1 r 'i lm y M ZEELAND 17 PRIJSVRAAG TOUR DE FRANCE Tonny Jansen (78) won als kind een aap van Dagblad De Stem. In 1953 was dat. „Ongelooflijk, hè. Toen ik dit aan mijn kleindochter vertelde, zei ze: 'Oma, dat kan niet waar zijn, dan komt de dieren bescherming'." Het verhaal van de oud- Roosendaalse uit de Bur- gerhoutsestraat lijkt uit de duim gezogen, maar uit het kran tenarchief blijkt dat zij inderdaad een aap won. Een springlevende. In augustus 1953 was dat. Dagblad De Stem, voorloper van deze krant, organiseerde toen een grote prijs vraag rondom de Tour de France. Wielerfanaten konden twee vra gen beantwoorden: wie wint de Tour de France en in welke tijd wordt de laatste etappe afgelegd? De winnaars konden prijzen win nen ter waarde van 6000 gulden - een gigantisch bedrag destijds. Waaronder de aap, aangeboden door het Tilburg's Natuur Dieren park. Jansen: ,,Ik weet nog dat ik ben wezen kijken naar de uitslagen achter het raam in de Molenstraat, waar de redactie van De Stem toen zat. Ik bleek gewonnen te hebben en kon kiezen uit een aap of een kaketoe.'' Wat de krant op 8 augustus over de uitslag schreef, weet Jansen nog letterlijk op te lepelen: ,,We weten niet of Tonny Jansen al verloofd is, maar ze zal toch moeten wennen aan een paar stevige, harige armen om haar hals, want zij won die aap, tenzij ze de voorkeur geeft aan de kaketoe.'' Waarom Jansen, toen 13 jaar, voor de aap koos? ,,Die vond ik toch leuker én ik had er al een be stemming voor. Christje Geerts, een wat zonderlinge man bij mij uit de straat, wilde hem wel van mij kopen. De aap was 75 gulden waard, maar ik verkocht hem voor 50 gulden. De helft van het bedrag heb ik gehouden en de andere helft gaf ik aan Theuns. Dat was iemand uit de buurt, die de uitslag goed had voorspeld op mijn naam." Christ Geerts is de aap met de fiets gaan ophalen in het Tilburgse dierenpark, in een mandje met als opschrift 'De aap van De Stem'. Volgens Het Brabants Nieuwsblad Zo zielig. Ik zou die kooi ook grondig afbreken, als ik die aap was ging het om een meerkat. Tonny Jansen ging zelf niet mee. ,,Ik was 13 jaar, wilde niet alleen met die man mee. Bovendien had ik die aap al verkocht.'' Geerts showde de aap in de speeltuin van Het Vrouwenhof, waar De Stem een hilarisch verslag over schreef op 20 augustus 1953. In dit Roosendaalse stadspark konden mensen al eerder een aap bewonderen (zie artikel hieron der), maar ook andere dieren, zoals pauwen, papegaaien en het ezeltje Bambino. De aap kreeg de naam Tarzan. De heren van de stichting Vrouwen- hofhadden bij de pre sentatie van de aap ge- dacht dat het prijswinnende beest de boel op stelten zou zetten, spe ciaal voor het publiek, maar vol gens het krantenartikel in De Stem deed Tarzan dat expres niet. ,,Het paste in zijn wraakplan om opzet telijk stil te zijn. Pas toen hij in zijn kooi gestopt werd, kwamen zijn neigingen naar boven. Hij brak de kooi zó grondig af, dat hij stante pede een nieuwe, sterkere kooi kreeg toegewezen." Ook de kennismaking met de voorzitter van de stichting verliep anders dan gepland. ,,Tarzan liet zich gewillig door Christ Geerts uit zijn kooi halen. Hij zette zich neer op de schouder van Christ, die een cowboypak had aangetrok ken. Vervolgens werd Tarzan aan de voorzitter voorgesteld. Tarzan keek vriendelijk, maar onver wachts deed hij een sprong naar voren. De voorzitter wilde achter uit, maar struikelde over een speelwerktuig en ging tegen de grond. De aap keek vies." En de aap zou volgens het artikel vies blijven kijken. „Hij geeuwt, krabt, eet, slaat, stompt, bijt, springt, danst, zingt, luiert en is kwaad, buitengewoon kwaad." „Ocharm, dat beest. Zo zielig. Ik zou die kooi ook grondig afbreken, als ik die aap was", zegt Tonny Jansen nu. Hoe lang de aap het heeft volgehouden onder de hoede van Geerts is on bekend. Volgens Jansen, die de aap wel een keer heeft gezien in Het Vrouwenhof, sliep Tarzan 's win ters in bed bij zijn verzorger. Zelf kocht ze van het prijzengeld een badpak, badmuts en tas. „Ik voelde me de koning te rijk. En het mooiste vind ik nu dat ik be wijs heb dat ik wel degelijk die aap won. Mijn kleindochter zal achter overslaan van verbazing." - I thans zijn neigingen uuveu. De aap begon op de eerste plaats 1 aan een algehele opruiming van de - kooi. Dat wil zeggen, hij brak de kooi dosis intelligentie bezit zul U wel be grijpen en geloven, als U tenminste niet..., vooj^ÉWMp^ipnt gehouden! viuuwemiui mei „nc aap van nei Dagblad De Stem" op zijn sehou- ders. Vaders, moeders en kinde- ren beleven er plezier mee. zaterdag 6 juli 2019 VL Aap cadeau van uw Dagblad Irmgard Breugelmans Roosendaal - Tonny Janssen won in 1953 een levende aap Christ Geerts showt de aap van Dagblad De Stem in 1953 in de Roosendaalse speeltuin Het Vrouwenhof. foto de stem van 20 AUGUSTUS 1953 Dit verhaal kwam mede tot stand dankzij het West-Brabants Archief _LVci l u.e ujiuciuavigc atcp cvialcx ccii

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 141