VISSEN MET JAN De Jonge gaat nadenken over het lijsttrekkerschap voor de 16 een beetje kunt doen. Politiek is een vak dat met huid en haar wordt bedreven. Met die gretig heid en fermheid om dingen te bereiken zit iedereen daar zijn werk te doen. Het schuurt en botst, dat is ook iets moois.'' ,,De politiek haalt heel veel mooie dingen in mensen naar boven, echt waar. Maar het haalt niet al leen maar mooie dingen in men sen naar boven. Soms wordt die polarisatie in de Tweede Kamer zo opgezocht en de verschillen tus sen bevolkingsgroepen in de sa menleving uitvergroot. Die wor den geëxploiteerd om vooral het eigen verhaal voor het voetlicht te brengen, maar dat kan de samen leving beschadigen en verharden. Daarom voel ik me thuis bij het CDA als volkspartij in het midden waarbij je probeert verschillen te overbruggen.'' ,,Ik heb het meeste geleerd van Marja. Ik vind haar een hele bij zondere vrouw. Haar stijl van poli tiek bedrijven is heel erg van sa men dingen bereiken: nooit exclu sief coalitie maar ook oppositie. Alle Kamerleden willen iets berei ken en een goed idee is een goed idee. Dat is een stijl van politiek die ik de mijne heb gemaakt hoop ik. Je wordt nooit groter door op een ander te gaan staan. Met der tien partijtjes in de Kamer kom je anders helemaal nergens.'' ,,Dan zie ik een club ongelooflijk hardwerkende en inhoudelijk ge dreven mensen. Het is een hecht team. Rutte zei een keer: 'Het zijn allemaal mensen die zijn uitge zocht op een buitengewoon klein ego'. Wopke Hoekstra zei daar over: 'Het zijn allemaal mensen die hun werk heel serieus nemen en zichzelf wat minder'. Dat is ook houd je het goed? Door elkaar ie dere dag toch proberen werkelijk te spreken. En je te verdiepen in wat de ander beweegt. Elkaar on gezouten de waarheid te zeggen, dat is ook de kunst.'' ,,Kijk, thuis ben je gewoon vader en niks anders. Na de installatie en bordesscène van het derde kabi- net-Rutte kwam ik thuis en wilde dat even terugzien. Dat kon niet, want mijn dochter zat met de af standsbediening Spangas te kijken. 'Je wacht maar even'. Volgens mij houd ik mezelf met beide benen op de grond, de omgeving thuis draagt er aan bij.'' ,,Dat heb ik altijd gehad, ik heb een groot geloof dat de dingen uitein delijk goed komen. De meest vor mende fase in mijn leven was toen ik onderwijzer werd in Rotter dam-Zuid. Die kinderen hadden in mijn klas te weinig van het goede meegekregen wat je ze gunt en te veel van wat je ze met gunt: huiselijk geweld, armoede. Het is betekenisvol wat je in hun leven kunt zijn. En als je vraagt waar mijn optimisme vandaan komt is dat ik daar op Zuid heb geleerd dat je je niet hoeft neer te leggen bij hoe de dingen zijn. Ik kom nog steeds leerlingen uit mijn klas tegen. Als ik zie wat ze zijn gewor den en voor elkaar hebben gekre gen in het leven.Dat zijn dingen waar je hoop van krijgt en de les uit moet trekken: je hebt de opdracht de dingen ten goede te keren.'' „Onoprechtheid. Niet durven staan voor beslissingen die je hebt genomen, daarvan weglopen. Niet de bereidheid hebben om je te willen verplaatsen in een ander. Maar het ergste van alles is het cynisme. Dat is de vijand van iets voor elkaar willen krijgen. Dat je intenties in twijfel worden getrok ken. En: ,,het is al zo vaak gepro beerd en het heeft nog nooit iets opgeleverd''. Cynisme maakt zoveel energie kapot, van wat je eigenlijk nodig hebt om dingen voor elkaar te krijgen. Cynisme kan heel giftig zijn.'' ,,Ik snap je observatie, ik ben geen machine, ik kan niet alles verber gen. Regelmatig hoor ik het com mentaar: houd je gezicht eens een beetje in de plooi. Als verwijten worden gemaakt die terecht zijn, onderga ik ze lijdzaam. En als ver wijten worden gemaakt waarvan ik denk: kom op, dan zeg ik het ook. Politiek is een vak dat je niet ZATERDAG 6 JULI 2019 GO Hoe kijkt u naar de politieke cul tuur in Den Haag? Dit is de aftrap van het vierde seizoen van de wekelijkse zomerserie 'Vissen met Jan'. In een ongedwongen sfeer bij het strand wordt een ander soort gesprek gevoerd dan op het Binnenhof. Volgen de afleveringen staan tot eind augustus iedere zaterdag in het nieuwskatern. Wat hebt u opgestoken van oud minister van Onderwijs Marja van Bijsterveldt - voor wie u als politiek assistent werkte? Als u op vrijdagochtend bij de we kelijkse ministerraad om u heen kijkt, wat zit er dan voor gezel schap in die Trêveszaal? Hugo de Jonge: „Regel matig hoor ik, hou je gezicht eens in de plooi.'' FOTO'S GUUS SCHOONEWILLE VERVOLG VAN PAGINA 15 Wie houdt u met beide benen op de grond? Waar komt uw ongebreidelde optimisme vandaan? Waar kunt u boos over worden in de politiek? U kunt chagrijnig worden in een Tweede Kamerdebat als het niet naar uw zin gaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 64