Schuldgevoel als bewijs van je voor u getest spiegelloze eigen norm David Arjan Jezelfvergeven is vaak moeilijker dan een ander vergeven Fotografen van alle niveaus kiezen steeds vaker voor een spiegelloze systeem camera. Zelfs het aanbod aan fullframe modellen - met grote sensoren - groeit. Logisch, gezien de voordelen. sensoren J^Se vangen zeloeekkterron-itsackheen meer die voorheen 8 e kijkt me aan met betraande ogen. In haar nek zitten rode vlekken en ze haalt met korte snifjes haar neus op. Het lijkt wel een biecht die ze komt doen, haar verhaal over de affaire, over hoe ze steeds een stapje verder ging, over de spannende be richtjes en de eerste zoen met die ander, over de smoesjes waar ze thuis telkens mee wegkwam. Over de verwijde ring van haar partner die ze voelde en de lieve omarming in die vreemde hotelkamer. Ze heeft er spijt van dat het zo is gegaan, natuurlijk heeft ze spijt. Maar ook weer niet. Had ze het werkelijk willen mis sen? Inmiddels is het achter de rug. Ze heeft de affaire beëindigd en het haar man verteld. Die is een stuk gaan lopen met de hond en daarna teruggeko men. Hij zei: ik vergeef het je. Laten we het samen opnieuw proberen. snel dat ging. Hoort dit niet dramatischer te gaan? Waar zijn de slaande deuren en de nachten alleen? Ze voelt zich opgelucht, maar ook een beetje eenzaam. Moet ze geen boete doen? Opeens zat ze alleen met haar schuldgevoel en daar zit ze nu, een jaar later, nog steeds mee. Hij heeft haar werkelijk vergeven. Het leven is gewoon verder gegaan. Maar zij heeft zichzelf nog lang niet verge ven. Elke dag staat ze met haar affaire op en gaat ze met haar affaire naar bed, alsof ze 'm ge- woon nog heeft, maar nu met schuld in plaats van seks. Ze merkt dat ze overcompen seert, te goed wil zijn voor haar echtgenoot, te veel wil geven, om goed te maken wat in zijn ogen al oké is. Ik herken wel wat in haar verhaal. Hoe ik me schuldig kan voelen als ik niet op tijd ben voor een maaltijd met de kinderen. Of dat ik beloofd heb op een feestje te komen en simpelweg te moe ben om te gaan. Een ander vergeven is al moeilijk; jezelf vergeven is voor veel mensen nog moeilij ker. Toch kan het wel, kwam ik achter. Het helpt om in eerste instantie te zien dat je geen slecht mens bent, maar een goed mens dat iets onhandigs heeft gedaan. In plaats van 'ik ben een idioot' wordt het dan: 'ik heb iets verkeerd gedaan'. Je isoleert je foute keuze en maakt er niet langer je identi teit van. Dat geeft verlichting. Je bent niet je fouten - dat is een onmogelijk vol te houden willekeur, want dan zou je net zo goed je identiteit kunnen maken van alles wat je goed doet. Daarnaast laat het simpele feit dat je jezelf schuldig voelt al zien dat je een goed mens bent. Slechte mensen hebben die moraliteit niet en zouden er ook niet bij stilstaan. De pa radox is dat precies je schuld gevoel een bewijs is van je ei gen norm. Schrijf een brief aan jezelf, waarin je jezelf expliciet vergeeft. Om vervolgens, als belangrijkste, te leren van je vergissing. Zo maak je die niet opnieuw en heeft je fout zin gehad. Bijna elk schuldgevoel bevat een unieke kans om een relatie te verbeteren. Schuld verandert hiermee in verantwoordelijkheid; dat is precies wat je wilt om je leven weer op te pakken. -Arjan Vergeer Jarenlang gold een digitale spiegelreflexcamera als de heilige graal onder fotogra fen. Van Trevifontein tot Atacamawoestijn; bij toe ristische trekpleisters wereldwijd hoorde je de ingebouwde spiegels klepperen als opgefokte ooievaars. De laatste jaren begint de over macht van de spiegelreflex echter te verstommen, weet Jeroen Hor- lings, fotografie-expert van tech- site Tweakers. Natuurlijk deels door de opmars van smartphones en actiecamera's als GoPro. Maar ook geven fotografen van alle ni veaus steeds vaker de voorkeur aan systeemcamera's. ,,Een systeemcamera heeft geen spiegel, maar wel wisselbare len zen'', zegt Horlings. ,,De De grote autofocus en aan de spiegel llCht Op waren voorbe houden - zijn overgenomen door een sensor.'' Zo'n sensor kun je bovenal zien als het elektroni sche equivalent van de ouder wetse film; het stukje hardware dat licht opvangt en omzet in afbeeldingen. Salvo Door de afwezigheid van een spie gel kunnen systeemcamera's in een compactere behuizing en zon der luidruchtig geklepper foto's nemen. Maar de spiegelloosheid heeft ook een waslijst aan techni sche voordelen, legt Horlings uit. Tijdens een burst - een rap salvo van meerdere foto's per seconde - kan een systeemcamera sneller Jeroen Horlings (44) schieten dan Lucky Luke, simpelweg omdat er geen spiegel meer op en neer hoeft te klappen. Het betekent eveneens dat je geen last hebt van hinderlijke black-outs - waarbij het beeld heel even zwart wordt - en je die sprintende cheeta op safari dus geen microseconde uit het oog hoeft te verliezen. Systeemcamera's zijn ook een kei in oogautofocus, de stand waarin je toestel automatisch scherpstelt op de ogen van je onderwerp. Waarbij zelfs de voorkeur kan worden gegeven aan bekende gezichten, zodat ie in een branding vol badgangers haarfijn de ogen van jouw kroost herkent. Ook filmers worden op hun wen ken bediend. Waar je bij een spiegel reflex tijdens het filmen enkel op het schermpje kunt meekijken omdat de opgeklapte spiegel in de weg zit - vooral bij fel zomerlicht een notoire ergernis - tuur je in een systeemca mera lekker door de zoeker. Hoewel de eerste systeemcamera's Sony A7 III vanaf €1.979 Nikon Z6 vanaf €1.799 Overzichtelijk, herkenbaar. - Biedt enkel ruimte aan professionele xqd-kaarten. - Zeer beperkt lensaanbod. David en Arjan (r.) van geluksplatform 365 Dagen Succesvol delen hun lessen voor een leuker leven. ZATERDAG 6 JULI 2019 GO Lachen naar het sensortje Ze is ervan geschrokken hoe Reageren? zo@persgroep.nl MATTHIJS MEEUWSEN Test voor Tweakers van actiecamera's tot zoomlenzen. Zeer uitgebreid lens aanbod. Uitstekende gezichtsher kenning en oogautofocus. Compact apparaat. - Ligt met forsere lenzen minder fijn in de hand. Ook priegelknopjes. - Onoverzichtelijk menu met een wirwar aan tabbladen. Een compacte body met prima grip. Compacte en relatief betaalbare lenzen; al ontbreken de meer professionele objectieven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 80