5 Zou Harm zonder megastoring bij KPN minder verlamd zijn geraakt? De 25-jarige man moest na een ongeluk bij het zwemmen zeker een half uur wachten op de hulpdiensten. KPN-STORING NASLEEP Hij is door jongens van een jaar of 12, 14 naar de kant gesleurd Dan heb je een zoon van 25 die verlamd thuis komt te wonen Leerdam oen Miranda vorige week maandag ein delijk bereik had en haar zoon kon bel len, lag hij al in het UMC. Met een ge broken nek. Ver lamd van teen tot borst. ,,Ik had niet eens in de gaten gehad dat de tele foonlijnen niet werkten. Ik werd thuis opgehaald door kennissen die hadden gehoord wat er was gebeurd. Toen brak de paniek uit.'' Even daarvoor gaat het gruwelijk mis met haar zoon Harm (25) in het water van de Linge, bij natuurtuin Varsseveld in Leerdam, een dorpje tussen Utrecht en Den Bosch. Het is tropisch warm die dag, Harm zoekt net als tientallen anderen verkoeling in het water van de rivier. Zoals wel vaker duikt hij vanaf een grote steen het water in. Alleen gaat hij ditmaal nog iets rechter naar beneden, om door een opgeblazen band te kunnen springen. Die ene sprong, tegen 16.00 uur, wordt hem bijna fataal. Harm knalt met zijn hoofd op de bodem en breekt zijn nek. Hij voelt niets meer in zijn benen en onderlijf. Als hij schreeuwt dat hij zich niet meer kan bewegen, schieten andere zwemmers te hulp, vertellen ver schillende ooggetuigen aan deze krant: ,,De kinderen die hem hadden geholpen liepen van deur naar deur'', zegt een omwonende. ,,Iedereen pro beerde 112 te bellen, maar dat lukte dus niet.'' Een andere buurman: ,,Hij lag half in het water, hij is door jon gens van een jaar of 12, 14 naar de kant gesleurd. Die raakten natuurlijk ook in paniek. Dat heeft wel impact.'' Brandweer Uiteindelijk stapt de zoon van een van de buurmannen op de fiets om naar de brandweerkazerne te rijden, nog geen kilometer verderop. ,,Hij zit bij de brandweer. Toen heeft hij daar via de mobilofoon de ambulance -Omwonende kunnen inschakelen.'' Die kwam uiteindelijk snel, maar tussen het ongeluk en de komst van de hulp diensten zat ruim een half uur, verklaren getuigen. Een woordvoerder van de Veilig heidsregio Utrecht bevestigt de gebeurtenissen bij het zwemwater en stelt dat de brandweervrijwilliger 'op het juiste moment op de juiste plek was'. Op veel meer plaatsen in het land leek het vorige week maandag paniek en improviseren. Door een hardnek kige storing bij KPN lag een groot deel van het telefoonnet eruit van ongeveer 16.00 tot 19.30 uur - een tijdspanne waarin landelijk normaal gesproken honderden telefoontjes binnenkomen bij 112. Maar door de softwarebug bij de KPN-systemen lag die middag ook het alarmnum mer eruit. Het gevolg: chaotische commu nicatie over alternatieve noodnum mers - waarbij zelfs het nummer van de tiplijn van De Telegraaf terecht kwam in een NL Alertbericht - en paniekerige reacties vanuit hulpdien sten. 'Meld uw incident via sociale media' was op enig moment de wan hopige oproep. Uit voorzorg gingen alle agenten de straat op, brandweer lieden bezetten de kazernes. Veiligheidsregio's Maar wat ging er nu werkelijk mis tijdens de storing? Deze krant maakte een rondgang langs de 25 vei ligheidsregio's in het land met die vraag. Wie de antwoorden leest, denkt: Nederland is er misschien nog goed vanaf gekomen die tropisch hete maandagmiddag. Het overgrote deel van de veilig heidsregio's heeft - met de niet onbelangrijke disclaimer 'zover nu bekend' - geen weet van acute medi sche nood door vertraagd handelen van de hulpdiensten. Wel kwam voor drie mensen hulp te laat, zo werd eerder deze week al bekend. In Breda werd een vrouw onwel, familieleden slaagden er niet in om hulpdiensten te bereiken. Zij overleed. In Twente en de regio Den Haag overleden twee mensen na een hartstilstand, ook daar arriveerden de ambulances later dan gewenst. Het staat natuurlijk niet vast dat de slachtoffers nog hadden geleefd als er geen storing was geweest, maar de REGELING gevallen zijn wel gemeld bij de inspectie. Een fataal ongeval in Overijssel, waarbij een bejaarde fietser overleed na een aanrijding, zou geen andere afloop hebben gehad zonder storing, stelt de veilig heidsregio IJsselland: ,,Het verloop van dit trieste ongeval was zonder storing hetzelfde geweest.'' Het ontbreekt nog aan een defini tief overzicht van alle gevolgen en schade door de urenlange storing. Letselschadeadvocaten stelden eer der al dat het weken kan duren voor dat gedupeerden zich melden. Het kabinet laat de megastoring nog on derzoeken, verschillende inspecties bekijken de oorzaken van de storing en de crisisdraaiboeken worden tegen het licht gehouden. Voor tele- comreus KPN dreigen schadeclaims, ook bekijkt het kabinet of er een tweede telecombedrijf moet komen als terugvaloptie om een storing te kunnen opvangen. Zoals SP-Kamer- lid Ronald van Raak het verwoordde in de Tweede Kamer: ,,Iedereen kan falen, behalve 112. Dat is de levenslijn van onze burgers.'' Nooit meer lopen Harms moeder Miranda is bijna twee weken na het ongeluk amper bekomen van de schrik. Haar zoon ligt nog in het ziekenhuis, hij kan waarschijnlijk nooit meer lopen. ,,Dan heb je een volwassen zoon van 25 die dit overkomt en die ver lamd thuis komt te wonen. Het is bi zar.'' Was hij er minder erg aan toe geweest als de ambulance binnen een kwartiertje was gearriveerd? ,,Hij heeft natuurlijk veel te lang in de kou op dat zand gelegen, terwijl je volgens mij meteen de doorbloeding moet regelen, hulp moet hebben om de schade aan je lichaam te beperken.'' zaterdag 6 juli 2019 GO Door de KPN-storing arriveerden de hulpdiensten veel later dan normaal bij natuurtuin Varsseveld in Leerdam. privéfoto Niels Klaassen -Moeder Miranda KPN-klanten kun nen schade door de storing melden via een formulier op de site van het bedrijf. Ook Harm of zijn moeder kan contact opnemen met KPN, meldt een woordvoerder desgevraagd. ,,Dan gaan we kijken wat we voor hem kun nen betekenen. We betreuren het dat hij langer dan een half uur moest wachten op hulp.'' KPN wil niet kwijt hoeveel gedupeer den zich hebben gemeld voor de 'coulanceregeling' en wat de aard van de klachten is. ,,We zullen per geval be kijken wat we kun nen betekenen.'' De namen Miranda en Harm zijn op verzoek gefingeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5