Als het Volkerak zout wordt, zijn unieke broedvogels de dupe V dl 1 O LH H\vl lUV^ ^/uixeghnvske? 10 Het Volkerak is niet langer een vieze bak met blauwalg. In tien jaar tijd heeft het deltawater zich ontwikkeld tot een van de rijkste zoetwatergebieden van Nederland. Maak het dus niet zomaar zout, waarschuwen ecologen en natuurbeschermers. Het lijkt heel erg of alles gepusht wordt naar zout X T A 1 _"m p het fietspad onder derzoeker Dirk van Straalen richt zijn telescoop op een eilandje waarvoor - zo met het blote oog te zien - een grote kolonie witte vo gels is neergestreken. Door een verrekijker tuurt Kees van der Vlugt, beleidsmedewerker natuur en landschap bij Het Zeeuwse Landschap, met hem mee. Hun en thousiasme is voelbaar. Wie het verkeer over de hoger gelegen weg hoort razen, zou het niet zeggen, maar ze hebben zicht op een na tuurgebied dat in Nederland zijn gelijke niet kent. ,,Kijk", zegt Van Straalen, terwijl hij zijn plaats aanbiedt achter het statief. „Aalscholvers en zilverrei gers jagen daar gezamenlijk." Door de dreiging van de vogels raken de vissen op drift, wat weer andere vogels aantrekt. Het lijkt wel op een drijfjacht. ,,Dat soort taferelen is uniek in Nederland." Heeft hij het werkelijk over het Volkerak? Dat is toch die stinkende plas met blauwalg waarvan over heden en natuurorganisaties vin den dat die niet snel genoeg zout kan worden gemaakt? ,,Die tijd is voorbij", verklaart Van der Vlugt. Nog geen vijftien jaar geleden lie pen de eendjes met honderden over de blauwalg, vertelt Van Straalen. Deze giftige alg, die een bedreiging is voor natuur en re creatie, voedt zich met de mest- stoffen die de regen vanuit Brabant het meer in spoelt. ,,Dat zijn zand gronden", legt Van Straalen uit. ,,Die houden dat niet vast." Maar de natuur is zich gaan ver dedigen. Dat komt onder meer door de komst van de quagga-mos- sel, een exoot uit Oekraïne. Vol gens sommigen is dat een lastpak, anderen betogen juist dat hij de waterkwaliteit in het Volkerak ver betert. De quagga-mossel eet of neutraliseert de blauwalg, waar door waterplanten weer de ruimte krijgen. Dit trekt vissen aan die een prooi zijn voor bijzondere water vogels. Nu huizen er minimaal 140 broedparen lepelaars en broeden er tientallen grote en kleine zilverrei gers. Het Volkerak heeft de groot ste groep ruiende futen van Neder land. De kwak is terug. Vorig jaar is voor het eerst een broedende zee arend gespot, inmiddels is er - aan de Zuid-Hollandse kant - een tweede paar neergestreken. Het Zeeuwse Landschap is al leen voorstander van het zout ma ken van dit meer als dit aantoon bare winst voor de natuur oplevert. De kwaliteit van de zoetwaterna- tuur is in het Volkerak uitzonder- ZATERDAG 6 JULI 2019 PC Ecoloog Dirk van Straalen (l), en beleidsmedewerker Kees van der Vlugt van Stichting Het Zeeuwse Landschap spotten vogels in het Volkerak. fotos ernesta verburg Van ^nnkprinp niassi plas naar rijke zoete natuur ERNST JAN ROZENDAAL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58