Ondine Zo'n dunne luchtpostbrief van blauw vloeipapier t In het nieuws Uit het nieuws Twee nominaties voor Pier 7 Een extra bijzondere WK-finale l DEZE WEEK IN Z. Nominatie terrasprijs maakt ons trots' Leeuwinnen hebben een kans in de finale' omheen en ze beginnen simpel met 'Ha' of 'Beste' 6VOORZITTER PRAAT OOK OVER 9 HET WAS GEWELDIG AAN DERAND PAARDENPOEP VAN DE STAD 10 VOLKERAK ZOET OF ZOUT, HET DEBAT BEGINT WEER Zeer geëerde lerares, Ik spreek de wens uit, dat U bij voortduring in gezondheid en krachten gespaard moge blijven om uw uitnemende ga ven van hoofd en hart nog lang te wijden aan de opvoeding der jeugd, waardoor bij haar die deugdelijke grondslagen gelegd worden die de jongeren in staat zullen stellen hun plaats in de wereld met ere te veroveren. Met de verzekering dat ik steeds met eerbied en liefde aan U zal blijven denken, noem ik mij, Uw U zeer toegenegen leerling Dat. Dat soort dankbrieven zou ik willen dat mijn zoon zijn onvolprezen lerares Nederlands zou toe zenden, nu hij naar een andere school vertrekt. He laas: ze zal zijn handschrift slechts voor de helft kunnen ontcijferen. Gewoon dramatisch wat er uit zijn pen vloeit. Kan die jongen niks aan doen: op de basisschool zet ten zijn leraren hem uit wanhoop maar een computer voor, zodat ze konden lezen wat hij schreef. Fout, fout: oefe ning is de beste leermeester. Daarom heeft het mij ook zeer verheugd, te vernemen dat het schrijven met de hand, op papier en met inkt, wordt bijgeschreven op de Inventaris Immaterieel Erf goed Nederland. Terwijl ik dit schrijf, vraag ik mij af: wie leest dit? Ik be doel: zijn dit personen uit de kleine burgerstand 'Heer' of 'Mejuffrouw' op de enve lop), uit de middenstand (Weledele Heer), is het een gehuwde, deftige dame ('Mevrouw' dus), een advo caat of notaris ('Weledelge strenge heer')? Maakt alle maal niet meer uit. Het be duimelde boekje waaruit ik citeer, stamt uit 1940 en is volstrekt achterhaald. Wie schrijft er nog brieven? Juist. Ja, mailtjes, die sturen we nog wel. Maar daar zit geen envelop omheen en meestal beginnen ze simpelweg met 'ha' of 'beste'. Soms valt er nog wel eens handgeschreven post op de mat. Mejuffrouw L., die zo gezellig over ditjes en datjes kan schrijven, heeft precies hetzelfde handschrift als mijn moeder. (Elke keer weer een schokje door me heen als ik die op de mat zie liggen - want mijn moeder is al jaren dood.) Mijn goede, oude vriend R. stuurde jarenlang luchtpostbrieven, op flinterdun blauw papier. 'Bedankt voor je bericht van 8 maart jongstleden 13.00 uur! Met mij gaat het goed hier in Nasca, Peru. Het is bijvoorbeeld goed toeven op het grote, centrale plein, de Plaza de Armas, in de weldadige schaduw van flamboyantbomen. De spuitende fonteinen vind ik ook fraai. Ik ga nu besluiten. Mijn harte lijke groeten, ook aan de familie, R." Hij schrijft allang geen brieven meer. Het werd steeds lastiger communiceren met overheden en instanties: allemaal op de digitale toer gegaan. Ook hij stuurt nu mailtjes. Gek genoeg is niet alleen de vorm, maar ook de inhoud van zijn berichten veranderd. De fraaie volzinnen zijn verdwenen. Het is nog geen app-taal, maar de schrijfstijl is toch een stuk minder vormelijk. Iemand die het weten kan, zei mij ooit dat het een slecht teken is als mensen iets willen gaan beschermen. Dat bete kent dat het bedreigd wordt of zelfs op het punt staat te ver dwijnen. Mooi dat schrijven nu tot immaterieel erfgoed wordt benoemd. Maar de edele kunst van het brievenschrij ven, die is allang verloren. Pier 7 in Vlissingen staat hoog in de tussenstanden van de Misset Terras Top 100 Publieksprijs. Met de 7e plek in de laatste tussen stand is het de beste Zeeuwse deelnemer. Mede-eigenaar Niek Damen (links op de foto met naast hem (vlnr) zijn broers Valentijn en Jelle) is er maar wat trots op. ,,Dat we in het tweede jaar van ons bestaan zijn genomineerd hadden we niet verwacht", zegt hij. De no minatie brengt enorm veel reac ties met zich mee. ,,Op het terras worden we vaak aangesproken dat we erbij staan. Er komt heel veel op ons af nu." Deze nominatie is namelijk nog niet alles. Pier 7 maakt met de Strandverkiezingen 2019 ook kans om het beste strandpaviljoen van Nederland te worden. Via de Facebookpagina riep Pier 7 op te stemmen. Dat werd mas saal gedaan. In de eerste tussen stand stond het zelfs op plek vijf. In de eindstand wordt de top 5 niet gehaald weet Damen. ,,Dan had den we een bericht moeten krij gen. Dat kregen we helaas niet." We gaan het volgen, maar we gaan niet naar de bekendmaking. Die is in Heerenveen, dat is toch een beetje ver. We hopen op een zo hoog mogelijke eindstand." Deze publieksprijs is een initia tief van het magazine Misset Ho reca. Zeeland is met twee terrassen vertegenwoordigd in de top 25. Naast Pier 7 staat De Werf in Veere op plek 15. Aanstaande maandag wordt de Terras Top 100 2019 bekendge maakt. Voor Senne (15) en Abel (11) Slab- bekoorn uit Middelburg was de halve finale Nederland-Zweden van afgelopen woensdag extra spannend. Voordat het WK begon hadden ze namelijk al kaarten voor de finale van morgen in Lyon. Ze zaten dan ook op het puntje van de stoel. Zeker toen ze gingen verlengen. ,,De laatste twintig mi nuten hield ik het echt niet meer", zegt Abel. Dat gold ook voor Senne. ,,Zweden had echt mo menten waarbij je soms schrok. Ze hadden echt nog kunnen scoren", zegt ze. Hoewel de Oranjeleeu winnen wonnen, blijven de twee fans realistisch. Ze speelden ei genlijk helemaal niet zo goed", vindt Abel. ,,Maar beide ploegen hadden best veel balverlies. Het ging echt gelijk op", vult Senne aan. Toch scoorde Jackie Groenen de bevrijdende 1-0 waardoor ze in de finale terechtkomen. Senne vond haar dan ook de beste in de halve finale. Abel vond Danielle van de Donk de beste. Vanochtend gingen ze naar Lyon en blijven ze vanavond slapen op een camping. Oranje speelt mor gen in de finale tegen de Ver enigde Staten. Dat zal lastig wor den zegt Senne. ,,Nederland speelt in een wat lager tempo dan de VS. Maar ik geef ze wel kans." Het is natuurlijk heel speciaal dat Oranje de finale haalt terwijl ze voor het toernooi begon al kaartjes voor de finale hadden. 19 Jip vond het leven toen ze de dood in de ogen keek n a -i j.: ZATERDAG 6 JULI 2019 GO Murmuyo ontregelt. KIEK! P12-13 11 Kampeerder wint niets bij vakantieparken 15 Minister Hugo de Jonge leerde optimist te zijn 18 Megan Rapinoe gaat niet naar 'fucking White House' 20 Meisje Mara en veteraan Bud, een bijzondere vriendschap 22 Als Rembrandt toch wist wat Nachtwacht te wachten staat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50