Italianen vangen jeukrupsen in speciale zakken aan de boom Brexit gesneden koek voor Farm Pack ZEELAND 11 Zeeuwse Ellen Shae op Folk Festival Levels, naamgever van het kantoor Levels Belasting Adviseurs in Ter- neuzen, ziet in het hart van de wijnstreek Chianti overal dennen bomen waar waarschuwingsplak katen aan hangen om mensen te waarschuwen voor de dennenpro- cessierups. Hij leest op zijn vakan tieadres dagelijks het nieuws uit Nederland op telefoon of tablet en weet zodoende dat veel landgeno ten in de ban zijn van de processie rups. ,,In Lucolena, een gehucht bij Greve in Chianti ten zuiden van Florence, hebben ze er ook al lang veel last van. De gemeente gebruikt biologische bestrijdingsmiddelen, maar heeft ook overal van die zak ken opgehangen", meldt Levels vanaf zijn vakantieadres. Hij heeft nog niet precies begre pen hoe het systeem werkt. ,,Het lijkt er op dat de rupsen naar bene den glijden als ze bij de gladde band - komen. Ik ben er nog niet achter of er ook nog een lokstofin die zakken zit. Resultaat heeft het wel, want er zitten behoorlijk wat rupsen in sommige zakken." Of de eiken- en dennenproces- sierups helemaal met elkaar verge lijkbaar zijn, weet Frans Levels niet precies, maar het Italiaanse plaag- Ik ben er nog niet achter of er ook nog een lokstof in die zakken zit. Resultaat heeft het wel geestje zorgt voor dezelfde klach ten: een geïrriteerde huid en jeuk. Dat de methode niet helemaal af doende is, constateerde Levels wel. Bij de apotheken staat een lotion om jeukplekken schoon te maken en zalf met lidocaïne ter bestrijding van de jeuk. ,,Krijg je bij ons alleen op doktersrecept, kan je hier zo meenemen. HILLSDALE Singer-songwriter Ellen Shae uit Westdorpe staat vrijdag 2 augustus als eerste Ne derlandse artiest op het Falcon Ridge Folk Festival in het Ame rikaanse Hillsdale. Shae bracht in 2014 haar de buutalbum My Window uit. In 2017 volgde haar cd Clouds, waaraan de Amerikaanse celliste Sera Smolen meewerkte. De sin ger-songwriter treedt regelma tig op en is deze zomer te vinden in een studio met Amerikaanse muzikanten om haar nieuwste zelfgeschreven nummers, met invloeden uit de jazz, folk en bluesmuziek, op te nemen. Het driedaagse Falcon Ridge Folk Festival trekt jaarlijks ruim 15.000 bezoekers. Eerder traden er grote Ameri kaanse folkartiesten op, zoals Ja- nis Ian, John Gorka en Shawn Colvin. ,,Op aanraden van Ame rikaanse muzikanten en vrien den heb ik mij ingeschreven voor dit festival", vertelt Shae. „Uiteindelijk ben ik door de vak jury geselecteerd als opkomend artiest. Ik was erg overdonderd en vereerd. Het is de kroon op mijn werk." De singer-songwriter is 28 september ook te zien op het Factory Festival in Sas van Gent. Frank Balkenende Kapelle Farm Pack bewerkt en verpakt groenten. Van zacht gebakken uien tot mais. Meer dan de helft van de klantenkring bestaat uit Britse af nemers. Dat maakt het bedrijf kwetsbaar, zeker bij een vertrek van de Britten uit de EU zonder han delsakkoord. Dan gaan er hoge im porttarieven gelden, waardoor de Kapelse producten vrijwel zeker duurder worden voor de Britten. Ook keren de aloude grenscontro les weer terug. Hoe bereid je je als bedrijfvoor op de nog steeds onzekere toekom stige handelsrelatie met het Ver enigd Koninkrijk? Wassink, stu dent Bedrijfskunde aan de HZ, werd tijdens een vier maanden du rende stage de brexit-specialist bij Farm Pack. ,,Ik geloof dat ik de enige HZ-student ben die zich in de brexit heeft vastgebeten. Het was een mooie afstudeeropdracht. Ik wilde niet voor een zesje gaan, ik was uit op een spektakelstuk." En dat werd het. Wassink, die BREXIT J Mi donderdag zijn diploma mocht op halen, kreeg een 9,5 voor zijn afstu deeropdracht. Voor dat hoge cijfer moest hij wel buffelen. Doel was de risico's van de brexit voor Farm Pack zo klein mogelijk te maken. Wassink: ,,Mijn zoektocht begon in Londen, bij een meeting met de Nederlandse-Britse Kamer van Koophandel, de Britse douane en het adviesbureau Ernst Young. Tij dens deze meeting kwam ik erach ter dat de Britse douane, overheden en bedrijven 'extreem' pragmatisch in het brexit-vraagstuk staan. Zo van: vlees controleren we straks, aardbeien laten we door. Echter is dat geen verantwoordelijkheid van de douane, maar van de voedsel- en warenautoriteit." Wassink concludeerde dat de Britten de brexit-scenario's ernstig versimpelen. ,,Ook klanten van Farm Pack denken dat het allemaal wel losloopt. Ze zien het wel." De student was niet de enige die ont goocheld terugkeerde. Een stoel voor hem in het vliegtuig klaagde PvdA-leider Lodewijk Asscher steen en been na een brexit-mee- ting in Londen. Grinnikend: ,,Hij had dezelfde ervaring als ik." Eenmaal thuis sprak Wassink met brexit-specialisten bij soortge- lijke bedrijven als Farm Pack, met expediteurs en transportbedrijven en met havenbedrijf North Sea Port. Aan de hand van data en een analyse van documenten gaf hij Farm Pack zestien adviezen. Naast exporttechnische tips vormde een wall of brexit een belangrijke stap. ,,Dat is een bord waarop alle taken, verantwoordelijkheden en ontwik kelingen rond de brexit staan. Op die manier wordt de brexit bij Farm Pack een collectief bedrijfspro- bleem. Van de verpakking, tot de verkoop en de logistiek. Een eigen brexit-team houdt de brexit-muur constant bij." De HZ-student zocht ook naar al ternatief transport via de haven van North Sea Port om mogelijk files bij of zelfs een afsluiting van de Ka naaltunnel te omzeilen. Verder staan in september proefzendingen via expediteurs op stapel. Een rondje droogzwemmen kan later problemen voorkomen. Wassink denkt dat door zijn 'maatwerk' Farm Pack nu goed is voorbereid op welke brexit dan ook. ,,Ik wil graag mijn kennis delen met het Zeeuwse mkb. Daarom ga ik een flyer uitge ven. Bedrijven kunnen mij ook mailen: thijs.brexit@outlook.com. zaterdag 6 juli 2019 PC Terwijl een groot deel van Ne derland worstelt met de eiken- processierups, ziet Frans Levels in zijn vakantiedorp dat Italianen de bestrijding van de proccesso- naria del pino (dennenproces- sierups) voortvarend aanpak ken. René Hoonhorst Lucolena Als de processierupsen over de stam kruipen, glijden ze via 4 een gladde band een opvangzak in. FOTO FRANS LEVELS Hüa - Frans Levels HZ-student Thijs Wassink (25) uit Goes harnaste groentever werker Farm Pack tegen de brexit. Het Kapelse bedrijf keek met angst en beven naar 31 ok tober, de nieuwe datum waarop het Verenigd Koninkrijk uit de Europese Unie stapt. ,,De brexit is nog steeds een wazige zeep bel, maar ik denk dat Farm Pack nu weet wat het te doen staat. Ook bij een no deal-brexit." Thijs Wassink bij Farm Pack in Kapelle. Hij adviseerde het bedrijf over de brexit. foto johan van der heijden Het Verenigd Koninkrijk (VK) wil de Europese Unie (EU) verlaten. Het VK en de EU hebben in 2018 een akkoord bereikt over de voorwaarden voor deze zogeheten brexit. Het Britse parlement heeft dit akkoord echter niet goedge keurd. De 27 blijvende EU-lan- den en de Britse regering hebben daarom besloten de brexit-datum uit te stellen tot uiterlijk 31 oktober 2019. Of zoveel eerder als het Britse parlement het brexit-akkoord heeft goedgekeurd. De kans op een no deal-brexit is nog steeds realistisch. In dat geval kan er voor beide par tijen overlast ontstaan. Denk bijvoorbeeld aan lange wacht rijen in de havens en vertra gingen bij het luchtvaartver- keer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39