'Net als Rembrandt registreer ik niet de werkelijkheid, maar mijn verbeelding' t Sinds kort praat Erwin Olaf tegen een piepklein fotootje van zijn vorig jaar over leden moeder. Geen hele gesprekken, maar korte zinnetjes. Over banale onderwerpen. Maar ook over het gemis dat erin hakt. Vooral in turbulente tijden kan niemand die lege plek opvullen, voelt hij. Zijn rech terhand Shirley den Hartog niet, vrienden niet, zijn man Kevin evenmin. „Kevin zegt: houd je mond nou maar. En kruipt dan dicht tegen me aan. Ik gebruikte mijn moeder om ongegeneerd stoom af te blazen. Ze was het toch altijd met mij eens! Gewoon knuffelen en lullen. Ze troostte me. Ik houd mezelf voor: hallo, ik ben bijna 60, zij was 85 en lag er slecht bij. We moe ten een kéér afscheid nemen. Maar na een halfjaar denk ik: je mag nu wel terug komen. Dat gebeurt dan niet. Het was me heel wat waard geweest als ze dit allemaal nog had mogen meemaken. Apetrots zou ze zijn geweest. Maar goed, het is wat het is.'' Met 'dit' bedoelt Olaf onder meer zijn grote overzichtstentoonstelling in het Haagse Gemeentemuseum en het Foto museum Den Haag die tot half juni duurde. En de lovende kritieken en stormloop aan bezoekers, ook koning Willem-Alexander en koningin Maxima kwamen op de val reep kijken naar het oeuvre van de foto graaf. Olaf leidde hen rond en die ontmoeting ontroerde hem. Enorm. ,,Wat een mooi land hebben we. Wat een vrijheid van meningsuiting. Ik heb schandalige foto's gemaakt en mocht het Koninklijk Huis portretteren. Die mensen verkeren in een kwetsbare positie en toch zeggen ze: kom, laten we eens met die malle nicht praten. Dat vind ik waanzinnig." Wat zijn moeder ook niet meemaakt: zijn 60ste verjaardag. Olaf- 'ik heb sinds kort een stylist, want ik kocht steeds maar weer van die Fred Perry-homopolo's' - loopt op Zeeman-sneakers en draagt een strakke pantalon en even gestroomlijnd shirt. Met zelfspot: ,,Emfyseem is de ideale ziekte voor mij. Kijk eens hoe slank ik ben. Ik blijf een catwalk-beauty.'' Dan serieuzer, terwijl hij naar adem hapt: ,,Door de pro gressie is het inmiddels een wezenlijk on derdeel van mijn leven. Alsof er een ballon in mijn longen wordt opgepompt. Toch heb ik een gouden bestaan. Straks vaar ik op de rondvaartboot waar Kevin als ober werkt met honderden genodigden naar de ope- Vuile handen 10 1 De foto's bij dit interview werden gemaakt door Feriet Tunc (43). Anders dan gebruikelijk, vroe gen we de geïnter viewde door wie hij zich zou willen laten fotogra feren. Olaf: ,,Hij begon twintig jaar geleden bij mij als student aan de kunstacademie in Den Haag, nu is Feriet een rots in de branding in de studio. Een werkpaard, nooit bang zijn handen vuil te maken. En hij zoekt altijd de zonnige kant op; dat is fijn, want zelf ben ik nogal goed in de sombere kant.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 98