik ben de moeder van de bruide gom." Het bleef even stil, waarna de andere vrouw ant woordde: ,,En ik ben de zus van de bruidegom." Vijfde editie Zomerschool gaat van start Automobilisten komen met schrik vrij na botsing Er kwam een ambulance ter plaatse die de betrok kenen onderzocht, maar er hoefde niemand mee naar het ziekenhuis. De voertuigen werden weg gesleept door een ber gingsbedrijf. KOUDEKERKE Fietser gewond door val in sloot Het festivalhart van Onderstroom, het Bellamypark, is smal en langgerekt. Zodra één van de artiesten zijn (gratis) show aankondigt, snelt het publiek er naar toe, als vliegen naar de stroop. De toeschouwers bestaan zaterdag hoofd zakelijk uit twee bevolkingsgroepen: gezinnen met jonge kinderen en ou deren. Het meest gebruikte vervoer middel op het Bellamypark is met stip Ziekenhuis Adrz krijgt opnieuw 'het roze lintje' voor zijn uitste kende borstkankerzorg. Het in de vestiging Vlissingen gevestigde Borstkankercentrum voldoet aan alle criteria van de Borstkankervereniging Neder land. Ze heeft het Adrz onder meer beoordeeld op begeleiding van patiënten, de informatie die het ziekenhuis verstrekt, de psy chosociale zorg en aandacht voor het herstel na kanker. Ook kijkt de vereniging naar het jaarlijks aantal operaties en de samenstelling van het medische team. Het ziekenhuis is trots op het 'roze lintje'. Voorzitter Claudia Brandenburg van de raad van be stuur van het ziekenhuis: ,,Wij werken elk dag professioneel en met compassie aan onze borstkan- kerzorg. Patiënten zeggen dat ze de zorg die het Borstkankercen- trum levert als zeer prettig erva ren. Het is fijn dat de Borstkanker- vereniging Nederland dit beves tigt." Hoewel het Adrz zich niet meer voor allerlei keurmerken laat toet sen, wil het ziekenhuis wel een kwaliteitstoets halen van het Ne derlands Instituut voor Accredita tie in de Zorg. Volgend jaar hoopt het Adrz die binnen te slepen. maandag 8 juli 2019 II Jonge bruinvissen in de Zeeuwse wateren sterven nogal eens na aanvallen van grijze zeehonden. Dat blijkt uit een on derzoek van de Wageningen Universiteit naar de doodsoor zaak van bruinvissen. Frank Balkenende Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN Terneuzen krijgt weer een Zomerschool, voor het vijfde achtereenvol gende jaar. Leerlingen van Terneu- zense basisscholen uit groepen vier tot en met zeven die daaraan be hoefte hebben, krijgen er extra lessen in onder meer taal, lezen en reke nen. Ook worden er ter afwisseling excursies ge maakt. Het doel van de Zomerschool is achter standen in te lopen en te rugval in kennis te voor komen. De school, dit jaar in kindcentrum Stelle-Zee- meeuw aan de Wagner- hof, begint donderdag en duurt drie weken. MIDDELBURG Twee automobilisten zijn vrijdagavond rond 18.00 uur op elkaar gebotst bij de kruising tussen de Ampèreweg en de Her- culesweg in Middelburg. De voertuigen raakten zwaar beschadigd, maar de bestuurders kwamen met de schrik vrij. De bot sing ontstond waar schijnlijk door een voor- rangsfout. Een fietser is zaterdag rond 15.30 uur gewond geraakt bij een val in de sloot langs de Verkorte Groeneweg in Koude- kerke. Hoe het kwam dat de fietser de sloot in reed, is niet bekend. Toege sneld ambulanceperso neel heeft de fietser ter plaatse onderzocht. Het slachtoffer is daarna met fiets en al naar huis gebracht. Nattigheid Frank Balkenende Vlissingen De hoelahoep-voorstel ling van Clap Clap Circo is ronduit briljant. FOTO'S RUBEN OREEL Oppassen! Frank Balkenende Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 16