Zeldzaam, duur, maar een ware traktatie GIPHARTS KOOKEILAND Sardijnse chefs leggen hun hele ziel en zaligheid in het maken van pastabolletjes van griesmeel. Iederen zou ze moeten proeven, vindt Ronald Giphart. Persoonlijk hou ik er óók helemaal niet van als in recep ten ingrediënten staan die niet of nauwelijks te koop zijn bij de supermarkt, markt of toko - dus bij voorbaat excuus. Het gerecht dat ik vandaag wil bereiden, is gemaakt met een bijzondere pasta afkomstig van het Italiaanse eiland Sardinië. Typisch zo'n product waar het bij echte pastafetisjisten begint te knellen in de schaamstreek. Sommige grote supermarkten verkopen het spul, maar wie zijn boodschappen bij een buurtsuper haalt kan de pasta online bestellen of aanschaffen bij een al dan niet Italiaanse delicatessenzaak. Daar zit wel een prijskaartje aan, want voor een halve kilo betaal je al gauw 5 tot 9 euro. Ik heb het over fregola tostata, kleine pastabolletjes gemaakt van griesmeel, die in Sardinië traditioneel worden geserveerd in een tomatensaus met mosselen of kokkels. Fregola is de naam van de pasta en tostata betekent dat de bal letjes in de oven zijn geroos terd, waardoor ze een verleide lijke bite hebben gekregen. Fregola - ook wel freula of fregula - komt van het Itali aanse woord fregare, dat wrij ven betekent. En dat wrijven proef je. Net als couscous wordt fregola gemaakt door met de handen bolletjes te draaien (er is in de supermarkt een look- alike leverbaar genaamd 'parel- couscous', ook wel ptitim genoemd, maar die smaakt mijns inziens toch weer an ders). Wie overigens geen zin heeft om peperdure kant-en- klare fregola aan te schaffen kan de pasta vrij gemakkelijk zelf maken. Hoewel dit goed koper is, kost het behoorlijk wat tijd. fregola gebruik je grof gries- meel semola di grano duro' oftewel grof durum tarwe meel) samen met pastabloem en water, dat eventueel ge kleurd is met saffraan. Met je vingers wrijf je liefdevol hon derden kleine pastaballetjes, ongeveer 1,5 tot 3 millimeter dik. Op YouTube staan voor beeldfilmpjes van Sardijnse chefs die hun eigen fregola draaien en daar hun ziel en zaligheid in leggen. Als de korrels de gewenste dikte hebben, moeten ze worden gezeefd, vervolgens urenlang gedroogd en daarna kunnen ze de oven in om te worden geroosterd tot ze licht bruin zijn. Volgens de traditie roosteren de Sardijnse vrouwen hun fregola in ovens waarin daarvoor hun broden zijn gebakken. Het resultaat is een pasta met de rijke smaak van geroosterd brood en noten. Nogmaals, ik wil niemand op kosten jagen of van al te veel tijd beroven, maar fregola tos- tata - al dan niet zelfgemaakt - is echt een traktatie. 36 Eten FOTOSHODYCAREMAN Voor het zelf maken van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 124