publiek te zien Dit zegt de wetenschap Lachen in gezelschap geeft een gevoel van veiligheid Eureka! Filosoferen is belangrijk Mensen vinden het belangrijk dat op het werk veel gelachen wordt 121 23 hogere resolutie gemaakt. Met een digitale microscoop (HIROX) kunnen ook details tot 7000 keer worden vergroot. Daarnaast worden op sommige plekken minuscule verfmonsters van nog geen millimeter geno men. Met een microscalpel wordt wat verf of vernis verwijderd. Zo'n monster wordt ingebed in hars, waarna het op een glasplaatje on der een microscoop wordt gelegd. Tijdens het hele onderzoek wor den alle beelden continu geanaly seerd door specialisten, bijvoor beeld op het gebied van veroude ring van olieverf. De beelden uit verschillende onderzoekstechnie ken worden met elkaar vergeleken. Noble: ,,Deze technieken zijn eerder toegepast op andere schil derijen van Rembrandt. Maar nooit zo systematisch en uitge breid als bij De Nachtwacht. We willen een goed beeld krijgen van de toestand van het schilderij, maar ook over Rembrandts mate rialen. Elke techniek levert een nieuwe schat aan informatie op over de verfsamenstelling. We kunnen inzoomen tot op het niveau van een pigmentkorrel.'' Hoe lang de restauratie gaat duren, kan Noble dan ook niet zeggen. ,,Dat hangt af van wat er uit het onderzoek komt. Aan de hand van die resultaten kunnen we een behandelplan opstellen.'' Humor is van alle culturen en lachen verbroedert. Maar waarom hebben mensen gevoel voor humor? KAJ VAN ARKEL Voor het antwoord op de vraag waarom mensen humor hebben moeten we miljoenen jaren terug, naar de tijd dat mensen nog op apen leken, vertelt Madelijn Strick, humoronderzoeker en psycholoog aan de Universiteit Utrecht. „De wetenschappelijke consensus is dat humor voortkomt uit speelge- drag. Als apen waren we voortdu rend aan het stoeien en renden we achter elkaar aan. Bij al dat gerolle- bol kwam een hoop gehijg kijken en daaruit is het lachen ontstaan.'' Later kreeg humor ook een an dere functie: het vergrootte de saamhorigheid. „Als apen vlooi den we elkaar om affiniteit te to nen, maar met toenemende aan tallen werd dat onpraktisch. Hu mor en lachen kwam daar als soci aal smeermiddel voor in de plaats'', aldus Strick. Volgens de humoronderzoeker is dit miljoenen jaren later nog steeds merkbaar. „Als we mensen horen lachen is dat aanstekelijk en ontstaat er vaak een groepssfeer. Mensen vinden het bijvoorbeeld belangrijk dat op het werk veel ge lachen wordt. Dat geeft het gevoel dat je ergens bij hoort en dat je vei lig bent.'' Humor maakte het voor onze verre voorouders ook makkelijker om conflicten op te lossen. Die ontstonden vaker toen we in gro tere groepen gingen samenleven. „Als je samenleeft moet je elkaar af en toe coachen en corrigeren'', zegt Strick. „Met humor kun je moeilijke boodschappen op een zachte manier brengen en op die manier conflicten vermijden.'' Humor helpt bij meer lastige za ken en kan van pas komen bij te genslagen. Daarvan komen we er in ons leven heel wat tegen. Grap pen helpen om ellende te relative ren en de zonnige kant van het le ven te zien. Volgens Strick is het dan ook niet vreemd dat vooral mensen die van nature gedeprimeerd zijn of een lastige jeugd hebben gehad veel humor hebben. „Die hebben ze hard nodig om met die narig heid en trauma's om te gaan. Hu mor is in zekere zin het medicijn.'' Mannen zijn van nature grappi- ger dan vrouwen, zo wordt vaak gedacht. Maar volgens Strick klopt dat beeld niet. „Vrouwen zijn niet minder grappig dan mannen, maar gebruiken humor op een an dere manier. Mannenhumor is sarcastisch, waarbij ze elkaar pla gen en vliegen afvangen. Bij vrou wen wordt humor gebruikt om verbinding te krijgen met ande ren. Ze zijn dan ook meer geneigd tot zelfspot. Vrouwen vertellen vaak over een grappige stommi teit, bijvoorbeeld dat ze iets heb ben laten vallen of iets stoms heb ben gezegd.'' Als mannen en vrouwen sa menkomen, zijn het vaak de man nen die grappen vertellen en de vrouwen die lachen. Volgens Strick is dat een cultureel aange leerd patroon. „Ik verwacht met de toenemende emancipatie van vrouwen dat dit gaat veranderen en vrouwen hun grappige kant va ker laten zien.'' Wetenschappers vertellen over hun eurekamoment. Dit keer Jeroen Geurts (41), hoog leraar translationele neurowetenschap pen aan het VUmc in Amsterdam. ,,Ik heb medische biologie gestudeerd met als specia lisatie neurowetenschap pen en ben ook gepromo veerd in de neuroweten schappen. Later ben ik ook filosofie gaan stude ren en juist de filosofie heeft gezorgd tot het grootste inzicht in mijn carrière tot nu toe. Ik was keurig als neuroweten- schapper opgeleid en had geleerd dat je een inge wikkelde vraag simpel moet maken. Dat je moet reduceren naar een proef opstelling. Vanuit die proefopstelling kan je me tingen doen, extrapoleren en zeggen of je hypothe ses klopten of niet. Inhe rent leek de notie dat als zaken niet te meten wa ren, ze min of meer bete kenisloos werden geacht. Dit kwam een keer heel mooi naar voren toen ik in een panel zat met alterna tieve genezers in 2006, hier in de VU. Naast art sen en patiënten was ik 'de wetenschapper' en ik liet me uitgesproken anti- alternatieve geneeswijzen uit. Zo had ik het geleerd. Vanuit mijn perspectief was het niet toetsbaar en dus niet zinvol, in ieder geval in wetenschappe lijke zin. De week er na stond in het universiteitsblad een verslag waarin ik las dat 'Geurts een logisch positi vist is van de oude stem pel'. Ik redeneerde kenne lijk te simpel: wegredene ren wat ik niet kon toet sen. Ik weet nu dat het veel te kort door de bocht was wat ik daar zei. Ik ben er achter gekomen dat de redeneertrant van mijn neurowetenschappelijke opleiding erg beperkt is. In mijn vakgebied, de translationele neurowe tenschappen, behoort fi losofie inmiddels tot een vast onderdeel van het curriculum. Mijn studen ten leren weer echt na denken. Zo heeft mijn ei gen eurekamomentje tot een mooie wijziging van het onderwijs in een vak gebied geleid.'' -Jim Jansen O ZATERDAG 6 JULI 2019 De restauratie is te volgen via www.rijksmuseum.nl/nachtwacht Kijk op de site bij /wetenschap FOTO SHUTTERSTOCK VOORZIJDE Computer analyse 2de verdieping Glaswand Restauratie is open voor publiek, maar achter glas Onderzoek naar pigmenten waaruit gebruikte grondstoffen kunnen worden afgeleid Digitale microscoop (HIROX) brengt hoogte en vorm van de verflagen in beeld in 3D Wetenschap wordt gemaakt in samenwerking met NGWSCiGIltiSt en met M vanvnederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 71