NIEUWS 3 12 miljoen Nederlanders op weg naar vakantiebestemming 'Songfestival gaat naar Maastricht' De zwarte zaterdagen genoteerd? Die nieuwe tent al een keer opgesteld in het plantsoen? Het is vakantie! Met 12 miljoen landgenoten rijden en vliegen we naar alle windstreken. Schiphol moet elke groei verdienen Zuid-Nederland vertrekt dit weekend massaal, regio Noord volgt over een week en Midden Nederland is dit jaar laat met de schoolvakanties: van 20 juli tot 1 september. Het is dé kantoorvraag van de laatste weken: 'Ga je nog weg deze zomer?' Mensen met kleine niet- leerplichtige kinderen melden een tikkie triomfantelijk dat ze pas nS de schoolvakanties gaan óf al ge weest zijn. De ondertoon: Ik wens je veel succes met die snikhete fi les, overvolle zwembaden en het schuifelen langs de attracties. Het aantal buitenlandse vakan ties stijgt dit jaar van 8,7 naar 8,8 miljoen, terwijl de tripjes in eigen land afnemen van 2,5 naar 2,4 mil joen. Vooral bestemmingen in Eu ropa aan de Middellandse zee zijn populair. Die zwembaddrukte zit er ko mende week overigens niet in. Midden-Frankrijk moet het doen met zo'n 20 graden (de helft van vorige week) en soms een bui. Ook Duitsland is volgende week iets koeler dan normaal. Wie - verleid door de tropische zomer van 2018 - met de tent naar de Wadden trekt: neem een goede slaapzak mee, het wordt 's nachts 10 graden, als gevolg van een koude noordwestelijke wind. En overdag zo'n 17 graden. ,,Pak dus toch maar een jasje of trui in'', zegt weerman Ben Lankamp van Weerplaza. Een paar buien maken de huidige kwakkelzomer af. De echte zomer houdt zich voorlopig schuil in Spanje, Portu gal en Griekenland. En verrassend: ook Scandinavië houdt het ko mende week droog met bijna zo merse temperaturen. In Neder land wordt het tegen volgend weekend weer wat warmer. Last-minutes Reisorganisaties meldden een paar weken geleden al een piekje in de lastminutevliegvakanties. Ook volgens cijfers van de ANWB is er een fikse stijging in het aantal vliegvakanties, van 3,9 miljoen vo rig naar tot 4,2 miljoen deze zo mer. Schiphol rekent in juli en au gustus op bijna 13 miljoen passa giers, 1 miljoen méér dan gemid deld in twee maanden. Eind juli, begin augustus, wordt het drukst met op sommige dagen wel 234.000 passagiers. Dat is krank zinnig druk, en het kan nóg druk ker worden als de zomer verder kwakkelt en er veel lastminutes komen. De marechaussee zet zo'n 65 extra mensen in; ook Schiphol komt met extra begeleiders om de wachttijden bij de controle aan vaardbaar te houden. En er zijn vergeleken met vorig jaar driedui zend extra parkeerplaatsen. Op de weg naar de vakantielan den wordt het sommige dagen stapvoets rijden ook al is het aantal autovakanties met honderddui zend wagens gedaald tot 3,8 mil joen. Wie met de auto vertrekt: pro beer niet in de weekenden te rei zen. Het wordt heel druk, vooral 3 en 10 augustus - de zwarte zater dagen van dit seizoen - dan slip pen de Franse péages compleet dicht met vakantieverkeer, zowel in noordelijke als zuidelijke rich ting. Denk er niet te licht over. Vo rig jaar hadden toeristen op de Franse snelwegen te maken met een extra reistijd tot wel 5 uur. De ANWB kreeg in september vorig jaar al telefoontjes wanneer volgend jaar de zwarte zaterdagen zijn. ,,Haha, dat nóóit meer, den ken de mensen. Maar die lange fi les horen er nu eenmaal bij'', zegt Arnoud Broekhuis van de ANWB Verkeerscentrale. ,,Geboekte acco- modatie loopt meestal van zater dag tot zaterdag en bijna niemand blijft drie weken op dezelfde plek, dus binnen de vakantie wordt er ook nog gereisd. Wij zeggen: de vakantie begint als je thuis ver trekt. Neem dan even pauze.'' Dat nóóit meer, denken de mensen, maar die files horen er nu eenmaal bij Donderdag of zondag gaan rijden is vaak de beste optie, met de min ste kans op files. Of knip die mon- stertocht van meer dan 1000 kilo meter op in twee stukken; veel re laxter. En dan nog. Eén kopstaartje en je staat zo een uur stil. ,,En files zijn soms onverwacht. Scandina vië is heel populair en vorig jaar stonden mensen uren stil bij Hamburg, daar kregen we veel boze telefoontjes over.'' Zijn gou den tip: volg @ANWBEuropa op Twitter, daar worden grote op stopping gemeld. ,,Dan kun je bij tijds omrijden.'' Sluiproutes Als dat mag, tenminste. In Oosten rijk zijn bijvoorbeeld de 'sluiprou tes' rond Innsbruck afgesloten voor vakantieverkeer en vracht wagens. Ze zijn in de dorpjes die lange karavaan met gele kenteken platen spuugzat. En in Duitsland? Ga even zit ten... Er wordt deze zomer op vijf honderd plekken aan de Autobahn gewerkt, niks doorblazen dus, maar maximaal 80 kilometer per uur over de versmalde rijstroken. Vooral in Noord-Rijnland-Westfa- len, Beieren en Hessen, precies op de route naar de vakantiebestem mingen. Frankrijk, Spanje en Italië zijn favoriet onder de vakantievierders. In eigen land zijn de provincies Gelderland en Drenthe geliefd en dan vooral de verblijven in huisjes en stacaravans. Rotterdam vindt zichzelf een grote kanshebber met Ahoy, donderdag trok Amsterdam zich terug. Volgens burgemeester Femke Halsema zijn de Ziggo Dome en de Johan Cruijff ArenA al bezet en is AFAS Live te klein. Burgemeester Annemarie Penn-te Strake van Maastricht leek zich gisteren weinig zorgen meer te maken. ,,Wij zijn de meest Europese stad van Neder land'', zei ze. Volgens Hilver- sumse bronnen is de symboli sche waarde van de stad, van wege onder meer het Verdrag van Maastricht, dé reden van EBU om het Songfestivalcircus er te laten neerstrijken. Andere argumenten: Maas tricht heeft als knooppunt van drie landen een topografisch voordeel, er is een historische binnenstad en EBU verwacht een fikse financiële bijdrage. Kortweg: Maastricht is veel rij ker dan Rotterdam. Het organi seren van het festijn zou zo'n 15 miljoen euro kosten. Formeel moet de knoop nog worden doorgehakt. De beslis sing wordt genomen met de or ganiserende mediapartijen uit Nederland: de NPO, de NOS en omroep AvroTros die het Song festival volgend jaar mei live op de buis brengen. Naast Maas tricht en Rotterdam, zijn op pa pier ook Utrecht, Den Bosch en Arnhem nog in de race. In au gustus moet officieel bekend worden welke stad het Songfes tival voor zijn rekening neemt. DEN HAAG Het aantal vluch ten van en naar Schiphol mag vanaf 2021 stapsgewijs toene men tot maximaal 540.000, mits bij elke stap wordt aange toond dat de hinder voor om wonenden en het milieu af neemt. Minister Van Nieuwenhuizen (Infrastructuur en Waterstaat) wil onder meer dat het aantal nachtvluchten omlaag gaat, en daarmee de overlast. Ook moet er een overlast-top 20 worden gemaakt waaraan Schiphol ac tief kan werken. Het is nog niet duidelijk hoe de stapsgewijze groei er de ko mende jaren gaat uitzien. ,,We willen de overlast flink terug schroeven en stellen dat als harde voorwaarde. Schiphol zal elk stapje groei moeten verdie nen'', aldus de minister. zaterdag 6 juli 2019 Ton Voermans Den Haag -Arnoud Broekhuis, ANWB Fileleed bij de tolpoortjes op de péage in Zuid-Frankrijk. Wie eraan wil ontsnappen, zal op an dere dagen moeten rijden. FOTO AFP De kans is groot dat Maas tricht volgend jaar gastheer is van het Eurovisie Songfesti val. Organisator European Broadcasting Union (EBU) heeft een voorkeur voor de Limburgse muziektempel MECC, melden ingewijden. Gudo Tienhooven Hilversum I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3