ACHTERDESCHERMEN V X I 0 9 Vrij als een vogel, hoog in de lucht. Voortbewogen door de wind. Niet veel mensen kunnen die zinnen als functieomschrijving op hun cv zetten. Luchtballonvaarder Omér Verbist (55) uit Vogelwaarde wel. Als kind was Verbist al betoverd door de ma gie van een luchtbal lon. ,,Kwam er een groot en kleurrijk ge vaarte voorbij, ging ik kijken waar de landing had plaatsgevonden." Het imponeerde Verbist zo dat hij besloot zelf piloot te worden van een ballon. ,,Pas op 40-jarige leef tijd vloog ik voor het eerst mee. Toen wist ik het zeker, hier wil ik mijn beroep van maken. Ik volgde een pilotenopleiding en inmiddels zijn we vijftien jaar en ontelbare vluchten verder." Alles staat bij Verbist in het te ken van veiligheid. Weersomstan digheden vormen de belangrijkste factor bij het succes van een lucht ballonvaart. Een goede voorberei ding is een vereiste. ,,Wat dat in houdt? Een vluchtplan opstellen, materiaal controleren, documen ten en registraties kloppend ma ken en de weersverwachtingen uitgebreid checken. We mogen nooit verrast worden door wind of regen." Rond zeven uur 's avonds verza melen de passagiers in Hulst, ie dereen helpt mee met opbouwen. Dat is stiekem meer werk dan ge dacht. Een meterslange lap stof moet worden uitgerold en opge vuld met koude, en later warme lucht. ,,Daarna informeren we ie dereen aan de hand van een veilig heidsinstructie. Voor de laatste keer doen we een weercheck: is dat in orde, vertrekken we voor een adembenemend avontuur." Nadat de lucht in de hetelucht ballon is verhit tot een tempera tuur van ongeveer 100 graden ver laat het mandje om acht uur de Zeeuws-Vlaamse grond. ,,Ik heb zelf enorme hoogtevrees", biecht Verbist op. ,,Wanneer ik soep uit een diep bord eet, begint mijn on derbuik al te draaien. In een lucht ballon merk je daar niets van, om dat je volledig loskomt van de grond." Ook de rust aan boord valt meteen op, je hoort alleen de branders. ,,Aan boord is het wind stil, passagiers zouden probleem loos de krant kunnen lezen." Deze trip heeft uiteraard niemand zijn krantje meegenomen, het uitzicht doet even alles vergeten. Een zwoele avondzon creëert automa tisch een romantische sfeer. ,,Bij ballonvaren hangt regelmatig de liefde in de lucht. Veel privévaar- ten worden geboekt door stelletjes die letterlijk helemaal in de wol ken zijn. Dat loopt niet altijd ge smeerd. Een Zeeuwse jongen wilde zijn vriendin ten huwelijk vragen. De roos lag verstopt in het mandje en de ringen waren aan wezig. Een kwartier voor de lan ding probeerde ik hem te attende ren dat we niet langer konden wachten op het 'moment su- n ®il%* - -PU prême'. De jongen was zo onder de indruk van het uitzicht, dat hij zijn hoofddoel vergat. Pas na de landing kwam het besef en op de grond deed hij alsnog zijn huwe lijksaanzoek." Belevenis Aan boord begrijp je ineens dat het mogelijk is wat de jongen overkwam. ,,Voor iedereen is de eerste keer in een luchtballon een onvergetelijke gebeurtenis. Vooraf zie ik altijd spanning op de gezich ten en het moment dat we de lucht in gaan is de opwinding maximaal. Daarna hoor ik altijd oh's en ah's van verbazing, je voelt de sfeer veranderen in ontspan ning. Als je op een heldere dag bo ven Zeeland vliegt kun je van Brussel tot Rotterdam kijken. Dat is voor iedereen een belevenis." De landing is niet het gemakke lijkste onderdeel van een luchtbal lonvaart. ,,Door de lucht in de bal lon minder frequent op te war men gaat de ballon dalen. Kunst is om een geschikte landingsplaats te vinden. We eindigen nooit tussen gewas, vee of mensen. Perfecte plekken zijn een gemaaid grasveld, een stuk berm of een leeg wei land." Verbist heeft vanuit een luchtballon bijna alle landen van Europa gezien. ,,Mijn meest bij zondere herinneringen zijn de vaarten over de Oostenrijkse Al pen en de reis over de Noordpool cirkel. Er zijn veel mooie plekken in Europa, maar Zeeland blijft al tijd in mijn top 3 staan. Het Zeeuwse landschap is vanuit de lucht een streling voor het oog." zaterdag 6 juli 2019 GO Ballonvaarder met hoogtevrees Hans Puik 'v- <lC I Omér Verbist heeft in de mand van de ballon zijn eigen compar timent. Onder: Verbist richt de brander richting de ballon om deze op te warmen. fotos johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37