Zogezien Kampeerder wordt niets wijzer van vakantieparken Winkelier Jaar Stel, je woont acht hoog in Vlaardingen. Je pensioen is niet toereikend om je een fraai huis te kunnen permitteren -de bank geeft je er op deze leeftijd ook geen lening voor- maar je zou eigenlijk toch wel eens een tuintje willen. Wat vaker buiten komen. Zonder plekje is een chalet niets waard (f) ReclameFoldeml 11 Óvan het lijk hoog en blijft zich specta culair ontwikkelen. Het is zonde om dit in te ruilen voor zoutwaternatuur van hoogstwaarschijnlijk veel mindere kwaliteit. ,,Zo raak je van de regen in de drup", zegt Van der Vlugt. ,,Er is in de delta een tekort aan foerageergebied voor steltlopers. Met de huidige plannen komt hier een getij- denverschil van hoogstens 30 centimeter. Daarmee creëer je niet genoeg foerageerge- bied voor de steltloper, ter wijl je door deze ingreep te gelijkertijd wel veel interge- tijdengebied in de Ooster- schelde kwijtraakt en hier de lepelaars en de zilverreigers verjaagt. Als de zoetwaterna- tuur hier echt niet behouden kan worden, zijn we niet per definitie tegen zout maken, maar zorg dan wel dat er een goed plan klaarligt waarin de natuur integraal is meegeno men. De huidige plannen richten zich alleen op water kwaliteit en economische ontwikkeling." Geldgebrek Door geldgebrek is het zout maken van het Volkerak- Zoommeer weliswaar uitge steld tot zeker 2031, maar mi nister Carola Schouten (na tuur en landbouw) hamert erop dat dit geen afstel bete kent. Jammer, vinden Van Straalen en Van der Vlugt. ,,De blauwalgproblematiek is sterk afgenomen", zegt de laatste. ,,Het zou goed zijn dit bij de bron aan te pakken, na melijk de hoeveelheid mest stoffen die vanuit Brabant het gebied instroomt." De boeren willen het Vol kerak zoet houden, zodat ze hun gewassen kunnen blij ven beregenen. De sportvis sers vrezen het ergste als het water zout wordt. Diverse lo kale recreatieondernemers spreken zich uit tegen de plannen. En met Het Zeeuwse Landschap keert nu ook de eerste natuurorgani satie zich tegen de verzilting van het Volkerak. ,,Geen en kele ecoloog of natuurbe schermer die dit gebied re gelmatig bezoekt, is nog voorstander van het besluit", beweert Van Straalen. Als het dan ook nog eens vele tientallen miljoenen eu ro's kost, geld dat ook kan worden uitgegeven om de natuurwaarden van de Oos- ter- en Westerschelde op te krikken, waarom blijft Den Haag, met in haar kielzog de regionale overheden, dan vasthouden aan verzilting? ,,Dat is een gevaarlijke vraag", zegt Van Straalen voorzich tig. ,,Wij vragen ons regelma tig af wat er nou eigenlijk ge beurt met de actuele ontwik keling. Het lijkt heel erg of al les gepusht wordt naar zout. Het gaat al heel lang niet meer over de inhoud. Als je het heel hard zegt, gaat het in de vergaderzalen niet meer over de realiteit. Het huidige plan is verouderd. Kom hier eens kijken, zou ik zeggen." Aalscholvers jagen op een school vissen in het Volkerak. WENDY WAGENMAKERS Gelukkig zijn er de zo mers in Zeeland, al ja ren achtereen. Wel al tijd weer een gedoe met die caravan: stal ling in, stalling uit en telkens met die toiletrol onder je arm naar het sanitairgebouw gaat je op je zestig ste ook wel de keel uit hangen. Dan valt je oog op een adverten tie in de campingkantine. Chalet te koop, compleet ingericht voor 70.000 euro. Mooie plek aan een rustig laantje, met openslaande tuindeuren en zelfs nog een lo geerkamer voor de kleinkinderen. Je denkt aan het geld dat maar op je spaarrekening staat te staan, met nul komma nul procent rente. Ga er nou eens van genieten, hebben de kinderen al zo vaak gezegd. De koop is snel rond. Net als duizenden anderen kun je nu ein delijk zeggen dat je een huisje hebt in Zeeland. Elke vrije dag stap je in de auto om richting de kust te rij den. Eenmaal op het eiland stop je gelijk even bij de supermarkt voor wat boodschappen. En dan lekker de benen omhoog. Maar dan vraagt de buurvrouw bij de afwas of je die mail ook hebt gezien. Dat de camping een nieuwe eigenaar heeft en dat die zijn blik wil richten op de toe komst. Dat gasten zich geen zor gen hoeven te maken, maar dat ze beter geen investeringen meer kunnen doen. Je denkt aan de laat ste tien mille die je uitgaf aan die mooie houten veranda en plantjes uit het plaatselijke tuincentrum. Met zo'n mededeling begon het op camping De Vliedberg in Scha- rendijke. Bij camping Duinrand in Burgh-Haamstede en De Veer- hoeve in Wolphaartsdijk was het al niet veel anders. En zo gaat het ook in de rest van Nederland: cara vans en losse chalets maken plaats voor luxe 'kampeerwoningen', die worden verkocht aan beleggers of via Landal-achtige organisaties worden verhuurd aan toeristen. ,,We moeten ergens heen met ons geld", legde Marco Bij de Vaate namens DPP Vastgoed Groep als eigenaar van camping De Vlied berg eerder aan deze krant uit. ,,Het is voor ons een belegging. Met woningen kunnen we niet zo veel meer, dus zijn we ons de laat ste tijd meer met recreatie gaan bezighouden." De complete vakantiebeleving van de hedendaagse mens is ver anderd, zeggen de beleggers. Men sen willen niet meer traditioneel kamperen, ze willen luxe. Een douchegebouw met vloerverwar ming, een binnenzwembad voor de koude dagen en een receptie waar je 24 uur per dag terecht kunt. Dat zou je niet zeggen als je ziet hoeveel mensen nog naar volle te- vredenheid in een ieniemienie- tentje bivakkeren en de lekkerste pasta carbonara uit een eenpits- gasstelletje toveren. Zij zijn hun plekje kwijt. Datzelfde geldt voor de mensen die tienduizenden eu ro's, soms meer dan honderddui zend euro investeerden in een chalet, met de bedoeling daar hun oude dag in te slijten. Het chalet elders in Zeeland neerzetten gaat niet, want alle campings zitten vol. Zelfs daar waar gasten zo slim waren samen de camping over te nemen. De wachtlijst van caravanpark Sir- jansland wordt met de dag langer. Zonder plekje is een chalet niets waard en dus wijken gasten met grote tegenzin uit naar de Veluwe of verder. Eigenaren van een hou ten huisje, zoals die veel staan op Duinrand, zijn helemaal de pi neut. Die hebben hun leven lang gespaard voor schroot. Wie steekt dan ook zo veel geld in een camping waarvan je weet dat die werkt met jaarcontracten, zeggen zelfs de campingeigenaren. Alle gasten weten dat hun plekje in principe slechts tijdelijk is. En dat is waar. Helemaal waar, zeggen raadsleden die concluderen dat ze weinig voor de radeloze camping- gasten kunnen betekenen. Zelfs doorzetters als SP'er Anita de Vos weten inmiddels: de gasten heb ben geen poot om op te staan. En dat is zuur voor al die men sen die steeds met veel plezier in Zeeland zijn. De parken die ze achterlaten, zijn vaker leeg dan vol. De enigen die er beter op wor den, zijn beleggers. PC ZATERDAG 6 JULI 2019 ffi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 59