Bestuurder Pinkpop-crash belde meteen zijn baas Comeback Varoufakis NIEUWS 13 De Griekse premier Tsipras dreigt zondag te worden weggestemd bij de vervroegde verkiezingen die hij zelf uitschreef. ,,Hij is net als alle anderen.'' ,,Het probleem van Alexis Tsipras: hij had niet zo veel moeten belo ven.'' Op een strand in Athene vat Dora Lipovats (46) kernachtig sa men waarom zij zondag niet op de Griekse premier stemt. ,,Vier jaar geleden ging hij een vuist maken tegen Europa. Minder bezuinigin gen, meer economische groei. Maar hij heeft niets waargemaakt. Hij is net als alle anderen.'' Die teleurstelling hoor je bij wie je het maar vraagt op het strand een halfuurtje buiten het centrum van Athene. Het ziet ernaar uit dat de Grieken zondag na ruim vier jaar weer kiezen voor de 'oude politiek': het centrumrechtse Nieuwe De mocratie gaat ruim aan kop in de peilingen. Die partij was heer en meester in de jaren voordat Tsipras en zijn Syriza de macht grepen. Onder druk van de EU en het Internationaal Monetair Fonds voerde de toenmalige premier draconische bezuinigingen door om de volledig ontspoorde begro ting op orde te krijgen. Duizenden Grieken verloren hun baan, zagen hun inkomen en pensioenen met tientallen procenten gekort of wa ren genoodzaakt weer bij hun ou ders te gaan wonen. Toen was daar de links-radicale Alexis Tsipras, die zei dat hij zich ging verzetten tegen de opgelegde bezuinigingen. ,,En nu zijn we teleurgesteld'', zegt Lipovats. ,,Tsipras bezuinigde en verhoogde de belastingen net zo goed.'' Er zijn wel verzachtende omstandigheden, vindt ze. ,,Ik denk dat hij niet veel anders kon. De geldschieters bepaalden de voor waarden. Maar dan had hij realis tisch moeten zijn, en niets moeten beloven!'' Ik denk dat hij niet anders kon, maar hij had daar realistisch over moeten zijn En die andere belofte, dat hij de cor ruptie en vriendjespolitiek zou aanpakken? Lipovats schiet in de lach. ,,Niets van terechtgekomen. Ook de mensen van Syriza bezor gen hun vrienden de goede banen.'' En zo is de protestpartij onderdeel van de gevestigde orde geworden. Lipovats stemt zondag links, maar niet op Tsipras. De Grieken uitten hun onvrede over Tsipras al bij de Europese ver- kiezingen, eind mei. Nieuwe De mocratie won glansrijk met ruim 33 procent van de stemmen, Syriza moest het doen met nog geen 24 procent. De peilingen geven voor komende zondag net zo'n verschil. Tsipras probeert het tij nog te ke ren door te hameren op zijn belang rijkste wapenfeit. ,,Ik ben de pre mier die het land uit de bezuini gingsprogramma's heeft gehaald, waar mijn voorgangers ons in heb ben gebracht'', zei hij onlangs in een tv-interview. ,,Mij is het gelukt, terwijl zij hebben gefaald.'' Inderdaad, sinds bijna een jaar hangt Griekenland niet meer aan het internationale leningeninfuus. De economie groeit licht en de werkloosheid daalt. En eerlijk is eerlijk: Tsipras bracht vier jaar rust en stabiliteit. Weliswaar pas na een tumultueus eerste halfjaar, waarin hij wél zijn kont tegen de krib gooide. Zijn minister van Financiën Gianis Varoufakis (zie kader) haalde het bloed onder de nagels van zijn eurocollega's vandaan en blokkeerde verdere bezuinigingen. Grieken namen massaal geld op van hun rekeningen en de banken gin gen weken dicht. Uiteindelijk bond Tsipras in, ontdeed zich van hard liners als Varoufakis en sloot alsnog een akkoord met de geldschieters voor een nieuwe miljardenlening. „Precies zoals de premiers vóór hem deden'', zegt de 26-jarige Vasi- lis. De legerarts mag officieel niet met de pers praten, hij wil daarom niet met zijn achternaam in de krant. ,,Dat we dankzij Tsipras geen nieuwe leningen meer hoeven, is onzin. Elke premier had het zo ge daan.'' Vasilis heeft spijt van zijn proteststem van vier jaar geleden, maar niet om de gebroken beloftes. ,,Hij heeft de naam Macedonië weggegeven.'' De premier sloot na 28 jaar hevige ruzie een akkoord met buurland Macedonië, waar door dat land nu Noord-Macedonië heet. Internationaal kreeg Tsipras veel lof voor de deal, maar 70 pro cent van de Grieken is tegen. Vooral voor hen die uit de Griekse regio Macedonië komen is het een hard gelag. ,,Ik voel me verraden. Mace donië is Grieks.'' Zondag kruist Vasilis Nieuwe Democratie aan. Dat bleek gisteren tijdens de eerste zitting over het ongeluk waarbij vorig jaar één dode en drie zwaargewonden vielen. Volgens advocaat Raimon Maessen verkeerde bestuurder Danny S. in shock na de aanrijding en duurde het daarom uren voordat hij zich bij de politie meldde: ,,Hij had geen drugs in zijn bloed, geen alcohol, er was geen overschrijding van de maximumsnel- heid'', meldde de advocaat in de recht bank van Maastricht. Maar hoe betrouwbaar zijn die bloedtests? Het OM twijfelt: ,,De ver dachte meldde zich om half tien die ochtend'', zei de officier van justitie. ,,Uit de tests daarna bleek dat er geen alcohol of drugs in het bloed zat, maar dat zegt niets over het moment van de aanrijding.'' Zijn telefoon kon niet worden onderzocht omdat S. de pin code niet meer weet. Wel is duidelijk dat S. vlak na de crash zijn collega's informeerde over het ongeluk. Hij moest met hen naar Amsterdam om een podium te bou wen in de ArenA. ,,Om kwart over vier vraagt hij zijn baas of hij kan bellen, meldt hij dat hij een lekke band heeft en dat hij een aanrijding had.'' Pas vijf uur later belde hij de politie. Het OM W;S vervolgt S. daarom ook voor het door rijden na een zwaar ongeval. Bij de aanrijding na afloop van Pink pop vorig jaar schepte de verdachte vier festivalgangers bij de ingang van camping B in Landgraaf. Een 35-jarige Heerlenaar, vrijwilliger op het festival, overleed. Drie anderen raakten zwaar- gewond. Zij herstellen nog altijd. De slachtoffers zaten in een kring op de weg, S. zou hen niet hebben gezien. Hij wordt verdacht van het veroorza ken van een dodelijk ongeval door 'on voorzichtig of onoplettend rijgedrag'. De grote vraag is: was de groep goed te zien en zit S. dus fout? Dat zal moe ten blijken bij de inhoudelijke behan deling van de zaak dit najaar. Advocaat Maessen wil dan nog twee getuigen horen: een verkeerspsycholoog en een politieagent die een paar minuten vóór het ongeval de plek passeerde. ,,Ik wil horen wat deze agent heeft gezien, en wat niet. Hoe hij heeft gehandeld, en waarom. Hoe was de lichtsituatie, het zicht op de slachtoffers? Daarover kan hij mogelijk verklaren.'' De agent gaat zijn inbreng op papier zetten, besloot de rechtbank. zaterdag 6 juli 2019 Grieken zijn gebroken beloftes van Tsipras zat Thijs Kettenis Athene -Dora Lipovats Aanhangers juichen in Athene Nieuwe Democratie-leider Kyriakos Mitsotakis toe. foto afp Keert premier Tsipras' oude bondgenoot Gianis Varou fakis terug in het Griekse parlement? Het spant erom. Zijn nieuwe partij Mera25 zweeft in de peilingen rond de kiesdrempel van 3 procent. Bij de Europese verkiezingen kwam hij 0,01 procent tekort voor een zetel. Met zijn partij trekt hij ten strijde tegen 'de slaven van de trojka, verant woordelijk voor het ineen storten van het land en het gevangenhouden van de Grieken in een permanente schuldenkolonie'. Het duurde dik vijf uur voordat de bestuurder van de fatale Pinkpop- crash van vorig jaar zichzelf aan gaf bij de politie, maar meteen na het ongeluk belde hij wel zijn baas met de boodschap dat hij betrok ken was bij een ongeval. Niels Klaassen Maastricht Tri S: *w, S. schepte vorig jaar vier festivalgangers bij de ingang van camping B. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13