Word kontrollearet no ek Fryske stavering 12 NIEUWS 'Nominatie niet transparant' ONAFHANKELIJKHEIDSDAG TRUMPIAANS Mark van Assen Brussel Juncker is een verklaard voorstan der van het Spitzenkandidaten- systeem. Dat houdt in dat de lijst trekker van de fractie die de ver kiezingen gewonnen heeft, met een ook dé kandidaat is voor de belangrijkste functie in de Euro pese Unie. Juncker is zelf ook op deze manier aan de macht geko men. De winnaar van de laatste ver kiezingen, de Duitse christende mocraat Manfred Weber, kon ech ter niet op voldoende steun reke nen van de leiders van de EU-lid- staten. Sterker: hij werd meerdere malen in het openbaar afgebrand. De aversie tegen zijn persoon was ook een van de redenen dat de on derhandelingen over de Europese topjobs begin deze week zo lang duurden. Volgens de regels zijn het nu eenmaal de leiders die de volgende Commissievoorzitter voordragen. Het parlement moet daar vervolgens 'ja' of'nee' tegen zeggen. Het Spitzenkandidatensysteem mag dan wel de voorkeur hebben van (een deel van) het parlement, er staat nergens dat het verplicht is. De benoeming van Juncker in 2014 was eigenlijk niet meer dan een experiment; een manier die het parlement had bedacht om het proces democratischer en transparanter te maken. Enkele Europese leiders, met name de Franse president Emmanuel Ma cron (maar ook onze premier Rutte), willen hier echter niks van weten. Wij willen de beste kandi daat, zo redeneren zij, niet iemand die toevallig naar voren is gescho ven door een politieke fractie. Von der Leyen was geen Spitzenkan didaat, maar het product van een compromis dat de leiders na zware onderhandelingen afgelo pen dinsdag op tafel legden. Het stemt Juncker droef, zo liet hij gis teren merken: ,,Het Spitzenkandi datensysteem is helaas geen tradi tie geworden. Ik ben de eerste en de laatste." Het is overigens niet gezegd dat Von der Leyen de Luxemburger Juncker daadwerkelijk gaat opvol gen. Het parlement heeft nog al tijd het laatste woord. De sociaal democraten (ook die uit Duits land) zijn nog steeds woest dat hun Spitzenkandidaat, Frans Timmermans, terzijde is gescho ven ten gunste van Von der Leyen. W Experiment met Spitzenkandidaten is geen lang leven beschoren De Duitse CDU-leider Annegret Kramp-Karrenbauer, partijgenoot van Von der Leyen, is op de barri caden gesprongen. Ze waar schuwt dat er in Duitsland een kabinetscrisis dreigt als de nomi natie niet wordt overgenomen door het Europees Parlement. Ze voorziet ook een 'constituti onele crisis' in Europa. De stem ming is nu voorzien voor 16 juli. Mocht Von der Leyen het inder daad niet halen, dan hebben de leiders een maand de tijd om met een nieuwe kandidaat te komen. LEEUWARDEN Ook Friezen kunnen de stavering (spelling) van hun teksten voortaan controleren in Word, Excel, Outlook en Po werPoint. De taal is toegevoegd aan Microsoft Office. De staveringshifker (spel lingscontrole) is giste ren gepresenteerd op het provinsjehüs in Ljou- wert (provinciehuis in Leeuwarden). Een paar jaar geleden werd het Fries al opgenomen in Google Translate. Daarnaast is Facebook in het Fries te gebruiken. ,,De digitale wereld speelt een belangrijke rol in ons leven van daag de dag. We zien dat Friezen ook graag in de digitale wereld in hun moedertaal willen commu niceren. Voor de toekomst van de Friese taal is het mooi dat een groot internatio naal bedrijf als Micro soft een meerwaarde ziet in het opnemen van het Fries in zijn producten. Het maakt het eenvoudiger voor mensen thuis, op scholen, bij de overheid en bij bedrijven om Fries te schrijven", laat de Friese gedeputeerde Sietske Poepjes (in zet) weten. zaterdag 6 juli 2019 GO Juncker droevig over keuze De nominatie van Ursula von der Leyen voor het voorzitter schap van de Europese Com missie blijft stuiten op kritiek. ,,Dit was niet erg transparant", zegt Jean-Claude Juncker, de huidige Commissievoorzitter. Washington vierde Onafhankelijkheidsdag zoals president Donald Trump het graag ziet. Een 4th of July waarvoor hij twee jaar geleden in Parijs inspiratie had opgedaan: een feest met veel militair machtsvertoon, parades, vuurwerk en honderdduizenden aanhangers. Terwijl de straaljagers bulderend over de hoofdstad scheurden, hield Trump een speech waarin hij zijn ziel en zaligheid legde. Zijn 'groet aan Ame rika' was een eerbetoon aan de Amerikaanse geschiedenis en het Amerikaanse volk. ,,Een verhaal van mensen die nooit hun droom op een betere toekomst opgeven'', zei hij. ,,We delen al lemaal dezelfde helden, hetzelfde thuis, het zelfde hart en we zijn allemaal gecreëerd door dezelfde almachtige God.'' Tijdens het feest, sinds lange tijd gehouden op de National Mall in hartje Washington, uitte Trump ook een van zijn eigen dromen. ,,We planten binnenkort een Amerikaanse vlag op Mars.'' fotos reuters, afp en ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12