fflll Emilienne stierf in de armen van Bud, Yvonne overleefde 21 afstand van de plek waar ze in Buds armen overleden was. Tranen rol den over zijn wangen toen hij daar vlak voor zijn huwelijk herenigd werd met een koket Frans dametje: Yvonne Bazin. Haar hele leven hadden haar ouders (inmiddels overleden) haar verantwoordelijk gehouden voor Emiliennes dood. Toen ze hoorde dat een Canadese hospik op bezoek zou komen, vroeg ze zich af of hij er nog iets van zou weten. Ze omhelsden elkaar, ieder met hun eigen ver driet en schuldgevoel. Legden sa men bloemen op het grafvan Emi- lienne, en zijn sindsdien bevriend gebleven. Yvonne werd onmiddel lijk eregast op de bruiloft van Bud en Rosy, die ze glunderend door bracht. Haar roodgestifte lippen vormden de woorden van alle lie deren die in de trouwdienst gezon gen werden. Ik herkende alleen het passende slotlied: Ave Maria. Leven vieren Geen enkele vriendschap kan eeuwig duren, maar als de ander 94 jaar oud is, is die eindigheid voelbaar dichtbij. Iedere keer dat ik Bud vaarwel kuste op zijn wang, wist ik hoe waarschijnlijk het was dat dit de laatste keer was dat we elkaar zagen. Dat wist hij ook. 'God bless you,' vertrouwde hij me dan toe. Hij lachte er voorzichtig bij. Precies een week geleden, op zaterdag 29 juni 2019, lichtte mijn telefoon op met het bericht waar ik al dagen voor vreesde. Zijn familie had al laten weten dat Bud na een kort ziekbed niet meer geholpen kon worden. Nu las ik dat hij die zaterdagochtend was overleden. Hij is er niet meer. Het voelt nog onwerkelijk, alsof hij me gewoon zal opwachten de eerstvolgende keer dat ik naar Ottawa kom. Maar de verhalen van deze bevrijder zullen we niet meer uit zijn mond horen. Hij is gecre meerd in kleine kring, maar Rosy heeft met hem afgesproken een celebration of life te organiseren. De uitnodiging daarvan volgt nog. Ze zal ook naar Europa reizen om een deel van zijn as uit te strooien in Frankrijk. Het is nu mijn beurt om zijn le ven te vieren en vooral om zijn ver halen door te geven. Proost, Bud. Buds noodhospitaal had gestaan. Dat pand werd in zijn aanwezig heid omgedoopt tot een biblio theek, met daarop het naambordje: 'Espace Bud Hannam'. De kleine bieb staat tegenover de dorpskerk. Zodra hij de drempel overstapte, kwamen de herinneringen terug: soms onbeschrijflijk gruwelijk, maar soms ook grappig. Ik pro beerde foto's te maken terwijl hij vertelde, maar door het lachen wa ren ze bijna allemaal onscherp ge worden. Ik voelde me vereerd om über haupt uitgenodigd te zijn en ver wachtte tijdens de dienst een plaatsje achterin de kerk. De gemeenschap had de bruiloft geor ganiseerd als dank voor alles wat Bud in de oorlog had gedaan. Hij werd ondanks zijn bescheidenheid onthaald als koning, en Rosy als koningin. 'Je hebt toch wel een mooie jurk meegenomen?' vroeg Rosy me de dag voor de bruiloft. Ik kocht dezelfde dag een lange nette jas om te verhullen dat ik dat niet had gedaan. Ik had totaal onder schat hoe groots dit zou worden. Dat Franse officials, burgemeesters en andere hoogwaardigheidsbe kleders in de stampvolle kerk zou den zitten. En dat wij, die vrienden uit Nederland, voorin de kerk zou den zitten als 'familie'. Plots zat ik op de tweede rij voor de bruiloft van een 70 jaar oudere oorlogsve teraan, die ik fysiek pas maanden kende. In Normandië staan duizenden oorlogsgraven, waaronder 4800 witte kruizen van omgekomen Canadese soldaten. Maar het graf dat de meeste indruk maakte op Bud, staat een paar meter naast de kerk in Basly. De naam, in gouden letters op de zwarte grafsteen: Emilienne Bazin. Op steenworp GO ZATERDAG 6 JULI 2019 Espace Bud Hannam - - en (24) Bud (94) Links, Bud als jonge hospik, rechts als veteraan tijdens een optocht in Apeldoorn. Midden onder met Britta en Mara bij de naar hem vernoemde bibli otheek, rechtsonder tijdens zijn huwelijk in 2010. foto privé- FOTO'S Mara

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 69