OZCAN AKYOL Het is Theo. O nee, toch Vincent, of... 7 ProRail: minder grote storingen Het aantal grote storingen op het spoor is in de eerste helft van dit jaar met een kwart verminderd ten opzichte van vorig jaar. De tijd die nodig is om een verstoring op te los sen daalde met een kwartier. Verder reden de treinen nog vaker op tijd. Dat meldt spoorbeheerder ProRail. In de eerste zes maanden van 2019 kwam 92,4 procent van de treinen op tijd aan. Vorig jaar was dat 91,4 procent. Een trein is op tijd als hij aankomt binnen 3 minuten of minder van de tijd zoals aangegeven in de reisplanner. 5 procent van de treinen loopt onder weg vertraging op. Als een trein vertraagd is, is dat in negen van de tien gevallen maximaal 5 minuten, becijfert ProRail. Om iets te doen aan het aantal verstoringen heeft ProRail op de drukste trajecten speciale teams aangesteld, die onder meer met technische inno vaties ervoor zorgen dat een storing snel voorbij is. Vooral een wisselstoring heeft grote gevolgen. Daarom zijn inci dentbestrijders opgeleid om wissels snel weer in de goede stand te krijgen. Hetis onbeschaafd Intern onderzoek naar SGP-stichting De vertrouwenspersoon van de streng christelijke SGP heeft een klacht onderzocht van een werknemer die ook een geschil heeft over zijn contract. Hij klaagde over een onveilige werkomgeving en heeft moeite met het bestuur van de stichting Vormingsactiviteiten Oost Europa (VOE). De vertrou wenspersoon kwam met aanbevelingen. Het bestuur van de stichting moet nu naar een oplossing zoeken. Ifïïïïfl 17 arrestaties bij controle Man rijdt in op wachtenden Boete voor treinsurfen Column Y~ Iijn moeder kwam onze huiskamer binnengelopen met een C&A-tas. Ze trok een grimas toen ze ons oppas- meisje vrolijk op het grote kleed met onze kinderen zag spelen. ,,Wat doet zij hier?'' vroeg ze in het Turks. Nog voor het antwoord kwam, haalde ze stuk voor stuk truien, broeken en rokjes tevoor schijn. Alles was afgeprijsd - dat zag ik aan de stickers. Ze heeft het moeilijk met het feit dat anderen op haar klein kinderen passen. Maar mijn vriendin en ik zien geen an dere optie. Ten eerste zou mijn moeder het fysiek niet kunnen bolwerken, daarnaast spreekt ze, anders dan ons kroost, geen Neder- -gggj lands. ÊÈÈL Mijn moeder ging onhandig, met haar stramme lichaam, op het kleed zitten, tussen speelgoed en knutselpapier. Ze voelde aan de buik van Baran (1) en keek naar het pla fond. ,,Te weinig gegeten. Niet goed.'' Daarna rook ze aan het haar van Mia (3). ,,Ooo, luizen. Snel naar douche brengen en wassen.'' Heel sympathiek kwam het allemaal niet over. Maar wij kenden de bron: mijn moeder wil zich niet overbodig voelen, daarom venti leerde ze deze kul. Ze trok een nieuwe jurk over het hoofd van Mia. Hij was zes maten te groot. Ik zag de teleurstel ling in het gezicht van mijn moeder. „Geef oma maar een kusje, Mia", zei ik. Tot overmaat van ramp weigerde ze dat te doen. Daarna tilde oma Baran op, trok hem een korte broek aan, maar het katoen gleed onmiddellijk van zijn ranke peuterlijf. Wéér dat verdriet in de ogen van een wanhopige groot moeder. Ze onttrok zich aan ons en be gon maar schoon te maken, iets waarin ze absoluut uitblinkt, en dat weet ze ook - al zijn onze kin deren nog te jong om dat te zien. Mia huppelde naar mij toe en vroeg om een doosje Smarties. Ei genlijk mocht het niet. We zouden bijna gaan eten. Ik zag mijn moe der dweilen, met zweet op haar voorhoofd, en vroeg haar in het Turks of ze niet wat snoep aan haar kleinkinderen wilde geven. Ze liet de dweil onmiddellijk val len en liep naar de voorraadkast. De kinderen stiefelden blij achter haar aan. Ze kregen hun snoep, mijn moeder haar knuffels en kus jes. Het was misschien niet juist opvoeden, maar het gevoel van mijn moeder was belangrijker. Zij kregen hun snoep, mijn moeder haar knuffels en kusjes Jarenlang werd gedacht dat het werk, in bezit van het Van Gogh Museum in Am sterdam, een zelfportret was. Acht jaar geleden meenden deskundigen dat het zijn broer Theo is. En nu lijkt het toch weer Vincent te zijn. Daarom krijgt het schilde rij nu de titel Zelfportret of Portret van Theo van Gogh, aldus het Van Gogh Mu seum. ,,Uit de discussie kwam naar voren dat op basis van alle bronnen en argumenten niet met zeker heid is vast te stellen wie van de broers is afgebeeld.'' Eigenlijk is sprake van twee portretjes van sterk op elkaar lijkende mannen, gemaakt in 1887. De een draagt een strohoed, de an der een vilten hoed. In 2008 werd om meerdere redenen en uiterlijke kenmerken aangenomen dat die met de vilten hoed Vincent was en die met de strohoed Theo. Misschien had Vincent het voor de grap zo gedaan, werd ook overwogen, juist omdat Theo in het dagelijks leven piekfijn gekleed ging en vast met een deftige vilten hoed zou hebben gelopen, terwijl Vincent nonchalant was en met een strohoedje genoegen zou hebben genomen. Maar de man met de stro hoed zou toch echt Vincent zijn, denken deskundigen nu opnieuw. De hele discussie laaide weer op door bestude ring van een foto van Theo van Gogh, die jarenlang ten onrechte was aangezien voor een foto van Vincent. De twee portretjes worden in het najaar uitgeleend aan het Noordbrabants Museum in Den Bosch, voor de expo sitie 'Van Goghs intimi'. Die wordt samengesteld door curator Sjraar van Heugten, die een duidelijke mening heeft: ,,De man met de stro hoed vertoont een grotere gelijkenis met andere zelf portretten dan de man met de grijze hoed. Ook is bekend dat Vincent groenige ogen had, die van Theo waren lichtgrijs-blauw. De man met de grijze hoed heeft grijs-blauwe irissen; de man met de strohoed heeft blauwgroene ogen. Boven dien is het onwaarschijnlijk dat Vincent Theo zou hebben afgebeeld in nonchalante zo merkleding en zichzelf als een echte heer'', zegt hij. - L V I' téf -V m zaterdag 6 juli 2019 UTRECHT Chinese autoriteiten in de stad Jinan hekelen de 'Peking-bikini'. Ze zien er deze zomer op toe dat mannen hun shirts niet meer oprollen tot boven hun buik om af te koelen. DEN HAAG Een explosie en daaropvolgende brand in een flat in Vlaar- dingen hebben gisterochtend twee mensen het leven ge kost. De twee kinderen die ook in de flat woonden, zijn opgevangen. Vermoedelijk is de explosie veroorzaakt door benzine, een gasexplosie is uitgesloten. foto robin utrecht MAASTRICHT Tijdens een grote verkeerscontrole tegen criminaliteit in Limburg zijn donderdag zeven tien mensen aan gehouden. Ver dachten werden opgepakt voor zaken als mensen smokkel, rijden onder invloed van alcohol of drugs en wapenbezit. Bij een van de ver dachten werd ruim 18.000 euro aan contanten in be slag genomen. KIRK HALLAM Een man is met een busje ingereden op een rij wachtenden bij een voedsel- bank in Kirk Hal lam, Midden-Enge- land. Vier mensen raakten gewond, van wie twee ernstig, melden Engelse media. LEEUWARDEN Twee mannen moeten ieder een boete van 250 euro betalen voor 'treinsurfen', het meerijden op het dak van een trein. Het duo werd vorig jaar op het traject Leeuwarden-Gro- ningen bij Buiten post van het dak gehaald. ,,Ik heb er geen woorden voor hoe stom dit is'', zei de officier van justitie gisteren in de rechtbank in Leeuwarden. ^0 @OzcanAkyol Grootmoede Er zijn opnieuw twijfels over de identiteit van een man met strohoed, geschil derd door Vincent van Gogh in 1887. ANP Amsterdam Is de man met de vilten hoed nu Vincent of toch zijn broer? fotos van gogh museum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7