Het kan: een werkdag van maar zes uur Negen dagen per jaar minder productief II ECONOMIE 13 Vrouwen hebben echt last van menstruatie AAN HET WERK BRAND KIPPENSCHUREN Ons leven zit tegenwoordig behoorlijk vol. Veel van onze tijd wordt door ons werk opgeslokt. En buiten dat werk willen we ook van alles: een gezin, een rijk sociaal leven, hobby's, sport en genieten van leuke activiteiten. We noemen dat tegenwoordig een gezonde werk-privébalans. Werken én genoeg tijd hebben voor de andere dingen die je belangrijk vindt, dat is het ideaal. bereiken. Het is zeker niet voor iedereen weg gelegd. Nederland mag dan Europees kampioen parttimewerk zijn, de norm is toch nog steeds een fulltimewerkweek waarin gemiddeld 39 uur wordt gewerkt. Tel daar nog eens reistijd bij op en het is nog maar de vraag of je na je werk nog tijd (of de energie!) hebt voor de andere on derdelen van je leven werk-privébalans, met wisselend succes. We managen onze tijd, we werken thuis, proberen ons leven zo efficiënt mogelijk in te delen. Toch is er één veelbelovende oplossing waar je in Nederland niet veel over hoort: simpelweg de werkweek korter maken. met kortere werkweken. Het gaat dan vaak over werkdagen van zes uur in plaats van acht, of vier werkdagen in plaats van vijf. En de re sultaten zijn ongelofelijk positief. Een kortere werkweek leidt ertoe dat mensen meer tijd hebben voor de rest van hun leven, dat ze min der stress hebben en gelukkiger zijn op hun werk en daarbuiten. Je wordt er ook gezonder van: in sommige proeven daalde het aantal ziekmeldingen met de helft. niet uit: het blijkt dat mensen in die kortere tijd helemaal niet veel mmder gedaan krijgen. Door de kortere werktijd stellen mensen beter prioriteiten, en daardoor blijft de productivi teit min of meer hetzelfde. Niet zo gek ook, als je bedenkt dat we van die traditionele acht uur die we normaal 'werken' maar ongeveer drie uur echt productief zijn. Er is dus ruimte om met minder werktijd evenveel resultaat te be halen, maar op een meer ontspannen manier. Minder werken maakt mensen dus gelukkiger en gezonder, en niet minder productief. Het maakt dat werknemers resultaten boeken op het werk, maar óók genoeg tijd hebben voor het leven thuis: dSt is nog eens een werk-pri- vébalans. Vakbonden en politiek, luisteren jul lie mee? Een 40-urige werkweek, dat is name lijk écht niet meer van deze tijd. Thijs Launspach is psycholoog en stress-expert. Hij schreef het boek Fokking Druk (2018). Dooreen kortere werkweek stel je beter prioriteiten Afrika tekent pact voor handel Bestelling bij Boeing geannuleerd Door menstruatie zijn vrouwen gemiddeld negen dagen per jaar minder arbeidsproductief. De invloed van ongesteld zijn op vrouwen en op de samenleving wordt sterk onderschat en er is nau welijks aandacht voor. Dat schrijven onderzoekers van het Radboudumc in het onlinetijdschrift BMJ Open. De onderzoekers stelden dit vast aan de hand van een onlineonder- zoek via social media, dat voortbor duurde op een eerdere inventarisa tie. Meer dan 32.000 vrouwen vul den een uitgebreide vragenlijst in. De vrouwen die aangaven dat zij last hadden van hun menstruatie, werd gevraagd hoeveel minder pro ductief zij waren in die periode. Zij vulden bijvoorbeeld in dat ze door hevige buikpijn 50 procent minder werk konden verrichten. Groot verschil Ongeveer een op de zeven respon denten nam tijdens de menstruatie vrij van werk of school, waarbij bijna 3,5 procent beweerde dit tij dens elke of bijna elke menstruatie- cyclus te doen. Het gemiddeld aan tal opgenomen ziekteverlofdagen bedroeg iets meer dan één dag per jaar. Het verbaast gynaecoloog en on derzoeker Bertho Nieboer dat er een groot verschil bestaat tussen het aantal verzuimdagen en het productiviteitsverlies. ,,Blijkbaar houden vrouwen zichzelf op de been met pijnstillers, en gaan ze ge woon door met werk of school.'' De meeste vrouwen melden zich niet ziek, alhoewel ze zich niet goed voelen. En als ze zich al ziek mel den, geeft slechts één op de vijf vrouwen bij de werkgever of school de échte reden van afwezigheid op. De rest geeft niks op op of verzint iets anders, blijkt uit het onderzoek. Blijkbaar houden vrouwen zichzelf op de been met pijn stillers, ofgaan ze gewoon door Nieboer constateert dat pijn door menstruatie nog geen 'geëigende reden' is voor verzuim. Onderzoek zoals dit zou meer aandacht en be kendheid kunnen genereren voor het probleem. ,,In de verzuimcijfers zien bedrijven nauwelijks terug dat vrouwen hier last van hebben, maar in de output zien ze dat wel terug. Los nog van het feit dat de vrouwen zelf hier veel last van hebben. Ho pelijk werkt dit onderzoek mee aan de werkemancipatie voor de helft van onze bevolking. Er is werk aan de winkel.'' Nieboer durft te stellen dat als mannen last zouden hebben van menstruatiepijn, er al lang regelin gen voor bestonden. ,,Zij hadden vast beschikking over rustruimtes, inclusief verse sapjes en Netflix.'' Ongeveer twee op de drie res pondenten gaf aan dat ze wensten dat ze de optie hadden tijdens hun menstruatie flexibeler te kunnen werken of studeren. ,,Een voorstan der van menstruatieverlof ben ik niet, maar er zouden wel regelingen moeten komen, net zoals die be staan voor vrouwen die borstvoe ding geven." Endometriose In maart van dit jaar toonden de zelfde onderzoekers al aan dat een derde van de vrouwen met men- struatieklachten aangeeft dat de klachten hun dagelijks leven beïn vloeden. De resultaten van het on derzoek werden gepubliceerd in het gerenommeerde The American Journal of Obstetrics Gynecology. Volgens Nieboer lopen vrouwen met klachten in sommige gevallen het risico dat ze met de aandoening endometriose te maken hebben. Het gaat om zo'n 10 procent van de vrouwen. ,,Wie deze aandoening niet laat behandelen, kan onvruchtbaar worden'', waar schuwt Nieboer. Daarom is het vol gens hem belangrijk dat vrouwen over hun pijn praten. „Heftige pijn- klachten bij menstruatie zijn niet normaal. Het is belangrijk dat vrou wen die pijn niet wegstoppen.'' maandag 8 juli 2019 GO Maar dit ideaal is lang niet zo makkelijk te We proberen allerlei din gen voor een betere Over de hele wereld worden proeven gedaan De grootste vrees van werkgevers komt ook NIAMEY De Afrikaanse Unie (AU) heeft gisteren in Nia mey (Niger) de Afrikaanse Con tinentale Vrijhan delszone (AfCFTA) onder tekend. Over de overeenkomst is zeventien jaar onderhandeld. De unie hoopt dat de handel tussen Afri kaanse landen in twee jaar met 60 procent toe neemt. De AU telt 55 lidstaten. 737 MAX De Saoedische budgetvlieg maatschappij Flyadeal heeft een bestelling bij Boeing geannu leerd ter waarde van ongeveer 5,9 miljard dollar. Het gaat om vijf tig toestellen van het type 737 MAX. Het is de eerste echte an nulering sinds de problemen met het toestel aan het licht kwamen. Marleen Luijt Rotterdam -Bertho Nieboer, onderzoeker Bij een brand in het Gro ningse Kiel-Windeweer zijn gisteren 100.000 kippen omgekomen. De dieren zaten in twee schuren die volledig uitbrandden. ,,Heel erg sneu voor de eigenaar en verschrik kelijk voor de kippen'', aldus een woordvoerder van de brandweer Groningen. ,,Bij aankomst zagen we dat de schuren als verloren konden worden beschouwd. We heb ben ons gericht op het voor komen van het overslaan van de brand.'' Over de oorzaak van de brand is nog niks bekend. Er kwam bij de brand veel rook vrij, die richting Veendam en Wilder- vank trok. Omwonenden kregen het advies deuren en ramen gesloten te houden. FOTO VENEMA MEDIA Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn-out. Elke maandag geeft hij hier zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: korte werkdagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13