Zeeland zit in kopgroep bij hulp aan mensen met arbeidsbeperking Forten in Zeeland op de tekentafel van Napoleon »P2* Frank Balkenende Goes Landelijk geldt er sinds 2013 een ba- nenafspraak voor mensen met een beperking. Zeeland heeft tot nu toe zo'n 570 mensen kunnen plaatsen. Overwegend bij het bedrijfsleven. De overheid en semi-overheid, zoals het onderwijs, blijven met enkele tientallen banen ver achter. Eind dit jaar moet de teller op 1170 nieuwe banen staan: 822 in het bedrijfsleven en 348 bij de overheid en in het on derwijs. Dat is een forse opgaaf. De Zeeuwse Werkkamer, de bestuur lijke ruggengraat van de arbeids marktregio, en werkgeversvereni ging VNO-NCW Zeeland besloten eind vorig jaar dan ook werkgevers nog actiever te benaderen. Met Rijkswaterstaat als lichtend voor beeld. Daar werken op verschillende afdelingen mensen met een arbeids- beperking. Loonkosten Het UWV-onderzoek is vastgeniet aan een Kamerbriefvan staatssecre taris Tamara van Ark van Sociale Za ken en Werkgelegenheid. Ze vindt dat er nog te veel mensen met een arbeidsbeperking thuis zitten. Om die aan het werk te krijgen, wil Van Ark wetten en regels vereenvoudi gen. Na de zomer komt ze met en kele wetswijzigingen. Daardoor moet het bijvoorbeeld voor j ongeren met een arbeidsbeperking lonender worden aan de slag te gaan. Verder moet het systeem van loonkosten subsidies worden versimpeld. Werkgevers vragen daarom. Verplicht De Participatiewet, die sinds 1 ja nuari 2015 van kracht is, verplicht bedrijven en overheden mensen met een lichamelijke of geestelijke beperking aan te nemen. In Zeeland gaat het om 8000 tot 9000 mensen. Voorheen vielen die onder de Wet Werk en Bijstand, de Wet Sociale Werkvoorziening en de Wet werk en arbeidsondersteuning jongge- handicapten (Wajong). Wie voor meer dan 30 procent de kost kan ver dienen, moet bij reguliere werkge vers aan de slag. Maar op eigen kracht lukt dat vaak niet. Via de 'ba- Voor jongeren met een arbeidsbeperking moet het lonen aan de slag te gaan nenafspraak' moet deze groep werk lozen aan een arbeidsplaats worden geholpen. Mensen die een 'gewone baan' niet aankunnen, kunnen aan de slag op een 'beschutte werkplek'. Toch blijft het aantal beschermde ar- beidsplaatsen voor deze doelgroep nog achter bij de doelstellingen. Tus sen 2015 en eind september 2018 hebben 79 mensen een beschutte arbeidsplaats gekregen. Het streef cijfer voor 2018 van de dertien Zeeuwse gemeenten was 100 van zulke werkplekken te scheppen, maar zelfs over een periode van drie jaar wordt dat doel niet gehaald. Voor 2019 ligt de lat weer een stuk hoger, blijkt uit de aantallen die het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid begin dit jaar be kend heeft gemaakt. Samen moeten de dertien gemeenten 135 beschutte werkplekken creëren. Overigens vinden werkgevers dat beschutte werkplekken ten onrechte niet wor den meegeteld met het aantal ba nen dat onder vlag van de Participa tiewet is gecreëerd.P16 It I maandag 8 juli 2019 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl MeT klimmen öpde voertuigen 15 geheel op e-gen risico' HULST De Tweede Wereldoorlog is terug in Hulst, zaterdag zelfs letterlijk bij Museum Hulst. Oude legervoertuigen stonden in de Steenstraat. Die waren er niet voor niets. In het museum opende een expositie over de bezetting en be vrijding van Hulst en omstreken. Die wekt indruk, door de vele foto's, onder meer van de 18 september 1944 kapotgeschoten torenspits van de basiliek, en een lijst met oorlogsslachtoffers in Hulst en Hontenisse. Samenstelster Ilse Thuy was verrast door het grote aantal: 111. De expositie duurt tot en met 11 november en is elke dag geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Meer werk voor gehandicapten Meer dan veel andere regio's weet Zeeland mensen met een arbeidsbeperking aan een baan te helpen. Zeeland zit landelijk in de kopgroep, blijkt uit een on derzoek van uitkeringsinstantie UWV. Desondanks haalt de pro vincie haar streefgetallen nog niet, maar dat geldt voor bijna alle arbeidsmarktregio's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15