Stranger Things voor dummies Badpak van Claudia Cardinale voor 50 euro MEDIA CULTUUR 25 1 >V\\ NETFLIX M I oc*=f *vc if 'éi ,^-f kijkers volgens mij leuk: er was meer mysterie in de jaren 80. Het waren avontuurlijker tijden.'' Haar karakter Nancy ambieert een carrière als journalist en wordt daar door haar (enkel) mannelijke collega's van het lokale krantje (waar ze de koffie mag brengen) smakelijk om uitgelachen. Dyer: ,,Dat zien de jeugdige kijkers óók. Een vrouwelijke reporter is nu veel meer geaccepteerd.'' ,,Hoe vaak ik niet van producenten hoor dat de jaren 80 in heel veel opzichten juist ook vreselijk wa ren'', vult Wolfhard aan. ,,Er waren bijvoorbeeld nauwelijks wetten voor jonge acteurs. Ze werden soms schaamteloos uitgebuit. Er was ook veel meer discriminatie dan nu.'' Collega Keery knikt instem mend. ,,Zie je? Stranger Things is een educatief tijdsdocument en Er was meer mysterie in de jaren 80, het waren avontuurlijker tijden dus wel degelijk meer dan alleen lichtvoetig amusement. Overi gens, over dertig jaar kijken we waarschijnlijk op déze tijd terug met dezelfde gedachte. 'Heerlijk toen, mensen zónder virtual- realityhelmen!''' Spoilers Tijdens het gesprek in een Parijs' hotel benadrukken de drie vooral hoe opgelucht ze zijn 'ein-de-lijk' zonder remmingen over het nieuwe seizoen te kunnen praten. „Iedereen is panisch voor het uitlekken van spoilers'', zegt Keery. ,,De Duffer-broers (het regisseurs- en schrijversduo) bedachten daarom soms het verloop van onze verhaallijnen pas tijdens het draaien. En onze printjes met teksten verdwenen allemaal direct na het draaien van een scène in de papierversnip peraar.'' En Dyer: ,,Als ik ze appte met vragen over mijn personage, kreeg ik vaak niet eens antwoord.'' Ze lacht. „Alsof de Duffers daadwer kelijk in de jaren 80 opereerden!'' Plot Jargon Eleven Nostalgie honderd films, maar lang niet alle kledingstukken zijn verbonden aan een rol. Sommige wel, zoals het zwarte badpak dat ze droeg in Lost Command (1966), terwijl ze op het strand zoende met tegenspeler Alain Delon. Er was gistermiddag vijf keer op geboden; wie dat kle dingstuk nog wil wegkapen, moet meer dan 700 euro neertellen. Veel goedkoper is voorlopig het donker groene badpak, geschatte maat 36, van het merk Cole of California Original. Nog niemand bood de vraagprijs van slechts 50 euro. Bijzonderheid: er zitten een paar vlekjes op. 'Needs cleaning', aldus Sotheby's. Topstuk in de collectie is de don kere kokerjurk met lovertjes, aan de bovenzijde afgezet met bloemen. De jurk is van het Parijse modehuis Nina Ricci. Vraagprijs: 3800 euro, de eerste bieder moest zich giste ren nog melden. Wanneer de vei ling dinsdag na twaalf dagen afloopt, zal het stuk naar verwach ting tussen de 6000 en 8000 euro hebben opgebracht. Dit model, vervaardigd in 1963, droeg Cardi- nale in 1964 tijdens het Filmfestival van Berlijn en een jaar later bij de Oscars. Daar reikte ze met collega acteur Steve McQueen de prijs uit voor beste soundtrack. Iets tastbaars Waarom de inmiddels 81-jarige Cardinale haar kledingstukken pre cies verkoopt, wordt nergens dui- delijk. Wel vertelt ze in een inter view op de site van Sotheby's dat ze van mening is dat kleding moet worden gedragen. Bovendien: ,,Ik heb andere kledingstukken be waard, maar ik ben niet zo gehecht aan spullen.'' Desondanks maakte ze er wel een gewoonte van om van elke filmset een kledingstuk mee naar huis te nemen. ,,Zo hield ik iets tastbaars over aan de betref fende rol.'' Zelf keek Cardinale op tegen Brigitte Bardot, een 'unieke en ele gante vrouw'. ,,Elegantie is een sterk wapen als je onder druk staat om er sexy uit te zien. We blijven acteurs die een rol moeten spelen. En we gaan natuurlijk niet in onze pyjama naar Cannes.'' zaterdag 6 juli 2019 GO FOTO NETFLIX —Natalie Dyer Voor als u de serie niet kent, maar overweegt te gaan kijken: wat moet u weten? In 1983 verdwijnt de twaalfjarige Will Byers op mysterieuze wijze in het stadje Hawkins in In diana. We volgen zijn moeder Joyce (een come- backrol van Winona Ryder) en agent Jim Hopper, maar vooral Wills vrienden en medenerds Mike, Lucas en Dustin (met fietsen, walkietalkies en katapulten) tijdens een met steeds meer horror en hocus pocus doordrenkte zoektocht. De over heid en de Russen weten stiekem al wat meer. Een kleine greep uit de lange Stranger Things- begrippenlijst. Uit het duistere parallelle univer sum The Upside Down ontsnapt een monster, beter bekend als de Demogorgon. Dit grote, lelijke creatuur en zijn demodogs worden aange stuurd door de nog veel grotere en lelijkere Mind Flayer (of Shadow Monster). Will (spoiler alert: ja, hij keert terug in seizoen 2 en 3) staat a la Harry Potter (minus het litteken) met dit wezen telepa thisch in contact. Op een dag vinden de drie tieners een verdwaald meisje met psychokinetische krachten. Ze noe men haar Eleven (actrice Millie Bobby Brown), naar het serienummer dat ze het meisje geven in het laboratorium waar ze in het eerste seizoen (2016) gevangen wordt gehouden. Zodra ze haar gaven gebruikt, krijgt ze een bloedneus. Dat ze na 24 afleveringen nog altijd niet is doodgebloed, wordt door de makers (de Duffer broers) met een knipoog geadresseerd in seizoen 3, waar we Eleven een keer naast een hele stapel rood- bevlekte tissues zien zitten. De jaren 80 zijn al een tijdje hip in de populaire cultuur (oude series keren terug, links en rechts verschijnen remakes van films van toen in de bioscoop), maar Stranger Things zorgde voor een piek in die hype. De serie zit bomvol verwijzingen naar vooral horror- en sciencefictionfilms uit dat decennium, typemachines, draaitelefoons en Atari-spelcomputers domineren het beeld en de kledingstijl (opgetrokken witte sokken!) zien we ineens terug in het straatbeeld. Het goed koopste stuk: bieden vanaf 50 euro. FOTO SOTHEBY'S Met Alain Deloin in de film Lost Command in 1966. Het badpak (zie foto rechts) gaat ten min ste 700 euro opleveren. FOTO ALAMY STOCK PHOTO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 25