Een boek over je voorgangster Blanche Beijersbergen van Henegouwen (40) werkt aan een boek over Ilse, de overleden vriendin van haar partner en de moeder van diens twee dochters. Wat bezielt haar? „Vijf jaar is Ilse ziek geweest. Haar dochters waren nog heel jong toen ze over leed. Ze heeft voor allebei een koffertje ge maakt met spulletjes die aan haar herinne ren. Mijn boek is bestemd voor dat koffertje. Ik wil Ilse laten voelen aan haar dochters, en aan de mijne. Zodat ze kracht en liefde aan haar kunnen ontlenen, op die momenten in hun leven dat ze daar behoefte aan heb ben." Blanche Beijersbergen van Henegouwen was een happy single met een goeie baan, dito inkomen en een monumentale woning in de binnenstad van Delft. Niet op zoek naar een partner, viel ze onverwacht voor Gerben Meijer (47). Jarenlang was hij een gewaardeerde collega. Een halfjaar geleden was hij weduwnaar geworden nadat zijn vriendin Ilse overleed aan borstkanker. ,,Ik kon altijd al goed met hem praten en vond hem aardig, maar ik koesterde geen gevoelens voor hem. Na het overlijden van Ilse hadden we veel diepgaande gesprek- ken. Ik begon hem anders te zien en toen kregen we wat." Al snel zegde Blanche Beijersbergen van Henegouwen haar baan op, verkocht haar huis en trok bij hem in. Ze werd fulltime 'huismoeder' voor zijn twee jonge dochters en begon met schrijven, tekenen en schil deren. Anderhalf jaar na het begin van hun relatie kregen zij en Gerben samen nog een dochter. Vijfjaar later begon ze aan een project waarvan de een zich afvraagt of ze gek is geworden en waarvoor anderen haar prijzen: een boek schrijven over Ilse. Beijersbergen van Henegouwen kent de valkuilen van het stiefouderschap en het leven met een overleden partner. „Gerben en ik zijn in deze relatie gedoken zonder er veel over na te denken. We hadden onze liefde en elkaar; dat leek ons voldoende. Met zijn dochters had ik vrijwel direct een klik, dat hielp ook." Ze hadden, erkent ze, ook moeilijke mo menten. ,,Ik heb nooit mijn koffers gepakt, maar wel veel tranen gelaten. Ik heb een tijd erg mijn best gedaan. Ik wilde zó graag dat het goed zou zijn, dat ik te veel druk legde en te hoge verwachtingen koesterde van mezelf. Pas later besefte ik dat wat ik wilde helemaal niet kon. Ik zou het nooit goed genoeg doen." Toen Beijersbergen van Henegouwen zwanger werd, gooide ze het roer om. ,,Dat was mijn moederinstinct." Ze besloot 'los te laten', beter voor zichzelf te zorgen en meer te vertrouwen op haar intuïtie. ,,Ik probeerde me ook in te leven in Gerbens dochters: hoe zou ik reageren als ik als kind in hun schoenen stond? Die meiden zijn zo heerlijk open en eerlijk! Ze vroegen aan Gerben: 'Wie is jouw grote liefde, mamma of Blanche?' Hij antwoordde: 'Ik ben zo'n bofkont dat ik twee grote liefdes heb.' Dat heeft me enorm geholpen. Ik besefte dat dit was wat het was. Ja, soms is er frictie en zijn er spanningen. Er is rouw én plezier. Maar zo is het goed." 28 Waar is Ilse? TEKST JOHAN NEBBELING FOTO'S DANIËL COHEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 116