Saskia Noort Geen gezeik, het resultaat telt Zo doen zij dat Zoenen in Frankrijk? Neem er gerust een handleiding bij VEEL GEDEELD Amerikanen vertelden thuis vol verbazing over frivool draaiende tongen 14 Hoe dan ook, wat echt niet mocht was zeiken over slechte slidings of rare dribbels Inspectieduik Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. \ou, dat vrouwenvoetbal van jou is niet om aan te gluren.' Hij kijkt wel. Alle wedstrijden. Om mij vervolgens persoonlijk verantwoordelijk te houden voor elke gemiste pass. 'Maar ze staan wel mooi in de finale.' Vermoeide zucht. 'Ja maar vraag niet hoe.' Hij wil het. Iedere dag. Een discussie om zijn punt te be wijzen. Vrouwen kunnen niet voetballen. Tennis, dat kun nen ze wel. Hockey, prima. Maar voetbal, het zit er gewoon niet in. En hij kan het niet aanzien. Hij zegt het met een blik alsof iemand een knijper op zijn ballen heeft gezet. 'Waarom kijk je dan?' Hij weet het zelf ook niet. 'Er is niks anders op tv. Bijna Tour de France goddank.' Hij kijkt om zich te ergeren. Om legitiem te schelden op vrouwen bij iedere romme lige voorzet. Om te kunnen zeggen: 'je mag dit tegen woordig niet slecht vinden, maar slecht is het. Punt.' Als hij er echt niet meer uitkomt, begint hij over Ja pan, dat wel goed was, of in ieder geval beter, en dat ze al les te danken hebben aan die ene onterechte penalty. 'Normaal ben ik blij hoor als Nederland iets wint, maar dit.al die onverdiende overwinningen, nee, ik kan niet anders dan voor de VS zijn.' Ik begin over de laatste keer dat de mannen in de WK-finale stonden, tegen Spanje negen jaar geleden, die we keken in Spanje en waarbij ik me liet ontvallen dat het niet uitmaakte wie er won, in beide gevallen kon den we feest vieren. Tot op de dag van vandaag is hij ervan overtuigd dat deze opmer king de wedstrijd heeft ge- jinxt. Zoals ook een gang naar het toilet, een blik op de tele foon, de hup Holland hups- jaal, het verkeerde merk bier, de gelukssokken, oranje tom poezen, nieuwe haring van de Westermarkt, rechts voor de televisie zitten, altijd in dezelfde formatie, een wed strijd kan bepalen. Verloren onze leeuwen, kwam dat omdat ik onderuitgezakt in de bank hing en we geen Heineken maar Estrella dronken. Hoe dan ook, wat echt niet mocht, was zeiken. Over slechte slidings, aanstellerige schwalbes, rare dribbels, niet gegeven kaarten en penalty's, buitenspel, onder geen beding mochten we zuchten, rollen met onze ogen, geilen op tegenstanders, vragen of dit nu buitenspel was, de verdediging wel erg matig, of opmerken dat Italië toch echt beter was, en knapper, met mooiere pakjes. Soms, heel soms, als ze wonnen mocht je zachtjes zeggen dat ze wel mazzel hadden. Bij winst stond er met chocoladeletters iets als 'Oranje zinderde in zenuwslopende thriller' in De Te legraaf. Morgen staan de leeuwinnen in de WK-finale. We gaan op de bank zitten in dezelfde formatie, met oranje tom poezen, Hollandse Nieuwe van de Westermarkt, bier van Heineken en de hup Holland hupsjaal op het televisiealtaar. 'En voor een keer smeek ik je, zeik niet. Geloof, hoop, straal al je positieve energie naar onze leeuwinnen en laat ze geschie denis schrijven. Het is het resultaat dat telt, zei je dat niet na iedere gewonnen, maar matig gespeelde wedstrijd, negen jaar geleden? Nou dan. Als nuchtere Hollandse handenschudder was het voor Frank Renout even wennen toen hij emigreerde naar Frank rijk en correspondent werd in het land van passie en hartstocht. Maar inmiddels weet hij er goed mee om te gaan: de kus. FRANK RENOUT PARIJS Kussen is in Frankrijk niet alleen een volkssport, het is ook een kunst. ,,De kus hoort bij de Franse normen en waarden. Fysiek contact maakt deel uit van onze be schaving'', aldus socioloog Dominique Picard. Maar een goede handlei ding zou geen overbodige luxe zijn. In Parijs geef je één kus aan vrienden, in de Ardennen geef je er vijf en in Bordeaux zijn het er weer twee, althans volgens de landkaart op http://com- biendebises.free.fr/. Op het platteland mag je véél zoenen uitdelen, in chique stadswijken is één kus het absolute maximum. En kus je eerst links of eerst rechts? In Lille begin je op de rechterwang, in Nice op de linkerwang. En dat is nog maar de vriendschappelijke kus. De Fransen hebben meer in petto. Oud-president Jacques Chirac was de kampioen van de handkus. De corres- pondent in Parijs van The New York Times, Elaine Scio- lino, kreeg er ooit één: ,,Chirac pakte mijn rechter hand, wiegde hem zachtjes heen en weer alsof het por selein was uit zijn eigen kunstcollectie, bewoog hem toen omhoog tot op borst hoogte, boog licht voorover en ademde in, alsof hij de geur van mijn hand in zich op wilde nemen. Toen raak ten zijn lippen mijn huid.'' En wat te denken van de gepassioneerde kus? De french kiss is inmiddels een wereldberoemd begrip, en verzonnen door Amerika nen. Vanaf eind 19de eeuw reisden ze naar Frankrijk en vertelden ze eenmaal thuis vol verbazing over de fri vool draaiende tongen, al dus antropoloog Vaughn Bryant. Beeldhouwer Auguste Rodin vereeuwigde wat mij betreft (als inmiddels halve Fransman) de ultieme variant, met zijn beeld houwwerk De Kus uit 1886. Twee innig verstrengelde mensen, gepassioneerd en elegant, met lippen die voor eeuwig versmolten zijn. Tot slot, over die aantallen kussen: alles is relatief. Toen onze buurman op visite was en na een paar glaasjes pas tis afscheid nam van mijn vrouw, kon zij rekenen op tien kussen. De Franse oesterkweker Jean-Christophe Cabrol controleert de groei van zijn oesters. Ze hangen aan lijnen in het meer van Thau, tussen Sète en Agde in Zuid Frankrijk. Voor Cabrol en zijn collega's breken belangrijke weken aan. In de zomermaanden willen veel toeristen graag een lokale oester happen. foto afp ZATERDAG 6 JULI 2019 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 62