de minderheden Ik heb geleefd Jip kocht een ticket naar Thailand. 'Ik wilde léven' 19 'Als ik niet ziek was geworden, had ik nooit met die passie geleefd waarmee ik nu leef' 'niet hetzelfde denkt en niet voor de dingen strijdt waar wij voor strijden', zoals Rapinoe om schreef, wil ze niets delen. In een bezoekje aan het 'jucking White House' had ze bij eventuele winst van de wereldbeker geen trek - ze zei het al in januari, maar de uit spraak kreeg afgelopen week een tweede leven, omdat de president niet kon nalaten erop te reageren. Rapinoe had geen respect voor het land, schreef hij op Twitter, en moest eerst maar eens winnen. Zij had alleen spijt van het scheld woord, reageerde de voetbalster fijntjes. ,,Mijn moeder zal daar heel boos over zijn.'' De reprimande van de president en de golf van vijandigheid van zijn aanhangers die erop volgde beangstigden vriendin Sue Bird, schreef zij op The Players Tribune. ,,Het is als een uittreding uit je ei gen lichaam.'' Maar Rapinoe? Die is wel wat gewend, sinds ze de toorn van patriottisch Amerika over zich afriep met haar knielpro- test. Over haters zei ze: ,,Er zijn zo veel meer mensen die van me houden, dus denk ik: Jeej! Mensen houden van me! Dat is geweldig!'' Dat ze in een conflict met de machtigste man van het land to taal onaangedaan leek, vond Sue Bird nog het normaalste aan de onlinevete met de president. ,,Me- gan doet dingen soms gewoon. Doe het, hou ervan, en dan later, uiteindelijk, als er tijd is, kun je je er zorgen over maken.'' Trumps reactie is alleen maar olie op Rapinoe's voetbalvuur, denkt Jill Ellis, haar coach. ,,Ik zou zeggen: kijk naar haar optreden vanavond'', zei ze nadat Rapinoe twee keer scoorde in de kwartfina lewedstrijd tegen Frankrijk. ,,Dit valt gewoon van haar af. ik denk dat het haar zelfs voortstuwt.'' Haat Broer Brian heeft het allemaal zien gebeuren. Megan die knielde tij dens het volkslied, Oost-Indisch doof voor de haat die dat onder sommige Amerikanen opwekte - het maakte indruk, deelde hij met sportzender ESPN. Je kunt je in iets vastbijten, wat de gevolgen ook zijn, realiseerde hij zich. Hij dacht aan alles wat hij had uitge spookt om heroïne te kunnen blij ven gebruiken en aan Megan. Aan wat zij had bereikt in het leven en wat hij zelf voor elkaar had gekre gen. Broer Brian is nu 38, heeft zes tien jaar vastgezeten, waarvan acht in eenzame opsluiting. Maar hij heeft zijn doel bereikt - het WK van 2019 kijken in vrijheid. Min of meer dan, zijn bewegingsvrijheid wordt beperkt door een enkel band. Het re-integratieprogramma waarvoor hij zich heeft aangemeld staat hem toe het laatste jaar van zijn straf naar school te gaan bui ten de gevangenis. Na zijn opleiding wil Brian Ra- pinoe jongeren behoeden voor de fouten die hij heeft gemaakt. Over de swastika's heeft hij spinnen webben laten tatoeëren, achttien maanden is hij nu clean. ,,Ik wil een verschil maken'', zegt hij te gen ESPN. ,,Ik wil zoals Megan zijn.'' Annemarie Haverkamp praat met mensen over hun leven en het einde dat nadert. Jip Schreibers is 21 als ze een rugzak, een slaapzak en wan delschoenen koopt. Plus een enkele reis naar Bangkok. ,,Ik had geen plan, ik wilde alleen maar weg", vertelt ze. ,,Weet je wat het is? Als je van zó diep komt, zó hard de bodem hebt geraakt, dan heb je het gevoel: slechter kan niet. Het ergste wat me kon gebeuren was dat ik doodging, en dat ging ik toch al. Ik voelde geen enkele angst. Ik dacht: the world is mine, here I come. Ik wilde in het diepe springen. Léven!" Ze bleef zes maanden weg, ontmoette in India de vader van haar kind en hervond zichzelf. In een witte jurk en met haar 2-jarige dochtertje op schoot doet Jip - inmiddels is ze 25 - haar verhaal. Over hoe een hersentumor haar le ven totaal ondersteboven keerde. Het begon in 2013. Jip studeerde Liberal arts and sciences aan de Univer siteit van Maastricht. Ze woonde op kamers en wilde documentairemaker worden. Op vakantie in de Ardennen viel ze tijdens een wandeling zomaar op de grond, terwijl haar hele lijf schokte. Doodeng. Na nog een epi leptische aanval belandde ze in het ziekenhuis. Daar kreeg ze de slechtst denkbare uitslag: een kwaadaardige hersentumor. ,,Ik werd geopereerd op de dag dat mijn opa werd begraven'', vertelt ze. ,,Voor mijn moeder was dat ongelooflijk zwaar.'' De tumor werd verwijderd, maar niet helemaal. Restjes bleven achter, als de haartjes van een tennisbal. De kanker zou Jip op termijn - welke ter mijn wist niemand - fataal worden. Na een periode van herstel bij haar ouders in haar geboortedorp Asten en de euforie omdat ze nog leefde, zakte Jip weg in een depressie. ,,Ik was boos op het leven. Waarom ik? Wat had ik fout gedaan?'' Ze viel kilo's af, ontwikkelde een eetstoor nis. ,,Het voelde of ik alle controle over het leven was verloren. Niet eten werd mijn houvast.'' Met een gewicht van nog maar 39 kilo liet ze zich opnemen in een kliniek. Het hielp niet. Ze zat zo met zichzelf in de knoop dat ze hoopte dat ze aan haar ondergewicht zou overlijden. Einde strijd, einde pijn. Het liep anders. Jip kwam thuis, waar haar vader haar stimuleerde haar sociale leven weer op te pakken. Zo belandde ze op een avond aan de bar naast een oudere man die haar verdrietige relaas beantwoordde met de nuchtere woorden: ,,Alleen jij kunt jezelf veranderen.'' Het was de eyeopener die ze nodig had. Met pie ken en dalen krabbelde ze op, om op een ochtend tot de conclusie te ko men dat ze haar geboortedorp moest verlaten. ,,Elke dag zag ik mensen dezelfde rondjes lopen met hun hond. Ik dacht: het leven heeft toch meer te bieden?'' Ze pakte het vliegtuig naar Thai land. In Azië voelde ze zich prettig anoniem tussen de andere backpac kers. Begin 2016 liep ze in een guest- Jip Schreibers. Wilt u ook het verhaal vertellen over uw levenseinde dat nabij is? Annemarie@ persgroep.nl house in India de Israëlische Max tegen het lijf. Het was liefde op het eerste gezicht. ,,Het voelde alsof ik bij hem thuiskwam'', zegt Jip. Hij kwam naar Nederland, zij bezocht hem in Israël. Ze besloot haar studie te laten voor wat die was en liftte samen met hem door Scandinavië, Rusland, Iran, Irak, Georgië, Armenië en Turkije. Ze kampeerden in de vrije natuur en wasten zich in de rivier. Jip vertelt hoe ze werden uitgenodigd door Syrische vluchtelingen aan de grens met het oorlogsgebied. Drie nachten deelden ze een klein kamertje zonder stromend water met een gezin. ,,We hebben zoveel warmte ontmoet. Dit was voor mij het leven zoals het ook kan zijn, in zijn puurste vorm.'' Met Max sprak ze over kinderen. Konden ze een nieuw mensje op de wereld zetten terwijl zij wisten dat ze niet oud zou worden? Ja, vonden ze. ,,Ik kan leven vanuit angst, of voluit leven. We weten niet hoe het loopt. Wie weet is er over een paar jaar een behandeling waardoor ik mijn doch ter wel kan zien opgroeien'', zegt Jip. Elk halfjaar krijgt Jip een scan. He laas is de tumor nu weer actief en heeft ze veel last van hoofdpijn en epilepsie. Het is moeilijk om aan je zelf toe te geven dat het slechter gaat, zegt ze. Tijdens haar zwangerschap trokken ze nog 7000 kilometer in een busje door Europa en toen de baby borstvoeding kreeg, pasten ze op een huis in Ibiza, op dit moment verblij ven ze bij familie in Nederland. Ze zoeken een huurhuis. ,,We willen blijven reizen, maar dan wel op een andere manier. Ik moet goed slapen en houd me aan een dieet om de aan vallen zo veel mogelijk te beperken.'' Jip trekt het jurkje van haar darte lende dochter recht. Ze is dankbaar voor wat ze heeft. ,,Als ik niet ziek was geworden had ik nooit met die passie geleefd waarmee ik nu leef. Ik doe wat mijn hart me ingeeft.'' Annemarie Haverkamp gaat op vakan tie. Deze rubriek verschijnt 31 augustus weer in de krant. Megan Rapinoe: een wandelend protest tijdens het WK voetbal. GO ZATERDAG 6 JULI 2019 FOTO MAXIMILIAN NISTREANU r FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 67