Geli kenis 18 Recordinternational Sherida Spitse (29) speelt morgen haar belangrijkste interland, de finale van het WK tegen de Verenigde Staten. Een dialoog over kritiek en het memorabele toernooi van Oranje. Column SJOERD MOSSOU dribbelt ze morgen, een kwartiertje na rust ongeveer, als een hinde op het Amerikaanse doel af. De bedoeling is dat ze schuin voorlangs snijdt en eventjes opkijkt. Daarna schiet ze de bal precies tegen de uitgestoken rechterteen van keepster Alyssa Naeher, ongeveer een centimetertje te laag voor de 0-1. Het zou een passend eerbetoon zijn aan Arjen Robben natuurlijk, de beste Nederlandse voetbal ler van deze eeuw, sinds deze week definitief ge stopt als prof. Maar er is meer dan dat. Het schijnt verboden te zijn om mannenvoetbal met vrouwenvoetbal te vergelijken, maar ik doe het hier toch even: dit Nederlands vrouwenteam heeft wonderlijk veel kenmerken van het Oranje dat in 2010 de WK-finale haalde in Johannesburg. Om te beginnen: het voetbal. Speltechnisch is het niveau onverge lijkbaar natuurlijk, maar beide ploegen zijn - of waren - ongeveer even onaantrekkelijk om naar te kijken. Hun spelopvatting is zuinig, nihilistisch, gestoeld op controle. Sarina Wieg man weet wat Bert van Marwijk destijds ook wist: kwalitatief heeft Lieke Martens kan in de finale zorgen voor een passend eerbetoon aan Arjen Robben Nederland niet de beste ploeg. Pas als de teamdiscipline helemaal op orde is, kan een momentje van individuele klasse het verschil maken. Robben kon dat destijds op een half been, een beetje zoals Martens dat nu ook zou moeten kunnen. Vivianne Miedema is de Robin van Persie van toen: eenzaam op een eiland, ver van het doel. Jackie Groenen? Alleen zij ziet de openingen die Wesley Sneijder in Zuid-Afrika zag. De moeizame groepsfase, de gunstige route naar de finale daarna; zelfs dat lijkt op elkaar. Hooguit hebben de vrouwen nóg ietsje meer mazzel. Wiegman en Van Marwijk hebben meer ge meen. Ze zweren bij vastigheden. Je kunt hun ba sisopstelling en formatie uittekenen, zelfs hun wissels voltrekken zich vrijwel altijd volgens de zelfde contouren. Wat ze allebei glorieus bereikt hebben: een haast aanstekelijke teamgeest. Als we in Zuid-Afrika destijds met de spelers van Oranje spraken, leek het wel een soort sekte, een olijke padvindersclub met de gedaante van een kerkgenootschap. Ze leefden volgens het Jehova principe: als je maar hard genoeg in iets gelooft, en dat geloof maar vaak genoeg uitspreekt, geloof je het na verloop van tijd vanzelf. Dit vrouwenelftal heeft dat op een net zo pret tige manier ook. Hun heilige geloof, hun een dracht, hun verbetenheid om geschiedenis te schrijven: het is aanstekelijk en hartverwarmend. De mannen van 2010 werden gedreven door de ambitie om af te rekenen met de generaties voor hen. Ze wilden groter, beter zijn dan de teams uit de jaren zeventig en die van 1988. De vrouwen van nu gaan voor iets nog hogers. Niet per se in sportief opzicht, wel in breder perspec tief. Ze spelen voor de definitieve emancipatie van de vrouw in het voetbal. Voor alle meisjes die later willen voetballen. Voor ieder meisje (of jongetje) dat durft te dromen van het onmogelijke. Één centimetertje hoger kan genoeg zijn. Niets is onmogelijk. Lyon Het is een WK van uitersten voor Sherida Spitse, die morgen van haar 169ste interland haar spor tieve hoogtepunt hoopt te maken. Veel kritiek kreeg ze tijdens de groepsfase. Columnist Hugo Borst schreef in deze krant, provocerend bedoeld natuurlijk, dat Spitse de boel ophoudt met haar 'draaicirkel van een Boeing 747 en handelings snelheid van een Griekse land schildpad'. Spitse bleef 'gewoon' staan en schopte het met Oranje tot de fi nale. En, ook niet onbelangrijk, geen speelster gaf dit toernooi meer assists (vier) dan de midden velder van het Noorse Valerenga. Sherida Spitse: ,,Nee.'' ,,Dat mag hij zelf weten. Het is lo gisch dat mensen kritischer kijken nu we Europees kampioen zijn. Het hoort erbij. We hoeven er niet blij mee te zijn, maar we mogen er wél trots op zijn. Dit hebben we gecreëerd met z'n allen. Ik heb het al eerder gezegd, hè, je moet er ook een beetje schijt aan hebben. Ik vind het alleen maar mooi dat wij het tóch hebben laten zien. Mis schien schrijft hij straks dat we het zo goed gedaan hebben.'' ,,Als je het aan mij vraagt wel, om dat ik zo ben als persoon. Ik kan het niet voor anderen invullen. Het maakt me gewoon echt niet uit wat mensen van me vinden. Je moet me maar accepteren zoals ik ben, anders ligt het probleem bij de ander. Zo denk ik erover.'' ,,Daar hoef ik niet omheen te praten met politieke praatjes. Ik zeg wat ik vind en daar doen men sen het maar mee. Ik denk dat dat een kracht van mij is.'' Spitse glimlacht. ,,Nee, dat wist ik niet. Ik kan wel zeggen dat het me niks doet, maar het is wel leuk om w Moraan Raoinoe Soitse IA" te horen. Het beeld is wel ontstaan dat ik me heb herpakt. Ook van wege mijn assists natuurlijk, dat wordt heel snel gezien en valt op. Alleen ben ik niet alleen daarin belangrijk. Het gaat er ook om hoe ik het team probeer mee te nemen. Die eerste wedstrijd was iets min der, maar al met al ben ik tevre den. En dan is het mooi als ik op zo'n lijstje terechtkom.'' Zo'n lijstje, wat doet het ertoe als morgen de WK-finale op de rol staat? De grootste wedstrijd uit het leven van Sherida Spitse uit Sneek, die er in het shirt van Oranje al zo veel speelde. De EK-finale van 2017, bijvoorbeeld, waarvan ze nu pas echt kan genieten. Dat zal ook gelden voor deze finaleplaats en dus mogelijk zelfs meer. ,,Het besef van wat wij hebben neergezet, wat we hebben gedaan als team, komt later pas. Dat heb ik bij het EK ook meegemaakt. Het komt pas als je thuis bent en je dingen terugkijkt en -leest. Je zit hier zo in een flow. Je traint, je zaterdag 6 juli 2019 EDGE @sjoerdmossou Als Lieke Martens een beetje gevoel heeft voor historisch perspectief, dan 'Ik zeg wat ik vind en daar doet men het maar mee' Tim Reedijk Heb je de column van Hugo Borst gelezen? Wat vind je ervan nu je het zo hoort? Is het makkelijk om er maar schijt aan te hebben? Je herpakte je behoorlijk tijdens dit toernooi. Wist je dat je bij een zeker wedkantoor maar voor drie speelsters minder geld krijgt als je een gok wilt doen op de beste speelster van het toer nooi? VS - Nederland V&rmo&d&liike nnst&Hina&r Naeher Le Havre O O'Hara Dahlkemper Sauerbrunn Dunn O O Ik* Rennes PariiR I swéïIIéi Hooth Morgen Aftrap 17.00U mp n 1 Mortons MioHöina \/an Ho .^anrlon ni Van Ho nonk k firnpnon Van Dongen Bloodworth Van der Van Gragt Lunteren \/on \/oononrJool C' I CAV Sherida Spitse, na weer een succesvolle assist. En vol in actie tegen Zweden. fotos PIM RAS/RSR AGENCY

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18