II 4 Zorgverzekeraar vraagt meer voor basispakket collectieve regeling Reden is dat verzekeraars op collec tiviteiten voor minima heel veel geld moeten toeleggen, legt woord voerder Marie-José van Gardingen van CZ uit. ,,Het kon zo niet door gaan. Er moet zoveel geld bij dat je dan toch ^ets moet. Want per saldo is het zo dat andere verzekerden voor dat verlies opdraaien. De buurman die geen korting krijgt, betaalt feitelijk jouw korting. Er zijn verzekeraars die helemaal gestopt zijn met het aanbieden van kortingen voor minima. Na veel gepuzzel hebben wij besloten de korting op het basispakket te be ëindigen, maar we geven nog wel premiekorting op de aanvullende verzekering. Zo pakken we toch nog onze maatschappelijke verant woordelijkheid, want juist mensen met een minimum hebben vaak geen geld voor zaken die uit de aan vullende verzekering vergoed worden, zoals brillen en fysiothera pie." Heel zuur De Terneuzense wethouder Paula Stoker (TOP/Gemeentebelangen) noemt het 'heel zuur' dat de korting op de basisverzekering vervalt. ,,In Terneuzen gaat het om 1144 men sen. Dat scheelt CZ op jaarbasis zo'n 120.000 euro, dus ik snap het wel, maar het is daarom niet min der erg. Dat CZ dan naar anderen wijst, daar heb ik geen boodschap aan. Voor mensen die van een mi nimum moeten rondkomen, is dit veel geld. Dat aanvullende pakket betaalt Terneuzen al voor minima, dus die zullen er niets van merken dat daar de korting nog wel voor blijft gelden. Ik vind het ook jam mer dat het in één keer verandert. Hadden ze dit niet gefaseerd kun nen doorvoeren?" Terneuzen betaalt het hele be drag voor de aanvullende premie, Sluis en Hulst maar een gedeelte, weet Stoker. Omdat de afspraken voor collectieve minima-verzeke- ringen per gemeente anders zijn, kon CZ gisteren nog niet met ze kerheid zeggen hoe de situatie voor minima in de andere Zeeuwse ge- We kijken hoe we kunnen inspelen op de behoeften van deze specifieke, kwetsbare groep meenten uitpakt. Naast Terneuzen bieden onder meer Vlissingen, Ka- pelle, Hulst en Veere een collectieve zorgverzekering voor minima. Van Gardingen: „Zorgverzekeraars heb ben met elkaar afgesproken dat zij die aanbieden in de regio waar ze de meeste verzekerden hebben. In Zeeland is dat dus CZ. Het is geen verplichting. Er zijn ook plekken waar geen afspraken over een col lectieve verzekering zijn." Verliesgevend Van Gardingen geeft aan dat de col lectieve zorgverzekering voor mi nima óók als de volle prijs betaald wordt voor het basispakket, verlies gevend is. ,,Maar we willen hem graag overeind houden. En we kij ken hoe we kunnen inspelen op de behoeften van deze specifieke, kwetsbare groep. Bijvoorbeeld door ondersteuning bij schuldhulpver lening en extra aandacht voor chro nisch zieken." Emily Hamers (23) uit Vlissingen deed vijf jaar geleden mee aan Zo- merOndernemer. Volgende week staat ze als spreker voor de groep die nu mee doet aan het project. Ze be gon als blogger en breidde telkens haar taken uit. Ze werkt nu als on line assistente via haar eigen site www.creatingyourmemories.nl. Bedrijven kunnen bij haar aanklop pen voor diensten als webbeheer of het schrijven van teksten. Ze heeft veel aan het project overgehouden. ,,Het is heel breed en ik heb er echt een netwerk opgebouwd", zegt ze. Niemand is mijn baas. Dat vind ik erg fijn mij op wat ik nu heb." Tweeënhalf jaar geleden begon ze met haar on derneming. „Ik merkte dat ik het bij andere banen altijd beter wist", zegt ze lachend. „Nu kan ik alles zelf be palen. Ik wil niet ie dere dag hetzelfde doen. Nu heb ik echt afwis seling." Loyaler Het gaat haar voor de wind. Ver schillende bedrijven weten haar te vinden. Ze woont in Rotterdam, maar heeft vooral Zeeuwse bedrij- ven als klant. „Die nuchtere mentaliteit van de Zeeuwen spreekt mij erg aan. Het klikt ook gelijk met een Zeeuws bedrijf. In Zee land gaat het sneller rond als je goede recensies krijgt. Klanten zijn hier wat loyaler. Dat is het voordeel van ondernemer zijn in Zeeland." Al in 2015 had Raquel Marmol (18) uit Terneuzen het idee van een eigen nagelsalon. In januari werkte ze die plannen uit en riep ze Luxury Nails By Raquel in het leven. Ze doet mee aan het project Zomer- Ondernemer in Goes. Hoewel het eigenlijk voor jongeren is die nog geen bedrijf hebben, verwacht ze veel te leren en haar netwerk uit te breiden. De nagelstudio is bij haar thuis. Daardoor kan ze voor haar moeder blijven zorgen die twee jaar geleden een ongeval kreeg ,,Het is echt een goede keus geweest", zegt ze. „Niemand is mijn baas. Dat vind ik erg fijn." Nu kan ze thuis werken naast haar opleiding tot directiese cretaresse. Het netwerk bouwde ze vanzelf op. Soms komt ze wel heel spontaan aan klanten. ,,Ik was uit eten en ie mand vroeg wie mijn nagels deed. Toen ik zei dat ik dat zelf doe, had ik er twee klanten bij", vertelt ze. ,,Ik had niet verwacht dat het zo snel zou gaan." De toekomst is voor Raquel nog ongewis. Ze weet niet of ze echt een grote nagelstudio gaat beginnen. ,,Het zou me zeker leuk lijken", zegt ze ,,maar dan wil ik meer dan een nagelstudio zijn. Ik wil ook nog een hbo-opleiding gaan doen. Ik ben dus echt nog zoekende, maar richt zaterdag 6 juli 2019 CZ stopt met korting minima Minima die via hun gemeente een collectieve zorgverzekering van CZ hebben, gaan volgend jaar 8,74 euro per maand meer betalen voor het basispakket. Zorgverzekeraar CZ schrapt vanaf 2020 de collectiviteitskor ting op de basisverzekering voor minima. Ondine van der Vleuten Terneuzen - Marie-José van Gardingen, CZ Jonge ondernemers leren van elkaar Jonge, beginnende onderne mers krijgen deze zomer een spoedcursus ondernemen via ZomerOndernemer Zeeland, dat maandag voor de vijfde keer start. Beginnend onderneem ster Raquel Marmol laat zich tij dens het project inspireren door sprekers als Emily Hamers. Koen Florusse Vlissingen - Raquel Marmol, nagelstyliste Tot 13 augustus komt de groep van ZomerOndernemer iedere week een keer bij elkaar. Regio coördinator van het project, Cle opatra O'bryan, verwacht dat ongeveer twintig deelnemers mee zullen doen. Jonge onder nemers van 15 tot 22 jaar kun nen zich tot maandag aanmel den via zomerondernemer.nl/ zeeland/. Woensdag is er vanaf 15.00 uur in de Rabobank in Goes een officiële kick-off die iedereen kan bijwonen. Nagelstyliste Raquel Marmol, fotopeternicolai M Emily Hamers is een van de sprekers tijdens ZomerOndernemer. fotorubenoreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32