Bonusgezin De coach van Beijersbergen van Henegou wen speelde een cruciale rol bij haar besluit een boek te schrijven over haar voorgang ster. Ze vroeg Beijersbergen van Henegou wen zich een ruimte voor te stellen met daarin Gerben, de kinderen en zijzelf. Waar, op welke plek, stond zij? ,,Ik vergat letterlijk mezelf een plek te geven. Toen mijn coach me vroeg: 'Waar is Ilse?' reali seerde ik me dat Ilse een vaste plek heeft in ons gezin. Ilse is wel dood, maar ze is er altijd en overal." Ineens wist ze wat haar te doen stond: een boek schrijven over Ilse. Ze legde het idee voor aan haar partner, Gerben Meijer. Die hoefde niet lang over haar voorstel na te denken, zegt hij. ,,lk vond het meteen een prachtig idee. Er was maar één persoon die Bijna één op de tien Nederlandse gezinnen is een zogeheten samengesteld gezin. Dat blijkt uit cijfers van het CBS. Stiefgezin nen, of bonusgezinnen, zijn per definitie kwets baar, zegt Marianne Smulders, die als stief- coach werkt voor Stief&Co. „Grofweg tweederde van de samengestelde gezin nen redt het niet." Net als 'gewone' gezin nen is geen samen gesteld gezin gelijk, maar de moeilijkheden die stiefgezinnen moe ten overwinnen zijn dat wel. Het succes of mislukken van een samengesteld gezin wordt, zegt Smulders, vooral bepaald door de verwachtingen, de op stelling en het hande len van de (stief)- ouders. Dat geldt in versterkte mate voor stiefgezinnen waarbij een van de ouders is overleden, omdat daar rouwverwerking - door de achterblijvende kin deren en de overle vende partner - een grote rol speelt. Daarbij is er ook nog een groot verschil of de achterblijvende ouder een man of een vrouw is. ,,Een man zit meestal veel meer op de proces matige kant en wil vooral het gezin draai ende houden. Een vrouw richt zich meer op de emotie. Het is belangrijk dat er heldere communicatie is tussen de partners. Dat is altijd belangrijk maar in stiefgezinnen is het essentieel." ZATERDAG 6 JULI 2019 29

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 117