'God bless you', zei Canadese veteraan bij elk afscheid 20 Dankzij een kaartje raakten de 11-jarige Mara Wienke en de Canadese veteraan Bud Hannam bevriend, per toeval. Mara is nu 24. Bud is 94 geworden. Een week geleden overleed hij. Zo staat er een mens naast je en plots is er alleen pink dust over - en hij van ons. Het hielp dat Bud geregeld cadeautjes meestuurde. Canadese stickers, kaarten, petten. Als onzichtbare penvriend was Bud al charmant. In 2010 besloten we als gezin - onze ouders, Britta en ik - vliegtickets naar Canada te boeken om Bud voor het eerst te zien. We werden in Ottawa opge wacht door een man met een ondeugende lach, helderblauwe ogen, een fantastisch gevoel voor humor en indrukwekkende verha len. Bud nodigde ons uit om te lun chen in het meest luxe restaurant dat Britta en ik ooit van binnen hadden gezien. Inmiddels had Bud een nieuwe vriendin, Rosy Nunez, die ook aanschoof. Canadese vrienden Dat we als gezin een keer naar Canada zouden gaan had er altijd in gezeten: mijn vader Harjo orga niseerde sinds 1985 herdenkingen in en rond Apeldoorn. Zo veel, dat hij in 2005 een erecertificaat kreeg van de Canadese overheid, zwierig gesigneerd door de Canadese minister van Veteranenzaken. Van kinds af aan ging ik al met m'n vader mee. Zo leerde ik steeds meer veteranen kennen, maar ook leeftijdgenoten. Dat waren scho lieren uit het land van Bud. Na onze reis gebruikte ik mijn spaar geld (opgebouwd van oppaswerk en mijn eerste baantje) om solo vaker op bezoek te gaan bij mijn Canadese vrienden. Bud liep bij elke ontmoeting iets minder kwiek, maar beweerde nog te kun nen hardlopen als hij indruk wilde maken op een dame. Zonder hard lopen maakte hij in ieder geval enorm veel indruk op mij. ,,Weet je wat er overblijft van een mens, als er een bom op valt?'' Bud stelde die vraag een paar jaar terug, midden in zijn pleidooi vóór diplomatie en tegen oorlog. Ik schudde mijn hoofd. Zijn ogen werden waterig. ,,Roze poeder. Zo staat er een mens naast je en plots is er alleen nog maar pink dust over.'' Een ander beeld dat Bud bleef achtervolgen was dat van twee Franse zusjes. Yvonne en Emi- lienne Bazin verzorgden in juli 1944 de koeien van hun familie in een weiland. Boven hen stond een brandend Duits vliegtuig op het punt om neer te storten. De piloot van de Messerschmitt 109 zwenkte hun kant uit - en beschoot de meisjes vlak voor zijn crash. Ze werden naar Buds noodhospitaal gebracht, in een oude school in Basly. Yvonne was lichtgewond en zou het redden. Maar wat Bud ook deed, hij kon Emilienne niet hel pen. Ze overleed in zijn armen, op 13-jarige leeftijd. Een paar maanden na onze eer ste ontmoeting viel een uitnodi ging op de mat voor het ceremoni eel huwelijk van Bud en Rosy. Zij had hem overtuigd herdenkingen bij te wonen in Frankrijk. De loca tie van de ceremonie was Basly, het kleine dorpje in Normandië waar oorzichtig schreven mijn zusje Britta (toen 7) en ik (toen 11) onze namen, leeftijden en adres op twee kaartjes. 'Thanks for liberating us!' stond op de voorkant. In de lente van 2006 herdacht onze woonplaats Apel doorn, net als ieder jaar, de bevrij ding door de Canadezen. Die keer met een groene legertent in het Oranjepark, waarin kinderen een eerbetoon aan de bevrijders kon den versturen. Elk van onze kaart jes was al bedrukt met het adres van een Canadese veteraan. Ze gingen op de stapel. We verwacht ten geen antwoord. Maar er kwam antwoord. In Ottawa, de hoofdstad van Canada, was veteraan Bud Hannam achter zijn typemachine gekropen. 'Dear Britta,' begon het volle A4-tje dat zij gretig uit de en velop haalde. De naam Britta riep vragen op bij Bud, hij was de naam nog nooit tegengekomen. Dus had hijom hulp gevraagd in een Nederlandse winkel in Ottawa. 'Is het een jongetje of een meisje?' Een meisje, verzekerde het personeel hem, tussen de rijen met pakken stroopwafels en hagelslag in. Dood en leven 'Thank you so much for the postcard. It is very nice that the Dutch people remember us old veterans.' Toen hij hier voor het eerst kwam, was hij nog een jongeman. 'Geen fijne tijd, maar ik was blij dat ik mijn steentje kon bijdragen aan de bevrijding van de mensen in Europa' zo schreef hij. Dat deed hij met een rood kruis om zijn arm: Bud was hospik geweest. Hij was één van de 14.000 Canadese solda ten die tijdens de operatie D-Day op een Frans strand werd gedropt. Het eerste wat hij daar aantrof, was een overleden landgenoot die aan spoelde. Daarna bleef hij tot de bevrijding mensen verzorgen in alle staten tussen leven en dood in. Van Juno Beach in Normandië tot Nijmegen in Nederland. Precies 75 jaar gele den, was hij aan het werk in een noodhospitaal in het kleine Franse dorp Basly. Bud beschreef zichzelf ondanks de gruwelen van de oor log als een gelukkig man in die eer ste brief, omdat hij 'zo lang mocht leven en zo veel had mogen doen'. Zijn geliefde Maria had daar een sleutelrol in gespeeld. Ik heb alleen een klein fotootje van haar gezien. Plechtig haalde hij die uit zijn por temonnee tijdens een latere ont moeting. Hij keek even achterom, of niemand anders het zag, en hield haar toen trots omhoog. Bud en Maria ontmoetten elkaar tijdens de oorlog in België. Na de oorlog verhuisden ze naar Canada en kre gen daar twee zoons. Maria over- V£3" leed en ten tijde van de eerste brief probeerde Bud te wennen aan een leven zonder haar. Ik vergat haar naam nooit, want ik heet ook Ma ria. Zo staat het op de eerste pagina van mijn paspoort, dat in 2010 voor het eerst een Canadese stempel kreeg: Maria Martina. We bleven vier jaar lang brieven en mails naar elkaar sturen. Britta en ik wilden meer van Bud weten ZATERDAG 6 JULI 2019 GO Een unieke vriendschap: mende brief van Bud aan Mara op ad.nl/z MARA WIENKE Lees de hartverwar- Mara Wienke. privéfoto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 68