Griekse kiezers tillen Mitsotakis op het schild EUWS 11 Net als in de vorige regeringsvlieg tuigen zijn er altijd Wilhelmina- pepermuntjes voor de hoogge plaatste passagiers voorradig. De luxe notenmelange, winegums en grach tenpandkoekjes van de firma Dael- mans worden aangeboden op porse lein van Royal Delft, zoals het vlieg tuig doordrenkt is van Delfts blauwe accenten. In de kussentjes op de ruime fauteuils, in de vloerbedek king die op de open dag niet wordt aangeraakt door de vieze schoenzo len van de journalisten die een kijkje in het vliegtuig mogen nemen. Alsof ze naar het afzwemmen van hun kind gaan kijken, moeten ze blauwe, plastic overschoenen aantrekken, om maar geen vlekken in het nu nog smetteloos beige kleed achter te la ten. En overal in het toestel hangen fraaie flatscreens. ,,Daar kunnen de prinsessen onderweg lekker een filmpje op kijken'', taxeert Swart. Na de journalisten komt het pu bliek de vliegbasis op. Zij mogen de kist niet in, maar vanachter een hek kijken en selfies maken. ,,Er zit ook iets van mijn belastinggeld in dit toe stel'', verklaart Vincent Roelen uit Zevenbergen zijn aanwezigheid op de basis. Peinzend: ,,Nou ja, gezien mijn inkomen niet meer dan een klinknagel, maar toch.'' Kleur Bij gebrek aan een blik aan de bin nenkant, gaan de discussies achter het hek vooral over de kleurkeuze. Opvallend: geen oranje, behalve op de winglets, de omhooggebogen uit einden van de vleugels. ,,Mooi hoor'', oordeelt Annemiek Slagter uit Som- melsdijk. ,,Met dat oranje lijkt het net een vliegtuig van easyJet, dat moet je niet hebben.'' Binnen monstert het hoofd van de KLM-vliegdienst, Vincent van Hooff, de cockpit. ,,Wij hebben een groep van vijftien piloten die op dit toestel zal vliegen.'' Er hoort nog een zes tiende naam bij, die van Zijne Majes teit. Hij heeft zijn brevet voor de 737 behaald en kan zelf straks met de PH- GOV naar een staatsbezoek vliegen. Door de uitslag moet de premier van de afgelopen vierenhalf jaar, Alexis Tsipras, het veld ruimen. Hij felici teerde zijn opvolger gisteravond toen de eerste uitslagen binnenkwamen direct telefonisch. De opkomst ligt met bijna 57 pro cent iets hoger dan vier jaar geleden. De definitieve uitslag was bij het ter perse gaan van deze krant nog niet be kend. Dankzij het Griekse kiessysteem, waarbij de winnaar van de verkiezin gen een bonus van 50 zetels krijgt, be haalt Nieuwe Democratie een abso lute meerderheid van ongeveer 158 ze tels op het totaal van 300 zetels. Dat betekent dat Griekenland voor het eerst sinds 2011 geen coalitieregering krijgt. Aan het eind van de morgen wordt Mitsotakis, telg uit een invloed rijk Grieks politiek geslacht, beëdigd als premier. Hij zal snel daarna zijn ka binet presenteren. Zowel Nieuwe Democratie als Sy- riza deed het gisteren iets beter dan de peilingen hadden voorspeld. Derde partij werd het sociaal-democratische Kinal, met ongeveer 8 procent. Daar mee zijn de verkiezingen uitgelopen op een echte tweestrijd. Inzet was het beleid van de afgelo pen vier jaar. Premier Tsipras ging de verkiezingen in met het verhaal dat hij degene is die Griekenland uit de crisis heeft geleid. Het land is immers niet meer afhankelijk van miljardenlenin gen van internationale geldschieters, die Athene alleen kreeg in ruil voor harde bezuinigingen. Maar het bleek niet genoeg om de kiezers ervan te overtuigen weer op hem te stemmen. Veel Grieken zijn te leurgesteld dat hij niet heeft waarge maakt wat hij had beloofd: minder be zuinigingen en hogere inkomens door economische groei. Daarnaast nemen ze het hem kwalijk dat hij een akkoord sloot met noorderbuur Macedonië, dat nu Noord-Macedonië heet. Met Mit- sotakis keren de Grieken nu terug naar de oude politiek waar ze zich vier jaar geleden nog zo massaal van afkeerden. Opvallend is dat het erom spant of het extreemrechtse Gouden Dageraad terugkeert in het parlement. De partij werd bij de vorige verkiezingen nog derde, maar zweefde gisteravond rond de kiesdrempel. De complete partijtop wordt ver volgd in verband met de moord op een rapper en het aanzetten tot geweld te gen migranten. Wel komt er vrijwel zeker een nieuwe ultranationalisti- sche partij in het parlement, met de naam Griekse Oplossing. De partij be looft een muur te bouwen op de grens met Turkije en daar mijnen te leggen. De partijleider is tot nu toe bekend als presentator van programma's waarin hij haargroeimidddel ver koopt. Publiek keek van achter een hek toe, de pers mocht zaterdag wel even naar binnen in het nieuwe regeringstoestel. Conclusie: in de badkamer wordt het dringen geblazen. derland naar de tropische delen van het koninkrijk worden gevlogen - de Antillen dus. Het vorige toestel, de Fokker 70 met als registratie PH-KBX (koningin Beatrix), vliegt nu mijnwerkers in Australië rond. Tot de ingebrui kname van de PH-GOV, waarschijn lijk volgende maand, hebben Wil- lem-Alexander, zijn familieleden en zijn ministersploeg, de beschikking over een tijdelijk regeringstoestel. ,,Dat is net wat luxer, met wat gou den elementen'', vertelt regerings- vliegtuigdeskundige (ja, die expertise bestaat werkelijk) Menno Swart in de badkamer van het toestel dat lucht- vaartgek Willem-Alexander mis schien wel de rest van zijn regeer periode als vorst gebruikt. Pas over twintig jaar, zo is de verwachting, wordt afscheid genomen van het toe stel dat ruim 90 miljoen euro moest kosten. ,,Ik vind het een mooi toestel'', oor deelt Swart. ,,In vergelijking met het tijdelijke regeringsvliegtuig gaan de passagiers er qua luxe iets op achter uit, maar er blijft nog genoeg te ge nieten over.'' Luxe stoelen, die desge wenst helemaal platgelegd kunnen worden. Overal USB-aansluitingen. elk gezin met pube rende dochters kent het probleem niet; dringen bij de douche? Daar zul- len de Oranjes thuis, op hun ruime paleis Huis ten Bosch, weinig last van hebben - maar aan boord van het nieuwe regeringsvliegtuig wel dege lijk. De badkamer aan boord van de nieuwe Boeing 737 Business Jet (BBJ) heeft de afmetingen van het sanitair in een bescheiden hotelkamer. Het reservoir in het vliegtuig biedt ruimte aan een waterstraal van 20 minuten. Vliegt het hele gezin mee met de PH-GOV, zoals de registratie van het toestel luidt, dan hebben ze dus vier minuten opfristijd per per soon. Tuurlijk, bij een tussenlanding kan de watervoorraad worden aangevuld. Maar de keuze van de regering viel nu juist op deze Boeing, omdat het bereik van de 737-BBJ aanmerkelijk groter is dan de Fokkers die de Oranjes en de leden van hun regeringen de afge lopen jaren gebruikten om de wereld over te vliegen. Met het nieuwe toestel, dat za terdag aan pers en pu bliek werd gepresenteerd op de vliegbasis Woens- drecht en is uitgerust met extra kerosinetanks, kan non-stop van Ne- maandag 8 juli 2019 GO Voor de Oranjes wordt het dringen bij de douche Griekenland heeft een nieuwe pre mier: Kyrakios Mitsotakis. Zijn cen trumrechtse partij Nieuwe Demo cratie behaalde volgens de eerste uitslagen 40 procent van de stem men bij de verkiezingen van giste ren. Het linkse Syriza verloor en haalde rond de 31 procent. Thijs Kettenis Athene Kyrakios Mitsotakis wint met zijn centrum rechtse partij Nieuwe Democratie de verkie zingen. foto afp Jeroen Schmale Woensdrecht Publiek op vliegbasis Woensdrecht vergaapt zich aan het nieuwe regeringsvliegtuig, waarmee ook de Oranjes zullen vliegen. De luxe bestaat onder meer uit een badkamer, slaapstoelen en flatscreens. fotos anp en qphoto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11