Robot deelt 's nachts geneesmiddelen uit Zonnepanelen als dak boven parkeerterrein Sluis? 7 ZUIDZANDE KUSTSCHOOL In het schooltje van Zuidzande is nog genoeg leven. Nog een allerlaatste keer vegen en opruimen en dan gaan de deuren dicht. Stemmen voor filmklassiekers Zomerfilm Grijnzend laten twee jongens een grote hoeveelheid Kapla- bouwblokjes in een ton schuiven. Het ge raas is oorverdovend. Ze weten dat ze van niemand op de kop krijgen. Het hoort een beetje bij de laat ste dagen voor de vakantie. De zon trekt als een magneet, echt werk hebben de kinderen niet meer. De leerlingen helpen mee en ruimen op. Buiten wordt het schoolplein door leerlingen nog eens aange veegd. Het is allemaal voor het laatst. De Europaschool in Zuid- zande is dicht, de sleutel is don derdag symbolisch overgedragen. Dorpshuis Het gebouw aan de Dorpsstraat zal een functie als dorpshuis krijgen. De architect had er bij de recente opknapbeurt van het gebouw al rekening mee gehouden. De inde ling is multifunctioneel, de logo- loze gevel niet herkenbaar als een school. De scholieren uit Zuid- zande gaan, nadat de kinderen uit Nieuwvliet en Retranchement hen al voorgingen, na de zomerva kantie naar de Kustschool in Cad- zand. Directeur Kees Moelker (65) zit in zijn kantoor bij een loeiende airco. Nog even. Het zijn zijn laat ste dagen als directeur. In Zuid- zande is hij de laatste man in het team. ,,Wij zijn niet bezig met mannen of vrouwen voor de klas" zegt hij pragmatisch. ,,We zijn al lang blij als we kwalitatieve leer krachten kunnen hebben en die hebben we." Na de zomervakantie blijft al leen de Kustschool over. Moelker heeft er vertrouwen in. ,,De leer krachten die ervoor gekozen heb ben om mee te gaan naar de nieuwe school, zijn enthousiast. Maar met alleen personeel, hoe goed ook, ben je er niet. Als je de De buren zeggen wel eens dat ze de geluiden van de pauze zullen missen ouders niet meekrijgt, dan lukt het niet. Flexibele vakanties was bij voorbeeld echt een wens. In deze regio zijn veel mensen werkzaam in landbouw, horeca en toerisme. Die kunnen niet altijd weg tijdens de reguliere vakanties." Ja, natuurlijk vindt hij het jam mer dat de school sluit. ,,De buren zeggen wel eens dat ze de geluiden van de pauze zullen missen. En als een school gaat sluiten: wat dan? Dan is de ziel uit een dorp. Maar een bepaalde schaal is toch wel no dig. Het is niet goed als klasjes té klein zijn. Dat het voorkomt dat je in een combinatieklas als enige in groep 8 zit. Dat is sociaal niet ge zond." Het is een verloren zaak om per se kleine dorpsschooltjes in stand te houden, volgens de directeur. ,,In de oude opzet, zonder kinder opvang op de scholen, zouden we het zeker verliezen van scholen over de grens. Het onderwijs heeft de naam een links bolwerk te zijn. Ik kom zelf uit een liberaal nest, geloof me, het onderwijs is een keiharde wereld." HULST Zomerfilm Hulst laat aan alle liefhebbers weer de keuze uit vier filmklassiekers voor de eerste draaiavond, vrij dag 16 augustus. Tot 12 juli kan op de Facebook- pagina van Zomerfilm Hulst worden gestemd op de films Grease, De Helaasheid der Dingen, Pulp Fiction of La La Land. Voor zaterdag 17 augustus is het programma al bekend. 's Middags draaien de jeugdfilms Het Ongelooflijke Verhaal van de Mega Grote Peer en Vechtmeisje en 's avonds Hunt for the Wilderpe- ople. Zomerfilm Hulst beleeft op het Molenbolwerk de tiende editie. SLUIS Parkeerterreinen in de gemeente Sluis worden moge lijk overkapt met zonnepane len. Op voorstel van het CDA in de Sluise gemeenteraad gaat het college van B en W dit onder zoeken. CDA-fractievoorzitter Patricia van de Vijver lan ceerde het creatieve idee. Veel mensen hebben al een elektri sche fiets. In de toekomst ko men er ook veel meer elektri sche auto's. 'Wat is er dan mooier die elektriciteit duur zaam op te wekken waar die voertuigen al staan?', opperde Van de Vijver. Een voordeel is bovendien dat auto's onder de zonnepanelen in de schaduw kunnen staan. De Sluise gemeenteraad gaf eensgezind opdracht aan het college van B en W met het idee aan de slag te gaan. On derzocht zal worden wat de mogelijkheden zijn, welke fi nanciële gevolgen eraan vast zitten, of een ondernemer geïnteresseerd is en of er draagvlak voor is. De ge meente Sluis heeft zelf drie terreinen voor betaald parke ren in winkelstad Sluis en pacht diverse parkings aan de kust van het waterschap. Wie 's avonds en 's nachts op werk dagen en in het weekend dringend medicijnen nodig heeft, kan nu ook terecht bij de apotheek in het ge zondheidscentrum Antonius in Oostburg. De medicijnrobot is in gebruik genomen door burgemeester Marga Vermue en wethouder Jack Werkman van Sluis. Zij haalden een medicijn via de robot af met een live verbinding met de apo theek in Vlissingen. Het initiatiefvoor de medicijnro bot is genomen, nadat begin dit jaar om financiële reden was besloten de nachtapotheken in Goes en Ter- neuzen te sluiten. Alleen die in Vlissingen bleef open. De apotheek in Oostburg werkt zoals veel apotheken al langer met een robot om medicijnen uit de kasten te halen. Nu is er een extra robotarm bijgekomen die medica tie uitdeelt buiten de gewone ope ningstijden. Oostburg heeft daar mee een Nederlandse primeur. Het medicijn wordt alleen ver strekt na een scan van het juiste voorschrift via de huisartsenpost en spoedeisende hulp, in overleg via een live videoverbinding met Vlissingen. Ook mensen met een Belgisch voorschrift kunnen er te recht. zaterdag 6 juli 2019 VL 'Als enige in groep 8, da's niet gezond' Guido van der Heijden Zuidzande -Kees Moeliker Harmen van der Werf Oostburg Juf Ina, Ilse en Timo ruimen op de allerlaatste dag dat de Europaschool in Zuidzande nog open is, de spulletjes op. foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 146