Zing gerust mee in een gospelkerk in Memphis In New Orleans heerst vrien delijkheid en gastvrijheid, gedrenkt in muziek. Niet voor niets word de stad in het diepe zuiden van Ame rika ook wel The Big Easy genoemd. Houten huizen kenmerken de stad, net als de idyllische straatjes in het French Quarter, een rijke eetcul tuur en muziek die dagelijks vanaf honderden podia schalt. Het is de geboortegrond van vrijwel alle Amerikaanse muziek. Net buiten het uitgaanscentrum in het French Quarter ligt een park dat naar een van de grootste muzi kanten uit de plaatselijke historie is genoemd: Louis Armstrong. In het park ligt Congo Square, vroeger Place de Nègres. Zelden komen hier toeristen terwijl het een heel belangrijke locatie is in de historie van de Amerikaanse muziek. In de tijd van de slavernij mochten sla ven er muziek maken en dansen. Hier mengden voor het eerst de Afrikaanse ritmes zich met de blaasinstrumenten van de Euro pese kolonisten. Tot aan het einde van de slaver nij in 1863 was het een wekelijkse happening waar blanken met open mond naar keken. Voor hen moet 40 het een ware kakofonie van vreemde geluiden zijn geweest. Het was geen geen blues, laat staan rock-'n-roll. Het was een samen smelten van klanken en culturen die zich verder ontwikkelde in de hoerenwijk Storyville en rond 1900 jazz zou gaan heten. Jazz is een belangrijke pijler van de Amerikaanse muziek, net als blues. De oorsprong van de blues vinden we ten noorden van New Orleans, in de Mississippi Delta. Daar, tussen Memphis en Vicks- burg, lagen de katoenvelden waar de slaven te werk werden gesteld. In oktober staan de velden in volle bloei. Het zijn eindeloze witte vlakten die er even oogstrelend uit zien als onze bollenvelden. Ik stop er altijd om mijn medereizigers zich in te laten beelden wat het be tekent moet hebben om in vroeger tijden handmatig katoen te pluk ken. Het is er heet, extreem voch tig, de zon brandt. Om het werk draaglijker te maken zongen de ar beiders. Deze worksongs zijn een belangrijke bouwsteen voor de blues geweest. Na de slavernij gaat de katoen- bouw door, onder meer op de Dockery Farms in de buurt van Cleveland. Op deze plantage leren de workers elkaar gitaar spelen. Op zaterdagavond vertonen ze hun kunsten en is het feest in de plaat selijke juke joint, een tent waar werd gedronken en muziek werd gemaakt. Grondleggers als Charley Patton, Son House en de legenda rische Robert Johnson maken muziek die de inspiratie zou zijn van alles wat Eric Clapton, Led Zeppelin en de Rolling Stones na hen zouden doen. Memphis kennen we als de stad waar Elvis woonde, zijn huis Graceland trekt elk jaar honderd duizenden bezoekers. De Sun Studio, waar hij en andere rockers hun eerste opnamen maakten, is de volgende trekpleister. Maar Memphis is ook de stad van de soulmuziek van Stax Records, waar Isaac Hayes, Otis Redding en Sam Dave de belangrijkste artiesten waren. Ruwe, ruige muziek, gezon gen vanuit de tenen. Dat zingen met volle overtuiging komt recht streeks uit de gospelmuziek, alweer zo'n belangrijke pijler. Memphis kent tal van gospelkerken waar je van harte welkom bent, van welk ras je ook bent, of welke geloofsovertuiging je ook hebt. Als je er maar 'op zijn zondags' bij loopt. De Mississippi Boulevard Chris tian Church is zo'n kerk met een De bekende Sun Studio in Memphis is een'vamBtf trekpleisters. Reizen New Orleans Chicago In juke joints is het altijd lekker rommelig. Memphis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 128